Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

I my jesteśmy św. Mikołajami. Mikołajki w Bibliotece Publicznej w Grójcu

mikolajki dziewczynka recytuje wierszyk mikolajowi

Mikołajki to szczególny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami, jesteśmy dla siebie mili, wspólnie się bawimy i przygotowujemy do Bożego Narodzenia. W tym dniu czcimy św. Mikołaja, biskupa Miry, który swoją fortunę rozdał biednym.

Każde dziecko, które odwiedziło Bibliotekę podczas Wieczoru Mikołajkowego wzięło udział w corocznej akcji charytatywnej- zbiórce materiałów papierniczych i słodyczy przeznaczonych na prezenty świąteczne dla dzieci z uboższych rodzin, podopiecznych Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Grójcu.

Czytaj więcej: I my jesteśmy św. Mikołajami. Mikołajki w Bibliotece Publicznej w Grójcu

Andrzejkowo w Bibliotece Publicznej w Grójcu

andrzejki male

Andrzejki to wieczór pełen wróżb, czarów i magii. Dlaczego właśnie Andrzejki? Nie Pawełki czy Marcinki? Św. Andrzej jest patronem panien, które chcą zmienić swój obecny stan, pomagał młodym dziewczętom w odkrywaniu ich przyszłości, gdy chciały się dowiedzieć kiedy wyjdą za mąż, jak będzie miał na imię ich wybranek …

 

Czytaj więcej: Andrzejkowo w Bibliotece Publicznej w Grójcu

Mikołajki 2016!

mikolajki2016 ver3

Polonijne Dni Dwujęzyczności

ksiazki ktore dotarly do anglii maleMiniony weekend obfitował w wydarzenia edukacyjno-kulturalne. Podczas gdy w Polsce świętowano Dzień Edukacji Narodowej, za jej granicami obchodzono Polonijne Dni Dwujęzyczności (PDD). Istotą tego święta, które proklamowano w ubiegłym roku w Ambasadzie Polskiej w Nowym Jorku, jest pielęgnowanie kultury polskiej i języka polskiego przy równoczesnej asymilacji z kulturą kraju osiedlenia.
Do obchodów PDD przyłączyła się również Polonia mieszkająca na południu Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Dorset. W jednym z najbardziej znanych kurortów nadmorskich południowego wybrzeża – Bournemouth, istniejąca od czterech lat grupa Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato, zorganizowała wydarzenie edukacyjno-kulturalne, w ramach którego przygotowano warsztaty i zabawy dla dzieci, a także prelekcje na temat dwujęzyczności dla ich rodziców. Do organizacji dwudniowej imprezy przyłączyły się polskie firmy, polska szkoła sobotnia, założone przez Polaków stowarzyszenie Dorset Centre 4 Us oraz osoby indywidualne. W trakcie spotkań toczyły się liczne dyskusje na temat wyzwania jakim jest utrzymanie znajomości języka polskiego wśród dzieci, a także dostosowanie się do realiów życia w innym kraju. Rodzice dzielili się swoimi doświadczeniami, a dzieci zatapiały się w warsztatach, które przybliżały im kulturę przodków.

Czytaj więcej: Polonijne Dni Dwujęzyczności