Wypożyczalnia dla Dorosłych - Aktualności

Wycieczka „Cudze chwalicie a swego nie znacie”

kolazwycnowy1

Biblioteka w Grójcu ponownie zorganizowała dla Seniorów ciekawą wycieczkę po mnóstwu interesujących miejscowości. W większości dla nas nieznanych a przecież tak bliskich i oferujących wiele ciekawych atrakcji i co również ważne nie wiele trzeba wydać by zobaczyć tyle i aż tyle.

Czytaj więcej: Wycieczka „Cudze chwalicie a swego nie znacie”

Pożegnanie lata i powitanie jesieni na rowerze

rajdnowe1male

W niedzielny poranek po wypiciu ciepłej herbaty zebraliśmy się na grójeckim rynku i o godzinie 10:00 pięćdziesięciu uczestników wyruszyło na wspólny rajd rowerowy. Celem wyprawy było dotarcie do Gospodarstwa Agroturystycznego w Lisówku.

Czytaj więcej: Pożegnanie lata i powitanie jesieni na rowerze

Drzewo genealogiczne

genealog1male

Rozpoczęliśmy dalsza pracę nad poznawaniem naszych korzeni. Dowiedzieliśmy się jakie pochodzenie ma nazwisko każdego z uczestników warsztatów genealogicznych.
Cała historia związana z nazwiskami ma początki od nazw miejscowości, przezwisk oraz przyrody. Tym, którzy mieli bogactwo przyznawano ładniejsze nazwiska, za które słono musieli zapłacić. Biedniejsi otrzymywali pozostałe, czasem nawet ośmieszające człowieka.

Czytaj więcej: Drzewo genealogiczne

Warsztaty genealogiczne

gENEALOGIAmale1

Rozpoczęliśmy cykl warsztatów mających na celu zapoznanie się z losami naszych rodzin i poznaniu własnych korzeni. Odbędzie się 5 spotkań dotyczących tego tematu. Zajęcia poprowadził Pan Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, dyrektor Instytutu Genealogii, znany regionalista, autor wielu książek o regionie grójeckim m.in. Ciekawy Grójec, Grójeckie opłotki, Grójeckim traktem, Szlachta gniazdowa w grójeckiem.
O Genealogii Pan Andrzej jak nikt inny udzieli nam ciekawych informacji. Kiedy mówi się o czymś z pasją słuchacze zostają w pełnym tego słowa znaczeniu – zahipnotyzowani.

Czytaj więcej: Warsztaty genealogiczne

Profesjonalne porady prawne znanej notariusz Anny Gryn-Hamery

DSC03608pmIgnorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi i przy tym pociąga za kieszeń a także przysparza wiele nerwów i tak właśnie nowym tematem pierwszy raz poruszonym przez Bibliotekę jest temat prawa.

Czytaj więcej: Profesjonalne porady prawne znanej notariusz Anny Gryn-Hamery