Spotkanie autorskie z Andrzejem Rolą - Stężyckim - relacja

„Historia jest swego rodzaju hobby, które wiążąc wiele kierunków, wypełnić może szeroko rozumianą potrzebę wiedzy, gubiąc wszechobecne zniechęcenie, apatię i nudę”.

Słowa pochodzą ze wstępu do nowej książki „Grójec i sąsiedzi” Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego, regionalisty, który gościł w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej 14 września 2021 roku.

Autor wydał dotychczas 29 książek i opublikował ponad 400 obszernych artykułów z zakresu historii Polski, genealogii, krajoznawstwa, dziejów regionu grójeckiego. Wśród nich znalazły się zbiory esejów, m. in. „Opowieści grójeckie”, „Ciekawy Grójec”, „Grójeckie opłotki”.

Jak wspomniał, wiele pracy kosztowały go wydawnictwa albumowe: „Rezydencje… ziemiańskie siedziby w grójeckiem”, „Świątynie… kościoły i kaplice w grójeckiem”. Poza opisem obiektów, zawierają fotografie, a wykonanie dobrego ujęcia wymaga czasu i wysiłku. Zdjęcia z albumów były prezentowane na wystawach organizowanych przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Udział w konferencjach naukowych organizowanych przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, gdzie dyskutowano o historii i narodowym dziedzictwie szeroko rozumianej kultury szlacheckiej zaowocował referatami naukowymi opublikowanymi przez tę placówkę.

Działalność badawcza i publicystyczna regionalisty nie ogranicza się do Grójecczyzny. Sięga okolic Przysuchy, Odrzywołu, Rusinowa. Album „Różanna: wieś w gminie Odrzywół” doczekał się już trzeciego wydania. Tam autor przez kilka lat zamieszkiwał. Jak stwierdził jest to swego rodzaju poetycka opowieść o tej urokliwej wsi, położonej na krańcach południowego Mazowsza.

Regionalista, kierowany ciekawością odkrył wiele miejsc „ościennych”, które jak dotąd prawie nie zostały opisane. Tak było z zabytkami architektury sakralnej dekanatu drzewickiego. W końcu doczekały się pięknego albumu jego autorstwa. Szerokie zainteresowania zaowocowały otrzymaniem dwóch nagród literackich „Złote pióro” za Książkę Roku. Ostatnia z nich została przyznana przez mazowiecki Związek Literatów za tytuł „Nieznamierowice. Niegdyś miasto”.

Jak stwierdził Pan Andrzej, pisaniem zajął się w 2010 roku. Wtedy wydał „Słowo
o Bolesławskim”. Jest to jedyna książka o artyście malarzu z Grójca. Dużo wcześniej nakreślił „Z plecakiem przez Grójec”. Maszynopis znajduje się w zbiorach regionaliów Biblioteki i przez wiele lat był właściwie jedynym obszerniejszym źródłem wiedzy o regionie. W jednej
z najnowszych opowieści sentymentalnych „Sady – Kolonia: dzieje parafii p/w Najświętszego Serca Pana Jezusa” autor porusza tematykę tamtejszego cmentarza. W planach twórczych ma również publikację o nekropoliach w Grójeckiem. Ważnym zamysłem jest także książka
na temat budownictwa industrialnego okolicy.

Pisarz, który promuje ideę ochrony dziedzictwa regionów i szerzy wiedzę o małej ojczyźnie

od lat współpracuje z grójecką książnicą. Mamy nadzieję, że przed nami kolejny wieczór promujący twórczość Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego.

Mirosława Krawczak – MGBP w Grójcu