Nowości

       
l2 l3 l13 l12
       
l4 l5 l11 l6

Podsumowanie działalności Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Grójcu

kolazzdjecz2019 tileee

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu 2019 rok był czasem obfitującym w ważne i ciekawe wydarzenia. Większością z nich dzieliliśmy się na naszej stronie internetowej oraz na łamach „Życia Grójca”.

Podejmowane przez nas działania promują Bibliotekę i są zarazem doskonałym sposobem na popularyzację czytelnictwa. Jak pokazują statystyki, mamy 4273 użytkowników Biblioteki, w tym 4112 aktywnych. W minionym roku odwiedziło nas 49 298 osób. Udzieliliśmy 22 786 razy informacji, wypożyczyliśmy 83 929 książek, zorganizowaliśmy 15 spotkań autorskich oraz zakupiliśmy 5 155 książek.

 

Ważnym punktem działalność Biblioteki jest organizowanie konkursów. Mamy za sobą XXVI Turniej Wiedzy o Grójcu i Regionie GRÓJBÓJ ‘2019. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Grójec – 600 lat lokacji miasta”. Łącznie w turnieju wystartowało 38 dwuosobowych zespołów. W ramach organizowanych obchodów jubileuszu 600-lecia Grójca przeprowadziliśmy Konkurs Multimedialny „Grójec - miasto wielokulturowe”. Ponadto odbył się, cieszący się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem, XXXIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Jabłoni ‘2019”, któremu przewodniczył Pan Paweł Kubiak – poeta.

Jak co roku, dużą popularnością cieszyły się akcje: Zima w mieście z Biblioteką oraz Ferie z Biblioteką, podczas których odbyły się warsztaty, eksperymenty Pana Kleksa, wycieczki do kina, Parku Trampolin, różnorodne zajęcia tematyczne, w 2019 roku prowadzone z SupernianiąDorotą Zawadzką. Nie mogło również zabraknąć zabawy karnawałowej dla najmłodszych.

Pierwszym gościem ubiegłego roku, w ramach cyklu spotkań autorskich, za przyczyną którego sala Biblioteki wypełniła się po brzegi, gromadząc licznie publiczność, była światowej sławy wokalistka jazzowa, kompozytorka i pisarka – Urszula Dudziak.  Spotkanie było wyjątkowo inspirujące i wyzwalające wiele pytań od jego uczestników. Artystka swoje opowieści życiowe przeplatała zabawnymi anegdotami, ważnymi sentencjami, fragmentami utwór wokalnych i recytacją własnego wiersza. To osoba niezwykle charyzmatyczna, silna, pełna energii, pasji. Kochająca ludzi i świat. Wieczór ten dostarczył wszystkim uczestnikom spotkania niezapomnianych wrażeń. W dalszej kolejności Biblioteka gościła min.: mistrza satyry, wyrafinowanego humoru i błyskotliwej ironii – Jacka Fedorowicza; etatową pisarkę, autorkę bestsellerowej trylogii o losach Hani i Mikołaja z sagi o szczęściu – Annę Ficner-Ogonowską; autora kryminałów, dziennikarza, zdobywcę Nagrody Wielkiego Kalibru (2015), który w wolnych chwilach biega, by wytrzymać trening na kickboxingu – Wojciecha Chmielarza; mistrzynię kryminału archeologicznego, Laureatkę Nagrody Wielkiego Kalibru (2013) – Martę Guzowską; pisarza, byłego dziennikarza śledczego i gospodarczego, piszącego o największych skandalach w Polsce, świadka dużych afer, przedsięwzięć biznesowych, różnego rodzaju sporów politycznych, zdobywcę nagrody Grand Press – najbardziej prestiżowej nagrody w świecie mediów – Mariusza Zielke – który na temat funkcjonowania państwa wie więcej, niż ktokolwiek mógłby nam powiedzieć. We wrześniu Biblioteka gościła podróżniczkę, himalaistkę, pisarkę – Monikę Witkowską, która odwiedziła ponad 180 krajów świata, zdobyła Koronę Ziemi, trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Manaslu i Lhotse. Żeglowała przez Pacyfik i Atlantyk, dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn. Następnie zaproszenie przyjęła Sylwia Trojanowska, szczecińska pisarka, entuzjastka pozytywnego myślenia, trenerka biznesu, coach, która poza spotkaniem przeprowadziła również warsztaty w naszej Bibliotece z uczniami klasy 8c z PSP nr w Grójcu. Gościliśmy także prekursorkę gatunku literackiego: new adult w polskiej literaturze – Agatę Czykierdę – Garbowską. Tradycyjnie, po inspirujących spotkaniach autorskich można było zakupić książkę autorów, otrzymać autograf z dedykacją i zrobić wspólne zdjęcie.

Ponadto, w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2019, zaproszenie Dyrektor Biblioteki Kingi Majewskiej, przyjęły dwie pisarki: Karolina Wilczyńska – znana przede wszystkim z serii 10 książek „Stacja Jagodno” oraz Katarzyna Puzyńska – fascynatka światem policji, autorka serii o policjantach, doskonale skonstruowanych kryminałów z gęstą atmosferą małej społeczności i zagadkami z przeszłości.

Dość przypomnieć najbardziej „odjazdową” imprezę plenerową w Grójcu, zorganizowaną w maju (po raz szósty) pod hasłem: Przystanek Biblioteka, podczas której uczestnicy mogli zrobić min.: sowy z papieru, zwierzątka z patyczków, lampiony z kamieni, świece żelowe, pobawić się w mail art, zrobić mozaikę z płyt CD oraz zjechać na dmuchanej zjeżdżalni. Dodatkowo dzieci mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami lub rodzicami i zagrać na Play Station 4. Bardzo przyciągającą atrakcją była fotobudka. Nie mogło oczywiście zabraknąć tańca i ruchowych wygibasów. Podczas harców towarzyszyły nam zuchy i harcerze z ZHP Grójec. Młodzi pokazali m.in. jak przepędzić deszczowe chmury. Bohaterką tego wydarzenia, jak i podczas Tygodnia Bibliotek, była uwielbiana przez najmłodszych Kicia Kocia.

Na uwagę zasługuje zrealizowany w wakacje Projekt „Wyspa”, podczas którego dzieci harcowały z podróżnikami i uczestniczyły w warsztatach rękodzieła. Przez miesiąc „odwiedziły” z podróżnikiem osiem krajów na różnych kontynentach. Na pewno wyjątkowym gościem – podróżnikiem był O. Krzysztof Malejko – pierwszy polski misjonarz w Wietnamie, obecnie duszpasterz katolików wietnamskich w Polsce.

Nie zabrakło również niecodziennej zabawy finalizującej październik, zorganizowanej dla dzieci, ze straszliwymi atrakcjami w strasznych strojach, czyli Halloween w Bibliotece.

Wzięliśmy także udział w kolejnej odsłonie kampanii Mała książka – wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki. W ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce, w tym w naszej, dzieci w wieku 3-6 otrzymało 300 tysięcy wyjątkowych wyprawek czytelniczych. To kolejny etap wielkiego projektu bookstartowego.

Wyżej wymienione wydarzenia odbywają się dzięki zaangażowaniu pracowników Biblioteki, którzy wykorzystując pokłady swojej kreatywności dbają nie tylko o zaspokajanie potrzeb czytelniczych społeczności lokalnej, ale również o jej integrację, edukację i rozwój kultury. 

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim naszym czytelnikom i przyjaciołom, którzy odwiedzają i wspierają naszą Bibliotekę, współtworząc jej działania.

Katarzyna Gaczyńska

podsumowanie roku warsztaty z dorota zawadzka

podsumowanie roku spotkanie z marta guzowska

podsumowanie roku spotkanie z urszula dudziak

podsumowanie roku spotkanie z katarzyna puzynska

podsumowanie roku spotkanie z czykierda grabowska

podsumowanie roku przystanek biblioteka

podsumowanie roku przystanekbiblioteka 2

podsumowanie roku projekt wyspa