„Pisanie obok czytania jest moją pasją”. Spotkanie z Agatą Czykierdą-Grabowską w Bibliotece Publicznej w Grójcu.

czykierda grabowska Male21 listopada 2019 roku gościem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w  Grójcu była Agata Czykierda – Garbowska, z wykształcenia pedagog specjalny, nigdy niepracujący w wyuczonym zawodzie. Związana z handlem i marketingiem. Autorka 10 książek, prekursorka gatunku literackiego: new adult w polskiej literaturze. Targetem tegoż gatunku są osoby młode w wieku od 18 do 30 lat.

Pisarska droga

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęła Dyrektor Kinga Majewska. Następnie Agata Czykierda – Grabowska opowiedziała o swojej pisarskiej drodze, którą zainaugurowała pięć lat temu powieścią „Kiedy na mnie patrzysz”, traktującą o intymnej i erotycznej bliskości pomiędzy dwojgiem. Jest to najgrubsza, jak twierdzi autorka, książka, którą rozpoczyna najdłuższe zdanie, jakie kiedykolwiek ułożyła. Na zapytanie dlaczego zaczęła pisać, odpowiada – z chęci sprawdzenia czy potrafię napisać książkę. W szkole miała zawsze problemy z pisaniem dłuższych wypowiedzi. – Mama mi pisała wypracowania – powiada autorka. Dlatego, jak utrzymuje, nie napisałaby też książki na zamówienia wydawnictwa.

Inspiracje czerpie z innych książek oraz rozmów z przyjaciółmi. Tuż po zamyśle rodzi się zarys fabuły, a także powstają pierwsze kreacje bohaterów. Na pisanie poświęca dziennie godzinę bądź dwie. – Pisanie obok czytania jest moją pasją – wyznaje autorka, ciesząc się, że odkryła w sobie ten talent.

W dalszej kolejności spotkania Kinga Majewska zapytała rozmówczynię o współpracę z wydawnictwami. I jak powiada pisarka, od wysłania do redakcji maszynopisu aż do jego publikacji upływa około 6 miesięcy. Przez ten czas trwają prace redakcyjne nad książką, nanoszone są poprawki, które z kolei trzeba zatwierdzić. Co ważne, jak twierdzi rozmówczyni, zastrzegła sobie prawo do możliwości decydowania przy wyborze okładki.

Co czyta Agata Czykierda- Grabowska?

- Czytam wszystkie gatunki literackie, powiada autorka. – Nie ma gatunku, który byłby dla mnie nie do przebrnięcia – dodaje. Sięga po reportaże, fantastykę (Neil Gaiman, „Księga cmentarna”), kryminały (Soren Sveistrup, „Kasztanowy ludzik”). Od pewnego czasu zaczytuje się także w new adult (ulubiona autorka gatunku to Mia Sheridan). Lubi książki Jakuba Małeckiego i szczerze poleca „Horyzont” tegoż autora.

Plany na przyszłość

Ponieważ z zamiłowania jest podróżniczką, to wciąż marzy o wyprawach. Chciałaby zwiedzić Stany Zjednoczone, polecieć na Madagaskar. – Chciałabym również móc pisać dalej, mieć wenę i nie przestawać traktować pisania jako hobby – wyznaje autorka.

Tradycyjnie po spotkaniu można było zakupić książkę pisarki oraz otrzymać imienną dedykacje.

Katarzyna Gaczyńska

czykierda grabowska podczas spotkania