Noc Bibliotek 2019. Karolina Wilczyńska i Katarzyna Puzyńska w Bibliotece Publicznej w Grójcu

nocbibliotek2019W ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2019, zaproszenie Kingi Majewskiej, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Grójcu, przyjęły dwie pisarki: Karolina Wilczyńska oraz Katarzyna Puzyńska.

Karolina Wilczyńska z zawodu jest terapeutką, trenerką i nauczycielem akademickim. Autorką 26 książek.

– Piszę o tym – powiada pisarka – co dla mnie ma największe znaczenie w życiu – o uczuciach – nie bojąc się nawet tych najskrytszych i najtrudniejszych. Bo najważniejszy jest dla mnie człowiek i jego emocje. Prawie najważniejszy. Zaraz po miłości – dodaje.

 

Pisarkę, znaną przede wszystkim z serii 10 książek: Stacja Jagodno, zapytano w pierwszej części spotkania o tytułową miejscowość i jej odpowiednik na mapie Polski. Karolina Wilczyńska wskazała na podkielecką gminę Zagnańsk. Z relacji pisarki wynika, że jest to wyjątkowe miejsce, z którym związana jest od dziecka. Przed laty wybudowała tam domek jej mama. Pisarka mieszkała w nim z rodziną od wiosny do jesieni, na zimę wszyscy powracali do Kielc. Ale jak tylko można było wrócić w okolice Zagnańska – robiła to z nieopisaną przyjemnością. – Okolice te stały się moim drugim domem – wyznaje Karolina Wilczyńska – znałam każdą ścieżkę w lesie, uczyłam się nad strumykiem... Pisząc "Jagodno" czułam się bliżej mamy – dodaje pisarka. Dziesiątą częścią tej serii postanowiła zakończyć cykl, przynajmniej na jakiś czas, ku nieuciesze czytelników.

Autorka daleka jest od określania swoich książek mianem literatury kobiecej. To dobrze napisane opowieści, które oprócz wartkiej akcji skłaniają do myślenia i refleksji, dlatego bliższe jej jest określenie – literatury środka, czyli ambitnej, a zarazem przystępnej lektury.

Nie mogło nie paść zapytanie dotyczące początków przygody rozmówczyni z pisaniem. Jak twierdzi autorka, pisać chciała od zawsze. Potem to się racjonalizowało. – Staram się być taką babcią Różą dla moich czytelniczek – powiada – która słucha, rozmawia, nie ocenia. Jak zauważa pisarka większość problemów bierze się stąd, że ludzie nie umieją ze sobą rozmawiać i słuchać siebie nawzajem. I co istotne, brakuje w rozmowach szczerości.

Co robi w wolnej chwili Karolina Wilczyńska? Haftuje, ozdabia przedmioty techniką decoupage’u i tworzy biżuterię. Wraca również do swoich ulubionych książek Kosińskiego, Hłaski czy Stachury.

Ucieszyła uczestniczki spotkania informacja, że już 30. października br. będzie miała premierę kolejna książka pt.: To będą piękne święta, składająca się z 10 opowiadań, tylu, ile liczy części seria: Stacja Jagodno. Bohaterami opowiadań będą postaci z poszczególnych części tej serii, co ciekawe – każde opowiadanie zakończone będzie dodatkiem – niespodzianką, którą Karolina Wilczyńska współtworzyła z "Jagodziankami" – czytelniczkami Stacji Jagodno.

………………….

Spotkanie z Mistrzynią Kryminałów – Katarzyną Puzyńską, poprowadziła Kinga Majewska, Dyrektor Biblioteki, której przygotowanie zostało docenione przez rozmówczynię. Wręczona pisarce naszywka Komendy Powiatowej Policji w Grójcu wprawiła Ją w niekłamaną radość.

Katarzyna Puzyńska z wykształcenia jest psychologiem, pracowała jako nauczyciel akademicki, z czasem trudno było jej pogodzić pracę z pisaniem, dlatego też postanowiła całkowicie skupić się na pasji pisania książek. – Swoją pierwszą książkę pisałam w tajemnicy przed mężem, pod pretekstem przygotowywania zajęć dydaktycznych – wyznaje autorka.

Nie lubi zdradzać jak powstają jej książki. Wspomniała tylko, że przed pisaniem tworzy profile psychologiczne postaci. A porównanie jej do Camilii Lackberg przyjmuje jako komplement. Bowiem to dzięki tej szwedzkiej autorce zaczęła pisać.

Fascynuje ją Skandynawia, Hiszpania, medycyna i antropologia sądowa. W wolnych chwilach biega. Uwielbia muzykę rockową, punk i metal. Ma tatuaż Metalliki. Kocha zwierzęta, jest właścicielką dwóch psów. Od 11. roku życia nie je mięsa. I jak twierdzi – gotuje na poziomie 11 latki. – Jak ktoś mówi, że nie potrafi gotować, to jestem jeszcze ja – śmieje się pisarka.

Puzyńska debiutowała świetnie przyjętą książką "Motylek", która rozpoczęła bestsellerową serię o policjantach ze wsi Lipowo. 15. października br. premierę będzie miał 11 już tom sagi zatytułowany Pokrzyk. Seria o policjantach to doskonale skonstruowane kryminały z gęstą atmosferą małej społeczności i zagadkami z przeszłości. Lipowo jest fikcyjną wsią, położoną kilkanaście kilometrów od Brodnicy, w województwie kujawsko-pomorskim. – Tworząc książkowe Lipowo, inspirowałam się istniejącą naprawdę miejscowością – moim ukochanym Pokrzydowem – powiada autorka. To tu, w tym roku odbył się już trzeci zlot fanów jej sagi, za który rozmówczyni serdecznie dziękuje organizatorom i uczestnikom

Puzyńska jest również autorką książek non-fiction "Policjanci. Ulica" i "Policjanci. Bez munduru", w których razem ze swoimi rozmówcami przedstawia służbę funkcjonariuszy Policji, prawdziwy świat przestępstw i zbrodni bez cenzury. Połowę swego honorarium ze sprzedaży tych książek autorka przekazuje na Fundację pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Skąd fascynacja światem policji naszej rozmówczyni? – W dzieciństwie chciałam być policjantką – powiada autorka. Z całą pewnością duży wpływ na kształtowanie się gustu czytelniczego oraz zainteresowań miała babcia pisarki – milicjantka i prokurator oraz fanka Agathy Christie. To od babci wykradała książki – jak wspomina.

Książki Puzyńskiej przetłumaczone zostały na kilkanaście języków. Co ciekawe jeszcze, pisarka zdradziła, że  prawa do ekranizacji sagi o policjantach z Lipowa znajdują się w rękach dużej firmy producenckiej. Trzymamy zatem kciuki!

Wieczór autorski, zorganizowany w ramach ogólnopolskiego święta bibliotek, był niezwykle zajmujący. Pisarki to kobiety niezależne, inspirujące i sympatyczne. Tradycyjnie po spotkaniu uczestnicy mogli zakupić książki, na których autorki z przyjemnością rozdawały autografy.

Katarzyna Gaczyńska

karolina wilczynska podczas spotkania

karolina wilczynska dyrektor biblioteki wrecza upominek autorce

katarzyna puzynska podpisuje ksiazki czytelnikom

katarzyna puzynska zdjecie z dyrektor biblioteki