Czytelnia

28. Turniej Wiedzy o Grójcu i Regionie „GRÓJBÓJ”

28. Turniej Wiedzy o Grójcu i Regionie „GRÓJBÓJ”

przyciągnął rekordową liczbę uczestników. W konkursie wystartowało 68 uczniów z 19 szkół powiatu grójeckiego. Turniej został przeprowadzony w dwóch etapach. Półfinał obejmował test złożony z 59 pytań. Do finału, który odbył się 11 maja 2022 roku, podczas Tygodnia Bibliotek zakwalifikowało się 14 dwuosobowych zespołów. Tym razem uczniowie odpowiadali ustnie na wylosowane zestawy pytań. Temat przewodni turnieju „Dom siedmiu pokoleń – Mała Wieś” pozwolił uczestnikom na poznanie historii majątku, który przed nacjonalizacją funkcjonował jako swego rodzaju przedsiębiorstwo. Centrum stanowił oczywiście pałac, przekazywany kolejnym pokoleniom. Finaliści musieli zatem zmierzyć się z dość obszernym materiałem opracowanym na podstawie regionaliów zgromadzonych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu. Niektóre z nich zostały przekazane przez Pałac Mała Wieś, specjalnie na potrzeby konkursu.

W kategorii: klasy V-VI pierwsze miejsce zajęli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Drwalewie: Zuzanna Jarosz i Sebastian Zaporski. Tuż za nimi była drużyna: Adam Komorowski i Adam Pietrzak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu. Trzecie miejsce przypadło Adamowi Czerwińskiemu i Aleksandrze Mydłowskiej uczęszczającym do Publicznej Szkoły Podstawowej w Belsku Dużym. Miejsce IV zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa z Zaborowa, która wystawiła zespół w składzie: Michał Korczak i Mateusz Wiśnik. Tuż za nimi byli: Mateusz Czamara i Julia Kiljańska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasieńcu. Hubert Bąk i Karol Tomasik zajęli kolejne miejsce. Uczęszczają do Publicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce.
W grupie finalistów była też drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chynowie: Łukasz Kacprzak i Anna Krupa.

W kategorii: klasy VII-VIII bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kruszewie: Dawid Domasiewicz i Maciej Orzeszak. Z odpowiedzi zdobyli maksymalną ilość punktów. Kolejny zespół ze szkoły w Ostrołęce: Wiktoria Czwarno i Paweł Lidak zajął drugie miejsce w starszej kategorii wiekowej. Uczniowie z Zaborowa: Natalia Kalinowska i Szymon Skwirowski osiągnęli trzecią, „medalową” lokatę. Reprezentanci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chynowie: Piotr Dobosz i Karol Jeżewski byli tuż za podium, jednak ze świetnym wynikiem. Drugi zespół z grójeckiej „jedynki”: Julia Łukomska i Nikola Rzeszotek zajął piąte miejsce. Dobrze wypadła również drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi: Cyprian Kret i Konrad Szwedo. Uczniowie ci od kilku lat startują w turnieju. Niestety, na finał nie stawił się zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewiczynie: Urszula Puncewicz i Aleksander Walczak. Szkoda, bo w rozgrywkach półfinałowych osiągnęli bardzo dobry wynik.

Wszyscy uczestnicy Turnieju dostali upominki przekazane przez zastępcę Burmistrza Gminy i Miasta Grójec – pana Jarosława Rupiewicza, który zasiadał w komisji konkursu i panią Kingę Majewską - dyrektora Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Grójcu, przewodniczącą Jury.

Konkurs oceniały również panie: Monika Kozłowska - Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Gminy i Miasta Grójec oraz Małgorzata Czacharowska - nauczyciel historii, zastępca dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu. Turniej zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Gminy i Miasta Grójec - pan Dariusz Gwiazda.

Finaliści otrzymali monografię na temat grójeckiej biblioteki autorstwa doktora Remigiusza Matyjasa oraz bony podarunkowe do Empiku, ufundowane przez grójecką Bibliotekę.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom, którzy podjęli się trudu przygotowania uczniów do konkursu. Były to: panie: Lilla Ambroziak, Dominika Dobrowolska, Magdalena Fidelus, Ewa Głowacka, Aneta Górska, Marzena Jankowska, Beata Łapot, Beata Ryńska, Joanna Szczepaniak. Nie mogło zabraknąć w tej grupie panów, którzy pracowali z uczniami: Czesława Cholewy, Bogusława Cieślaka, Waldemara Gorzkowskiego, Arkadiusza Kępki, Marcina Kocha, Daniela Wawryniuka, Krzysztofa Wójcika.

Warto podkreślić zaangażowanie pedagogów, którzy od lat przygotowują uczestników konkursu i pracują nad tym z uczniami nawet z kilku szkół. Nauczyciele finalistów otrzymali książkę Magdaleny Jastrzębskiej „Portret Klementyny”. Jest to zajmująca i bardzo ciekawa biografia żony Józefa Walickiego, pani na Małej Wsi.

Mirosława Krawczak

groj1

IMG 20220512 103905

IMG 20220512 114944

Grójbój 2020/2021 - relacja z finału 28.10.2021

 

W dworach grójeckich ziemian

Taki tytuł nosiła 27 edycja Turnieju Wiedzy o Grójcu i Regionie GRÓJBÓJ.

W konkursie wystartowały 22 drużyny ze szkół podstawowych powiatu grójeckiego. Do finału, który odbył się 28 października 2021 roku zakwalifikowało się 11 drużyn. Dwuosobowe zespoły losowały zestawy pytań, na które odpowiadały ustnie.

W kategorii: klasy V-VI pierwsze miejsce zajęli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zaborowie: Michał Korczak i Mateusz Wiśnik. Tuż za nimi była drużyna: Adam Czerwiński i Aleksandra Mydłowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Belsku Dużym. Trzecie miejsce przypadło Kacprowi Smułkowskiemu i Wiktorii Stelmasińskiej uczęszczającym do Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorze. Miejsce IV zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa
z Ciechlina, która wystawiła zespół w składzie: Martyna Szady i Alicja Śmigowska.

W kategorii: klasy V-VIII bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi: Cyprian Kret i Konrad Szwedo. Zajęli
I miejsce i tylko pół punktu brakowało im do maksimum, które można było uzyskać z odpowiedzi ustnych. Bartosz Dusza i Bartłomiej Kowalski
z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kruszewie zajęli II miejsce. Reprezentantki Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grójcu: Aleksandra Oszajca i Joanna Zapora osiągnęły trzecią „medalową” lokatę.

Czwarte miejsce zajęli Michał Jankowski i Szymon Maliszewski – uczniowie
z Ciechlina. Zuzanna Anyszkiewicz i Wiktoria Czwarno z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce zajęły V miejsce. Kilka miesięcy wcześniej zdobyły wyróżnienia w części plastycznej konkursu. Cieszy udział uczniów
z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewiczynie: Urszuli Puncewicz i Aleksandra Walczaka. W Turnieju zajęli VI miejsce. Dobrze wypadła również kolejna drużyna ze szkoły w Belsku Dużym: Damian Jakólski i Wojciech Poświatowski. Był to siódmy „finałowy” zespół w starszej kategorii wiekowej.

Wszyscy laureaci otrzymali publikację doktora Remigiusza Matyjasa „Wyznania ratuszowych duchów” przekazane przez pana Dariusza Gwiazdę – Burmistrza Gminy i Miasta Grójec oraz bony podarunkowe do Empiku, które ufundowała przewodnicząca Jury i dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Grójcu – pani Kinga Majewska.

Finał oceniał również zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Grójec – pan Jarosław Rupiewicz. Jako trzeci Juror wystąpił pan Andrzej Zygmunt Rola Stężycki – historyk i regionalista, od lat współpracujący z biblioteką. W komisji zasiadła również pani Aleksandra Suwarska – młodszy bibliotekarz w naszej placówce.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom, którzy podjęli się trudu przygotowania uczniów do finału konkursu. Były to: panie: Dominika Dobrowolska, Magdalena Fidelus, Marzena Jankowska, Joanna Szczepaniak oraz panowie: Bogusław Cieślak, Marcin Koch, Daniel Wawryniuk, Krzysztof Wójcik. Pedagodzy otrzymali książki o tematyce regionalnej.

Wszystkich uczniów i nauczycieli zapraszamy do uczestnictwa w przyszłorocznej edycji.

Temat....

Będzie ciekawy, oparty na literaturze zgromadzonej w naszej bibliotece.

M. Krawczak

grojboj2021final

Grójbój 2020/2021 - relacja z półfinału 21.10.2021

 

Konkurs o długiej tradycji powrócił do Biblioteki

w zasadzie Turniej Wiedzy o Grójcu i Regionie „GRÓJBÓJ” jest organizowany od 1993 roku. 27. edycja pod nazwą „W dworach grójeckich ziemian” miała się odbyć w maju 2020 roku. Niestety, sytuacja w kraju i zdalna nauka nie pozwoliły na przeprowadzenie konkursu w przewidzianym terminie. Odbyła się jednak „część plastyczna”, która pozwalała na zachowanie dystansu społecznego. Do organizatorów wpłynęło 37 prac, które zostały ocenione, a laureaci otrzymali nagrody i wyróżnienia.

21 października tego roku przeprowadzono półfinał Turnieju Wiedzy, w którym wystartowały 22 drużyny z różnych szkół powiatu grójeckiego.

W kategorii klasy V-VI do finału zakwalifikowali się uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Belsku Dużym: Adam Czerwiński i Aleksandra Mydłowska. Zespół przygotowali do rozgrywek p. Dominika Dobrowolska oraz p. Krzysztof Wójcik.

Tuż za nimi byli Kacper Smułkowski i Wiktoria Stelmasińska ze szkoły w Jeziorze pod przewodnictwem p. Marcina Kocha. Ten sam nauczyciel przygotował również kolejne finalistki - Martynę Szady oraz Alicję Śmigowską, uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciechlinie.

Dobrze wypadli również Michał Korczak i Mateusz Wiśnik uczęszczający do Publicznej Szkoły Podstawowej w Zaborowie. Pracowali do konkursu pod kierunkiem p. Bogusława Cieślaka.

W kategorii klasy VII-VIII Cyprian Kret oraz Konrad Szwedo z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi pod kierunkiem p. Marzeny Jankowskiej zdobyli najwięcej punktów i zakwalifikowali się do finału.

Bartosz Dusza i Bartłomiej Kowalski, uczniowie ze szkoły w Kruszewie również napisali test na tyle dobrze, że wystartują w finale, 28 października. Pan Marcin Koch znowu może być dumny, tym bardziej, że kolejni jego wychowankowie ze szkoły w Ciechlinie wystartują w Finale. Są to: Michał Jankowski
i Szymon Maliszewski.

Kolejną drużyną, która znalazła się w gronie finalistów są uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce – Zuzanna Anyszkiewicz i Wiktoria Czwarno. Przygotowała ich do rozgrywek p. Joanna Szczepaniak.

Pani Dominika Dobrowolska i p. Krzysztof Wójcik pracowali skutecznie zarówno z młodszą drużyną z Belska Dużego, jak i uczniami klas starszych. Damian Jaskólski i Wojciech Poświatowski weszli do grona finalistów konkursu.

Aleksandra Oszajca i Joanna Zapora – uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grójcu również weszły do finału Turnieju. Uczyły się pod kierunkiem p. Magdaleny Fidelus.

Cieszy obecność w finale uczniów ze szkoły w Lewiczynie – Urszuli Puncewicz
i Aleksandra Walczaka, przygotowanych przez p. Daniela Wawryniuka.

Startujących oceniała komisja pod przewodnictwem dyrektor biblioteki p. Kingi Majewskiej. W sprawdzaniu wiedzy uczniów uczestniczył również Burmistrz Gminy i Miasta Grójec – p. Dariusz Gwiazda. Samorząd miasta i gminy reprezentowała p. Eugenia Poradzka – zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Grójcu. Kolejnymi oceniającymi drużyny byli: p. Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki – historyk, regionalista, autor publikacji o regionie grójeckim
i p. Aleksandra Suwarska – młodszy bibliotekarz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Grójcu.

Wszystkim uczestnikom konkursu, nauczycielom oraz rodzicom uczniów serdecznie dziękujemy.

Finalistów oraz ich opiekunów zapraszamy na finał 28 października o godz. 10.00.

M. Krawczak 

groj27

Grójbój 2020/2021

 

grojboj21

Spotkanie autorskie z Andrzejem Rolą - Stężyckim - relacja

 

„Historia jest swego rodzaju hobby, które wiążąc wiele kierunków, wypełnić może szeroko rozumianą potrzebę wiedzy, gubiąc wszechobecne zniechęcenie, apatię i nudę”.

Słowa pochodzą ze wstępu do nowej książki „Grójec i sąsiedzi” Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego, regionalisty, który gościł w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej 14 września 2021 roku.

Autor wydał dotychczas 29 książek i opublikował ponad 400 obszernych artykułów z zakresu historii Polski, genealogii, krajoznawstwa, dziejów regionu grójeckiego. Wśród nich znalazły się zbiory esejów, m. in. „Opowieści grójeckie”, „Ciekawy Grójec”, „Grójeckie opłotki”.

Jak wspomniał, wiele pracy kosztowały go wydawnictwa albumowe: „Rezydencje… ziemiańskie siedziby w grójeckiem”, „Świątynie… kościoły i kaplice w grójeckiem”. Poza opisem obiektów, zawierają fotografie, a wykonanie dobrego ujęcia wymaga czasu i wysiłku. Zdjęcia z albumów były prezentowane na wystawach organizowanych przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Udział w konferencjach naukowych organizowanych przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, gdzie dyskutowano o historii i narodowym dziedzictwie szeroko rozumianej kultury szlacheckiej zaowocował referatami naukowymi opublikowanymi przez tę placówkę.

Działalność badawcza i publicystyczna regionalisty nie ogranicza się do Grójecczyzny. Sięga okolic Przysuchy, Odrzywołu, Rusinowa. Album „Różanna: wieś w gminie Odrzywół” doczekał się już trzeciego wydania. Tam autor przez kilka lat zamieszkiwał. Jak stwierdził jest to swego rodzaju poetycka opowieść o tej urokliwej wsi, położonej na krańcach południowego Mazowsza.

Regionalista, kierowany ciekawością odkrył wiele miejsc „ościennych”, które jak dotąd prawie nie zostały opisane. Tak było z zabytkami architektury sakralnej dekanatu drzewickiego. W końcu doczekały się pięknego albumu jego autorstwa. Szerokie zainteresowania zaowocowały otrzymaniem dwóch nagród literackich „Złote pióro” za Książkę Roku. Ostatnia z nich została przyznana przez mazowiecki Związek Literatów za tytuł „Nieznamierowice. Niegdyś miasto”.

Jak stwierdził Pan Andrzej, pisaniem zajął się w 2010 roku. Wtedy wydał „Słowo
o Bolesławskim”. Jest to jedyna książka o artyście malarzu z Grójca. Dużo wcześniej nakreślił „Z plecakiem przez Grójec”. Maszynopis znajduje się w zbiorach regionaliów Biblioteki i przez wiele lat był właściwie jedynym obszerniejszym źródłem wiedzy o regionie. W jednej
z najnowszych opowieści sentymentalnych „Sady – Kolonia: dzieje parafii p/w Najświętszego Serca Pana Jezusa” autor porusza tematykę tamtejszego cmentarza. W planach twórczych ma również publikację o nekropoliach w Grójeckiem. Ważnym zamysłem jest także książka
na temat budownictwa industrialnego okolicy.

Pisarz, który promuje ideę ochrony dziedzictwa regionów i szerzy wiedzę o małej ojczyźnie

od lat współpracuje z grójecką książnicą. Mamy nadzieję, że przed nami kolejny wieczór promujący twórczość Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego.

Mirosława Krawczak – MGBP w Grójcu

14091 14093 1409 

Spotkanie autorskie z Andrzejem Rolą - Stężyckim 14 września 2021 roku, godz. 18.00

 

rola stezycki

XLI Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Jabłoni ‘2021” - rozstrzygnięty

Protokół z obrad Jury

XLI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Jabłoni ‘2021”
zorganizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu

 

Jury w składzie:

  1. Paweł Soroka - Przewodniczący
  2. Zofia Mikuła
  3. Robert Tondera

podczas spotkania w dniu 29 czerwca 2021 roku rozpatrzyło 185 zestawów, zawierających 753 utwory poetyckie i postanowiło przyznać następujące nagrody oraz wyróżnienia za zestawy wierszy:

I nagroda - Godło „duża Mi” Kamila Szmigiel

II nagroda – nie przyznano

III nagroda - ex aequo przyznano dwie równorzędne nagrody

- Godło „KRÓLICZEK” Wioletta Jaworska

- Godło „zbieracz puszek” Małgorzata Borzeszkowska

 

Jedna nagroda specjalna za zestaw wierszy o tematyce grójeckiej:

Godło „duża Mi” Kamila Szmigiel

 

Równorzędne wyróżnienia

Godło „MAC INTOSH” Tytus Kamil Rolski

Godło „Maraton” Piotr Macierzyński

Godło „PHANTOM” Piotr Zemanek

Godło „SOLARIS” Mirosław Kowalski

Biblioteka kieruje szczególne podziękowania dla Pana Kazimierza Kochańskiego za pomoc w zorganizowaniu tegorocznej edycji konkursu "O Laur Jabłoni '2021".