Nowości

       
ma13 ma10 ma3 ma1
       
ma8 ma15 ma16 ma5

Ferie 2020 w Bibliotece Publicznej w Grójcu - podsumowanie

Ferie 2020 w Bibliotece Publicznej w Grójcu

10 lutego 2020 r. wystartowaliśmy z feriami w Bibliotece. To dla nas niezwykły czas. Bardziej intensywny niż zwykle. Zajęcia zaproponowane cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W sumie wzięło w nich udział 123 dzieci. W czasie ferii wypożyczono mnóstwo książek – 2576 vol., odwiedziło Nas 1846 czytelników, udzieliliśmy 557 informacji.
Czas na podsumowanie warsztatów i wycieczki, które w tym roku zorganizowaliśmy dla Waszych pociech:Wycieczka do Trickoramy w Radomiu

Ferie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej rozpoczęły się od mocnego akcentu edukacyjnego. Podopieczni Biblioteki odwiedzili Trickoramę- największe centrum iluzji i muzeum trickartu w Polsce.

Uczestnicy wycieczki zostali poprowadzeni specjalną ścieżką edukacyjną. Przewodnik opowiadał o każdym eksponacie. Wyjaśniał zasady ich działania. Następnie podopieczni Biblioteki mieli czas wolny, aby w pełni wykorzystać możliwości obiektu.

Czym są odbicia pozorne, jak działa siatka dyfrakcyjna, jak działają kolorowe cienie, dlaczego obrazy anamorficzne oszukują nasz mózg? - m.in. na te i inne pytania mogliśmy znaleźć odpowiedź.

Poznaliśmy świat iluzji optycznej. Doznaliśmy niesamowitych złudzeń optycznych, np. przebywając w lustrzanych pokojach czy we wnętrzu obrazu. Podziwialiśmy wspaniałe kryształy i rzeźby. Pokonywaliśmy laserowy tor przeszkód i odnajdywaliśmy drogę w cudacznym labiryncie luster. Zmagaliśmy się z własnym błędnikiem i lękiem wysokości zamknięci w wirującym tunelu czy bibliotece nieskończoności. To tylko niektóre z atrakcji, które warto tam zobaczyć, doświadczyć i koniecznie - sfotografować lub sfilmować.

- Teraz już wiemy, - że Trickorama to nie tylko rozrywka, sztuka, ale także duża dawka wiedzy, którą zdobywamy przez zabawę – mówi Oliwia Wylezińska, uczestniczka wycieczki.

20200210 103443

 

Malowanie na piórniku i woreczku

Jak zwykle w ferie, Biblioteka Publiczna w Grójcu przygotowała dodatkowe zajęcia dla młodszych i starszych miłośników zabaw artystycznych. W tym roku odbyły się warsztaty z malowania na tkaninie.

Pierwszego dnia prawdziwym wyzwaniem było ozdabianie bawełnianych piórników. Powstały piękne, barwne prace z ulubionymi kolorami, nawiązujące tematyką do przestrzeni kosmicznej i wybranych wzorów.Na tkaninie pojawiły się ciekawe ornamenty kwiatowe, symbole i napisy a niektórzy młodzi artyści postanowili namalować pejzaże. Z pracą poradzili sobie nawet najmłodsi uczestnicy zajęć, choć nie było to łatwe zadanie. Malowanie całej powierzchni piórnika wymagało dużych umiejętności, uwagi oraz cierpliwości.

Podczas następnego dnia warsztatów, kolejne grupy malarskie miały możliwość stworzyć swoje wymarzone projekty bawełnianych worków. Woreczki na pamiątki, na drobiazgi, na buty, na klocki …. Pomysłów na przeznaczenie było wiele, ale naprawdę oryginalny okazał się „Worek na głupotki”. Duża powierzchnia malarska dała nam więcej możliwości by zrealizować wybrany projekt oraz wyrazić siebie. Wielokolorowe tła i zabawa farbą konturową lub malowanie kompozycji centralnej uzupełnionej szczegółami i ornamentami – decyzja pozostawała w rękach uczestników. Technika malarska dość klasyczna okazała się bardzo intrygująca ze względu na oryginalność podłoża. Nieczęsto malujemy na tkaninach. Efekty pracy są inne ze względu na chłonność bawełny a właściwe nakładanie farb jest konieczne w celu osiągnięcia zamierzonego efektu. Podczas zajęć powstały wyjątkowe prace, pełne radości tworzenia i pasji a pomysłowość i zaangażowanie uczestników zasługują na ogromną pochwałę. Mam nadzieję, że przygoda z malowaniem tkanin zapoczątkuje nowe pasje i poszukiwania artystyczne wśród najmłodszych mieszkańców Grójca:-).

Agnieszka Kazała

20200211 102617

Gra detektywistyczna

13 lutego, wraz z 16 uczestnikami w wieku 8-12 lat, zamieniliśmy się w detektywów! Patronami naszej bibliotecznej gry detektywistycznej byli Maja i Lasse, czyli dynamiczny duet z popularnej serii książek autorstwa Martina Widmarka i Heleny Willis. Gra toczyła się w całej bibliotece, a dzieci, podzielone na 4 drużyny miały przed sobą do rozwiązania 7 zadań o różnym stopniu trudności, wymagających poszukiwania, główkowania, dedukowania i analizowania. Za rozwiązanie kolejnych zadań kapitanowie drużyn zbierali pieczątki. Żeby zakończyć grę, drużyna musiała zdobyć wszystkie. Uczestnicy gry musieli m.in. przeanalizować charakter pisma i odciski palców podejrzanych, odkodować słowa-klucze napisane atramentem sympatycznym, wydedukować rozwiązania zagadek, rozwiązać quiz i odpowiedzieć na pytania do krótkiego filmu. Na koniec każda z drużyn mogła sfotografować się w fotobudce z przygotowanymi gadżetami.

20 lutego zaprosiliśmy dzieci do udziału w grze bibliotecznej, inspirowanej cyklem książek J.K. Rowling o Harrym Potterze. Uczestnicy, podzieleni na cztery drużyny - Gryfonów, Ślizgonów, Krukonów i Puchonów - mieli za zadanie rozwiązać 7 zagadek, ukrytych w całej bibliotece. Wśród zadań było m.in. rozwiązanie quizu, sprawdzającego znajomość Hogwartu, poszukiwanie złota wytworzonego przez alchemika Nicolasa Flamela, rozszyfrowanie haseł ukrytych na portretach czarodziejów, wyszukanie kodu cyfrowego przez magiczne okulary. A przy okazji wszystkie drużyny dobrze poznały zasoby biblioteczne.

Dagna Mach

20200220 110256 002

 

Drukowanie 3D

Ferie zbliżają się do końca, ale jeszcze pamiętamy, co działo się w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży! Jedną z atrakcji był rysunek 3D, na którym uczestnicy wychodzili poza ramy i rozwijali swoją kreatywność. Na biorących udział czekały długopisy 3D, dzięki którym tworzyli projekty z szablonów, ale również urzeczywistniali swoje własne pomysły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się okulary, które każdy, kto brał udział w zajęciach stworzył, a co najważniejsze drugich takich nigdzie się nie kupi! Dzieci rysowały również śnieżynki, kwiaty, a także robiły napisy. Zabawie nie było końca, a kolejne działania w Bibliotece już wkrótce! W zajęciach wykorzystany był filament PLA, który nie wydziela brzydkiego zapachu podczas pracy i nie jest toksyczny.

Przemysław Kowalski

20200220 142220

Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w zajęciach oraz prowadzącym za wspaniałe przygotowane warsztaty. Zapraszamy do Biblioteki:)