A co Ty wiesz o Chopinie?

 16 września 2010 roku młodzież z klas 4-6 szkół podstawowych w Częstoniewie, Bikówku i Lesznowoli miała okazję odwiedzić nowoczesne Muzeum Chopina w Warszawie. Podczas wycieczki zorganizowany został Konkurs A co ty wiesz o Chopinie?, w którym uczestnicy mogli wykorzystać swoją wiedzę przekazaną im wcześniej, podczas prezentacji postaci kompozytora, a także przewodnika wycieczki z Biura Turystycznego PTTK Trakt. Niektóre z nich potrafiły również wykorzystać informacje zdobyte podczas zajęć w szkołach, zorganizowanych w ramach obchodów 200-nej rocznicy narodzin Chopina.

Konkurs miał formę krzyżówki złożonej z trzydziestu jeden haseł związanych z Chopinem – jego twórczością, rodziną, podróżami, czy życiem towarzyskim. Znalazły się w niej między innymi pytania o imiona jego sióstr, czy miejscowości, które odwiedzał w czasie swoich podróży. Został on przeprowadzony w warszawskim Saloniku Chopinów mieszczącym się w gmachu Akademii Sztuk Pięknych.

W konkursie wzięło udział w sumie 47 uczniów. Zwyciężyli Adrian Gryczko oraz Kacper Siwiec, obaj z klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Lesznowoli. Uzyskali komplet 31 punktów. Drugie miejsce z tylko jednym popełnionym błędem (30 punktów) zdobyli Sylwia Zielińska z klasy VI i Mikołaj Olejnik z klasy IV tej szkoły. Na trzecim miejscu z wynikiem 29 punktów znalazły się ex aequo Sara Arak i Karolina Bergel z klasy VI, także z Lesznowoli oraz Ola Prokop i Joanna Smouch z klasy VI w Publicznej Szkoły Podstawowej w Bikówku. Wśród uczniów ze szkoły w Częstoniewie najlepiej wypadły Justyna Kordas oraz Karolina Narożniak. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na rozdanie nagród, które odbędzie się w październiku podczas uroczystego finału projektu.

Wycieczka oraz konkurs zrealizowane były w ramach projektu „2010 – Rok Chopina” Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej – Stowarzyszenia W.A.R.K.A. w partnerstwie z gminą Grójec, Starostwem Powiatowym w Grójcu oraz innymi partnerami biznesowymi.