Relacja ze spotkania autorskiego z Panią Renatą Piątkowską - 15.10.2021r.

 

Zasada nauki przez zabawę w utworach o charakterze dydaktyczno-wychowawczym w twórczości jednej z najbardziej znanych polskich autorek współczesnej literatury dziecięcej – Pani Renaty Piątkowskiej

Oświeceniowe zalecenie, by „uczyć bawiąc”, stosowane już przez Ignacego Krasickiego  w słynnych satyrach, humoreskach i bajkach o charakterze dydaktyczno-wychowawczym, z ogromnym sukcesem realizuje we współczesnej literaturze dla dzieci Pani Renata Piątkowska - gość spotkania autorskiego, zorganizowanego w dniu 15 listopada b.r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu.

Do pierwszego etapu spotkania była zaproszona liczna grupa dzieci w wieku przedszkolnym. Okazuje się, że stosowanie zasady nauki przez zabawę sprawdza się idealnie, bo dzieci chętnie i z dużą aktywnością uczestniczyły w całym programie i były skoncentrowane od początku do końca.

Już na samym początku, podczas przedstawiania się, gdy zostały zliczone wszystkie napisane przez Panią Renatę Piątkowską książki, a jest ich 50 (!!!), autorka, za swoją bogatą twórczość literacką, została doceniona i nagrodzona przez dzieci gromkimi brawami.

W kilku pierwszych zaprezentowanych książkach, m.in. „Paluszki – czyli o dziesięciu takich, co nigdy się nie nudzą”, „Nie ma nudnych dni” czy „Na wszystko jest sposób” autorka w piękny sposób odniosła się do ciepła miłości, okazywania sobie czułości, troskliwości i opiekuńczości, które towarzyszą nam w codziennym życiu, w trywialnych czynnościach, jakie wykonujemy od rana do wieczora.

Pani Renata Piątkowska uwrażliwiła dzieci także na miłość i okazywanie troski i szacunku zwierzętom. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zaprezentowane książki opowiadające historie koni, kotów czy psów-bohaterów, które wydarzyły się naprawdę. Ich bohaterowie, na przykład tytułowy koń „Zbój” czy kot „Mruk” lub psy ze zbioru opowiadań pt.: „Najwierniejsi przyjaciele niezwykłe psie historie”, mają zachowane prawdziwe imiona. Książki te opowiadają o prawdziwych heroicznych czasami przygodach, które niejeden raz zakończyły się uratowaniem ludzkiego życia. Autorka wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród dzieci poruszającymi serca opowieściami o kotce Wierusi, która pracowała podczas II wojny światowej na okręcie wojennym, o kocie sierżancie, pracującym na policji, o kocie, który we Francji w hotelu uratował całą rodzinę lub o kocie, który przez okres 20 lat był burmistrzem w pewnym mieście na Alasce… To zdarzyło się naprawdę, wszystkich zainteresowanych odsyłamy do lektury…

Dzieci dowiedziały się o szczególnej roli zwierząt, pomagających w leczeniu ciężko chorych osób w szpitalach. Historie o psach, biorących udział w terapii, czyli dogoterapeutach, przychodzących do chorego, leżącego w łóżku, by pomóc mu wyzdrowieć, poruszyły dziecięce serduszka.

Drugi etap spotkania skierowany był do uczniów klas drugich, tematykę nasza autorka dobrała ze szczególną wrażliwością, by zwrócić uwagę na zapominane i zanikające z naszej kultury, w pośpiechu świata współczesnego, obyczaje, obrzędy, przesądy i przysłowia.

Pani Renata Piątkowska zabrała dzieci w niezwykłą podróż po zwyczajach staropolskich poczynając od Śmigusa-Dyngusa, poprzez Wigilię aż do Nocy Sylwestrowej, opowiadając historię i pochodzenie polskich obyczajów. Autorka objaśniała dzieciom symbolikę jajka, pisanek, choinki na Święta, Wigilii, Sylwestrowej Nocy (co się wydarzyło tysiąc lat temu), Tłustego Czwartku, Prima Aprilis i wielu innych… między innymi historię i znaczenie topienia marzanny, wróżb andrzejkowych, gaiku… Chętnych zapraszamy do lektury: „Z przysłowiami za pan brat”, „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, „Mądra głowa zna przysłowia” i nie tylko…

Dzieci dowiedziały się co to znaczy mieć węża w kieszeni, dlaczego w fundamentach Kościoła Mariackiego w Krakowie zamurowano jajko, na czym polega Dzień Kwietniowej Ryby we Francji, co to jest gaik, skąd pochodzi nazwa Śmigus-Dyngus i wiele innych ważnych znaczeń obyczajów i tradycji, które odchodzą w niepamięć. Autorka tłumaczyła dzieciom wiele przysłów, wśród nich np. co oznacza wyjść na czymś jak Zabłocki na mydle albo skąd się wywodzi mieć z kimś na pieńku. Przypomniane zostały też stare przesądy, czyli co przynosi szczęście a co przynosi pecha z książki pt.: „Szczęście śpi na lewym boku”.

Wraz z naszą wspaniałą autorką przybyła Pani lektor Malwina Kożurno, która udoskonaliła spotkanie czytaniem kilku wierszyków i krótkich opowiadań, w którym zachwycone dzieci aktywnie brały udział, było głośno, wesoło a śmiechom i oklaskom nie było końca…

Gość Biblioteki, Pani Renata Piątkowska to jedna z najbardziej znanych współczesnych polskich autorek literatury dziecięcej. Została uhonorowana kilkoma orderami: Orderem Uśmiechu, Medalem za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, Medalem Ludziom Czyniącym Dobro, a także odznaczona wieloma prestiżowymi nagrodami za całokształt twórczości, ponad to 4 książki Pani Renaty Piątkowskiej zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Katarzyna Woszczyk

pi1


 pi