Nowości

       
ma13 ma10 ma3 ma1
       
ma8 ma15 ma16 ma5

Spotkanie z pisarką Renatą Piątkowska - wrażenia uczniów

 

25 lutego 2020 r. W Publicznej Bibliotece w Grójcu odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci Renatą Piątkowską, której towarzyszyła autorka audiobooków. W wydarzeniu brali udział uczniowie klas: 6c i 8c Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu.

Pisarka opowiadała o życiu bohaterki swojej książki pt.”Która to Malala?” – Malali Yousafzai, laureatce pokojowej nagrody Nobla. Literatka mówiła jej ciekawą, dramatyczną historię.

„Która to Malala?” to historia pakistańskiej dziewczynki. Autorka pisząc książkę opierała się na: zapisach z czatu internetowego, bloga prowadzonego przez bohaterkę oraz baśni kultury pakistańskiej.

Dzięki bohaterce poznajemy wpółczesne życie i temat wojny domowej w Pakistanie, która nie oszczędza również dzieci. Malala sprzeciwiła się władzy, która zakazała słuchania muzyki, oglądania telewizji oraz wprowadziła obowiązek zakrywania twarzy przez kobiety. Zamykano i niszczono szkoły zabierając prawo do nauki, która umożliwia lepszą przyszłość. Dziewczynka protestowała przeciwko nakazom władzy, za co próbowano ją zabić strzelając jej w twarz. Mimo przeciwności nie poddaje się, walczy stając się dla wielu symbolem odwagi i walki o prawa dzieci.

Po ciekawym i wciągającym życiorysie noblistki artystka sprzedawała oraz dedykowała swoje książki.

Moim zdaniem warto przeczytać tę książkę, by zobaczyć, że w każdym wieku można pomagać, walczyć o swoje prawa. Poruszane są tematy trudne. Myślę, że powinna być to obowiązkowa lektura szkolna, którą polecam.

Samo spotkanie z autorką książki było bardzo inspirujące, zachęcające do powieści oraz wielu rozmów. Pozwoliło zrozumieć tych, których codzienność nie jest zagwarantowana w bezpieczeństwie i godnym stanie.

 Weronika uczennica PSP nr 1 w Grójcu

DSC04116 002

Spotkanie z autorką książki pod tytułem „Która to Malala?”, Renatą Piątkowską zrobiło na mnie duże wrażenie. Wcześniej nie słyszałam o tej pisarce jak i Malali Yousafzai, o której opowiadano nam na spotkaniu jak i głównej bohaterki książki p. Renaty. Dowiedziałam się wielu faktów o kulturze i zasadach panujących w Pakistanie.

Historia dziewczynki, dziecka, która postawiła się niesprawiedliwości zapłaciła prawie własnym życiem. Wykazywała jedynie chęci do nauki. Pani Renata poruszyła tematy, o których powszechnie wiadomo jednak nie mówi się o nich często i głośno. Konkretnie o braku możliwości godnego, bezpiecznego życia dzieci, które prawdopodobnie nigdy nie będą mieć książki w ręku. Na co dzień gardzi się możliwością chodzenia do szkoły, bardzo narzeka, gdy istnieje również grono ludzi, która marzy, by być na naszym miejscu. Sądzę, że to spotkanie otworzyło szerzej oczy o złej stronie świata, na którą większość nie poświęca nawet sekundy uwagi. Myślę, że niezwykła historia Malali powinna być znana przez każdego, dodatkowo powinniśmy reagować, szczególnie kiedy mamy takie możliwości. Świat się rozwija a w wielu miejscach kobiety nadal nie są traktowane jak człowiek a maszyna do sprzątania, gotowania i rodzenia dzieci. Nie mają prawa się edukować, a dziewczyny wychodzą za dużo starszych od nich mężczyzn. Świat nie powinien tak wyglądać, szczególnie przez świadomość, jaką mamy. Dzieci powinny być dziećmi a kobiety tak samo jak mężczyźni możliwość edukacji, decydowania o własnym życiu. Płeć w końcu nie gra tutaj roli.

Powyżej opisane refleksje to mała część myśli jakie powstały po spotkaniu. Chętnie zapoznam się z autorką jak i Malalą, ponieważ tego potrzebują ludzie – większej świadomości. Tylko my możemy zmienić naszą planetę i zwalczać poniżanie, niesprawiedliwość.

Julia, klasa VIII uczennica PSP nr 1 w Grójcu

DSC04125 002

       Dnia 25.02 wybrałam się z klasą na spotkanie z pisarką Panią Renatą Piątkowską. Opowiadała nam o książce „Która to Malala?”. Byłam bardzo zaciekawiona tą książką. Spodobała mi się. Nauczyła mnie, że trzeba cenić i szanować to, co mamy. Chętnie wypożyczę i przeczytam „Malalę”.                  

                                                                                       Julia kl.8

       Spotkanie z autorką książki „Która to Malala?” było interesujące i fascynujące. Utwór Renaty Piątkowskiej opowiada o wzruszającej opowieści, o sile, która drzemie w każdym

z nas, że warto walczyć i pomagać słabszym. Pisarka jest niezwykłą i ciekawą osobą. Spotkanie było świetne.                                                  

                                                                                Kamil kl.8

   25.02 udałam się razem z klasą do Biblioteki Publicznej w Grójcu, aby spotkać się ze znaną pisarką Renatą Piątkowską. Napisała ona książkę „Która to Malala?”. Jest to wzruszająca opowieść o dziewczyne, która przeciwstawia się zasadom, które panowały w Pakistanie. Nauczyłam się, że człowiek powinien być odważny, walczyć i pomagać słabszym, nawet jeśli wiąże się to z wystąpieniem przeciwko znacznie silniejszemu wrogowi.

                                                                        Wiktoria kl. 8

 

     (…)Pani Renata opowiedział nam o swojej książce „Która to Malala?”. Historia tytułowej bohaterki bardzo mnie zaciekawiła, ponieważ przedstawia trudne życie mieszkanki Pakistanu. Uważam, że została ona przekazana w ciekawy sposób, dzięki czemu wzbudziła moje zainteresowanie. Dużym plusem spotkania były przytaczane przez panią lektor fragmenty książki.

   Uważam, że spotkanie było miło spędzonym czasem, w którym mogliśmy wyciągnąć wnioski na podstawie opowieści o Malali. Jestem zadowolony z uczestnictwa w takim projekcie.

                                                                                       Jakub kl.8

 

     Spotkanie autorskie z pisarką Renatą Piątkowską było moim pierwszym w życiu. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że może być aż tak ciekawe. Historia Malali, o której autorka opowiadała, bardzo mnie zaciekawiła i poruszyła. Zadziwiła mnie sama postawa bohaterki. Podobały mi się także fragmenty książki czytane przez panią lektor. Myślę, że takie spotkanie było naprawdę wartościowe i potrzebne. Chętnie wezmę udział w kolejnym takim wydarzeniu.

                                                                                     Olek kl.8

   Moje wrażenia po spotkaniu z pisarką są bardzo pozytywne. Zaciekawiła mnie historia Malali, była wzruszająca, ale też i niesamowita. Chętnie przyszłabym na kolejne takie spotkanie, ponieważ można dowiedzieć się czegoś nowego.

                                                                            Asia kl.8

     Uważam, że wydarzenie, w którym brałam udział, pozwoliło mi zrozumieć codzienność tych, którzy nie mają zagwarantowanego bezpieczeństwa oraz wygody. Było ono łatwą i przyjemną nauką. Myślę, że takie spotkania powinny odbywać się częściej, niż dotychczas.

                                                                       Weronika kl.6

     Spotkanie, które odbyło się w Bibliotece Publicznej bardzo mi się spodobało.

Pani Piątkowska opowiedziała interesującą historię Malali. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę miała szanę uczestniczyć w takim spotkaniu.

                                                                               Maja kl.6

   Spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską moim zdaniem było ciekawe, ponieważ książka „Która to Malala?”była interesująca. Autorka opowiedziała nam historię bohaterki, która nie ma łatwego życia. W sali panowała przyjemna atmosfera i każdy był zaciekawiony opowieścią. Razem z pisarką przybyła lektorka, która czytała bardzo wyraźnie i słuchało się bardzo przyjemnie. Czas bardzo szybko minął. Ze spotkania jestem bardzo zadowolony.

                                                                                       Natan kl.6

       Spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską było bardzo interesujące. Opowiedziała nam historię Malali, która walczyła o swoje prawa jako dziecko i mała kobieta. Spotkanie było ciekawie prowadzone i odbyło się w miłej atmosferze.

                                                                              Zosia kl.6

   Moim zdaniem spotkanie z pisarką było bardzo interesujące. Szczególnie zaciekawiła mnie historia dziewczynki, która chciała chodzić do szkoły- Malali.

                                                                               Mateusz kl.6

   Po spotkaniu z pisarką Renatą Piątkowską jestem naprawdę pod wrażeniem. Niesamowita opowieść w połączeniu ze świetnym czytaniem pani lektorki, dały jeszcze lepszy efekt.

                                                                                  Wojtek kl.6

   Bardzo podobało mi się, jak autorka opowiadała o książce „Która to Malala?”.

Wizyta była niesamowicie ciekawa. Zachęcam do przeczytania tej książki!

                                                                                  Noemi kl.6

     Pani Piątkowska bardzo ciekawie opowiadała o książce. Słuchałam i słuchałam. Nie mogłam przerwać mojej ciekawości. Gdy strzelono do dziewczynki, przestraszyłam się. Dobrze, że ją uratowano.

Książka i opowiadanie pisarki było cudowne! Nigdy żadna książka tak mnie nie zaciekawiła.

                                                                                   Ewa kl. 6

DSC04137 002