Relacja ze spotkania autorskiego z Tomem Justyniarskim
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
- Kategoria: Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży
- Opublikowano: wtorek, 17, maj 2022 10:57
- Odsłony: 12
Jak naprawiać świat, czyli: o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca
- SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARZEM I OBROŃCĄ ZWIERZĄT TOMEM JUSTYNIARSKIM
Na specjalne życzenie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, w poniedziałek 9 maja Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. S. Laskowskiego odwiedzili wyjątkowi goście: Tom Justyniarski z przesłodką chihuahuą: Lusią. Tom Justyniarski jest pedagogiem, pisarzem: (napisał 11 książek dla dzieci), obrońcą zwierząt, rzecznikiem prasowym Towarzystwa Obrony Zwierząt RP, pomysłodawcą i propagatorem tzw.: "Pedagogiki serca", inicjatorem pierwszego na świecie "Okienka Życia dla Zwierząt", zdobywcą Nagrody Drugiej po Noblu, nagrodzony w Wielkiej Brytanii Dyplomem Uśmiechu i Uznania dla Ambasadora Polskości w Anglii. Pisarz odwiedził w szkołach już ponad 300 tysięcy dzieci, pokonując wraz z Lusią 200 tysięcy kilometrów!
Od wieków w literaturze stosowane jest za pomocą różnych środków przypisywanie zwierzętom cech ludzkich. Nie ma żadnych wątpliwości, że zwierzę odczuwa bardzo podobnie do człowieka. Nie można więc zwierząt traktować przedmiotowo, bo nie są zabawkami. Tom Justyniarski wziął do jednej ręki swego pieska chihuahua Lusię a do drugiej ręki pluszową zabawkę i zaczął zadawać pytania. Dzieci z zaangażowaniem emocjonalnym dostrzegły wszystkie różnice i wymieniły odpowiedzi: oczy zwierzątka widzą, uszy słyszą, zwierzę ma w sobie krew koloru czerwonego i kości w kolorze białym, serce zwierzątka kocha i przywiązuje się na całe życie. Dlatego należy traktować zwierzę jak domownika i członka rodziny. Prawie każde dziecko chętnie wystąpiło głośno przedstawiając się, podając swoje imię i nazwisko oraz imię i nazwisko swego pupila, gdyż koncepcja, że nasze zwierzaki posiadają nasze nazwisko spotkała się z pełną aprobatą. Dzieci momentalnie połączyły te fakty z odpowiedzialnością, obowiązkami i wydatkami.
Nasz zacny gość uratował już ponad tysiąc zwierząt: 600 piesków, 200 kotków, 50 saren, 20 dzików, 30 bocianów, nie wymieniając jeży, ptaków... Został zatem urządzony konkurs wśród dzieci i okazało się, że większość z nich uratowała jakieś zwierzątko, najczęściej były to kotki i pieski. Podczas spotkania było dużo wzruszających historii, dających dowody na to, że zwierzęta kochają, tęsknią, czują strach, ból, złość, przywiązują się na całe życie i tutaj Tom Justyniarski nie zatrzymuje się, jak większość z nas by przewidziała. Nasz gość idzie daleko dalej...
Pierwszym krokiem jest zachęcenie dzieci do pisania opowiadań, opisywania przeżytych historii i przygód, co ma prowadzić do aktywnych czynności na drodze do spełniania marzeń. By marzenia się spełniały, wszyscy wiemy, że wystarczy tylko chcieć, a chcieć to znaczy móc.
Następnym krokiem jest wprowadzenie nowego obowiązkowego przedmiotu do szkół: lekcji miłości do zwierząt i przyrody, w myśl Św. Franciszka z Asyżu, że zwierzęta to nasi bracia. Dzieci, wychowujące się ze zwierzętami rzadziej chorują, mają lepszą odporność, prowadzą aktywniejszy i zdrowszy tryb życia, uczą się komunikacji z ludźmi i pewności siebie, mają mocniejsze więzi rodzinne i rozwiniętą inteligencję emocjonalną.
Zdaniem Toma wychowując nowe pokolenia z empatią w myśl tych zasad, jesteśmy w stanie zmieniać świat. Pamiętajmy o ginących na zawsze gatunkach zwierząt i zagrożeniu naszej planety.
Katarzyna Woszczyk