Lista książek najbardziej rozchwytywanych

roz akad roz alcatraz roz call roz emeryt

roz gustaw roz mala roz maly roz zula

Od kultury Japonii po inkaskie instrumenty muzyczne. Warsztaty w Bibliotece Publicznej w Grójcu

projekt wyspa zdjecie grupowe

21 sierpnia 2019 roku uczestnicy projektu Wyspa odwiedzili z podróżnikiem niezwykle ciekawy kraj - Japonię.

Dzieci natychmiast skojarzyły Japonię z mangą i anime. Dowiedziały się również
o Muzeum Hello Kitty, które jest prawdziwą gratką dla miłośników bohaterów bajek. Można tu kupić wiele rzeczy związanych z Hello Kitty, a w restauracji zjeść potrawy w kształcie różowej postaci.

Niektórzy nazywają Japonię Krajem Kwitnącej Wiśni, ponieważ państwo to słynie z tych pięknie kwitnących drzew owocowych. Wiosną, kiedy jest mnóstwo biało-różowych kwiatów, Japończycy świętują, a płatki wiśni dodają do jedzenia. Uczestnicy spotkania wiedzieli, że
w Polsce również spożywamy płatki kwitnących drzew.

Dlaczego niektórzy nazywają Japonię Krajem Wschodzącego Słońca? Nazwę wymyślili Chińczycy, ponieważ myśleli, że słońce przychodzi z dalekiego wschodu.

A kraj samurajów i gejsz? Japońscy wojownicy byli odpowiednikami europejskich rycerzy. Jak dzieci zauważyły, samuraja można było poznać po wyglądzie. Wyłącznie samuraj miał prawo noszenia katany, czyli miecza. Włosy miał upięte na czubku głowy, a na ramiona zakładał kimono.

Ten tradycyjny japoński strój noszą również gejsze, które bawią gości rozmową, tańcem, śpiewem i grą na instrumentach. Poza kimonem ich atrybutem jest również ogi, czyli japoński wachlarz. Właśnie ogi było robione przez uczestników projektu na warsztatach rękodzieła. Trudno było go jednak precyzyjnie wykonać.

O wiele łatwiejszy do zrobienia okazał się kij deszczowy, czyli zaklinacz deszczu. Ten instrument muzyczny wywodzi się z Ameryki Południowej. Być może używali go Inkowie, którzy mieszkali na obszarze dzisiejszego Peru. Właśnie ten kraj 29 sierpnia był przedmiotem kolejnych Harców z podróżnikiem. Jak głosi legenda, podczas długotrwałej suszy miejscowy szaman wymyślił zaklinacz deszczu. Uczestnicy projektu robili te proste instrumenty z dużych kartonowych rulonów, ozdobili je farbami i wypełnili drobnymi ziarenkami. Gdy przechylali tubę, nasiona się przesypywały. Odgłos tworzony w ten sposób przypominał dźwięk spadających na ziemię kropli. Zaklęcie zadziało – w nocy, po okresie suszy w Grójcu i okolicy spadł deszcz.

Muzyka andyjska wykonywana na fletach, marakasach, kijach deszczowych i innych instrumentach wykonanych z naturalnych materiałów, opiera się na indiańskich wzorcach. Już wkrótce będzie można jej posłuchać. Podczas finału Projektu Wyspa – 6 września wystąpi peruwiański zespół Los Companieros.

Mirosława Krawczak
Magda Sepczyńska
Paulina Ziółkowska

projekt wyspa warsztaty peru robienie zaklinaczy deszczu

projekt wyspa dzieci podczas warsztatow

projekt wyspa warsztaty japonia robienie sushiprojekt wyspa zdjecie grupowe

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW PROGRAMU "DZIAŁAJ LOKALNIE" POLSKO-AMERYKAŃSKIEJ FUNDACJI WOLNOŚCI REALIZOWANEGO PRZEZ AKADEMIĘ ROZWOJU FILANTROPII W POLSCE I OŚRODEK DZIAŁAJ LOKALNIE STOWARZYSZENIE W.A.R.K.A. oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Grójcu, Gminy Grójec i Lokalnych Partnerów .

wyspa partnerzy loga