Lista książek najbardziej rozchwytywanych

roz akad roz alcatraz roz call roz emeryt

roz gustaw roz mala roz maly roz zula

O. Krzysztof Malejko SVD na spotkaniu w Bibliotece Publicznej w Grójcu

spotkaniez z misjonarzem male9 sierpnia grójecka Biblioteka gościła O. Krzysztofa Malejko. Być może było to pierwsze takie spotkanie w historii placówki, (a przynajmniej w ciągu ostatnich 35 lat). Przeprowadzono je w ramach Projektu Wyspa. Przedsięwzięcie jest realizowane dzięki dotacji Stowarzyszenia W.A.R.K.A. oraz Partnerów, wśród których jest Samorząd Miasta i Gminy Grójec oraz Starostwo Powiatowe.

O.  Krzysztof w dzieciństwie posługiwał jako ministrant. Ukończył studia, rozpoczął pracę w Anglii. Jednak po powrocie do Polski, mając widoki na świetną karierę zawodową, zdecydował się wstąpić do zakonu misyjnego. Po siedmiu latach formacji (rok nowicjatu i sześć lat studiów) przełożeni przeznaczyli go do pracy w Wietnamie. Był pierwszym polskim misjonarzem w tym kraju. Obecnie jest duszpasterzem katolików wietnamskich w Polsce.

Początki misyjnej działalności O. Krzysztofa były związane z poznawaniem ludzi, ich języka i codziennego życia. Właśnie te tematy wzbudziły największą ciekawość dzieci. Ponieważ spotkanie odbyło się na „wyspie”, nie było możliwości pokazania slajdów. Przydatne okazały się wydawnictwa z mobilnego wózka na książki: „Mój pierwszy atlas geograficzny” oraz „Mapy: obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”. Ojciec misjonarz przywiózł ponadto przedmioty charakterystyczne dla kultury wietnamskiej. Swoją pomocą służył również przybyły na spotkanie pan Le Minh Chau, Wietnamczyk, który od dwóch lat mieszka z rodziną w Polsce. Na pytanie dlaczego wybrał nasz kraj odpowiedział, że stąd właśnie pochodził papież Jan Paweł II.

Ponieważ Le Minh Chau jak na razie słabo porozumiewa się w naszym ojczystym języku, kontaktował się z dziećmi przy pomocy języka wietnamskiego. Dwustronny przekaz był możliwy dzięki tłumaczeniu na bieżąco przez o. Krzysztofa. Czytanie i mówienie po wietnamsku jest bardzo trudne. Jest to język tonalny, dlatego o. Krzysztof bardzo uważnie się wsłuchiwał, aby zrozumieć co Le Minh Chau mówi, a następnie tłumaczył przekaz dzieciom.

Spotkanie prowadzone w dwóch językach miało bardzo dynamiczny charakter. Dzieci mogły przymierzyć ręcznie robiony stożkowy kapelusz non la. Zrobiony z młodych liści palmowych doskonale chroni przed gorącem i deszczem – nie przepuszcza promieni słońca oraz kropli wody. Jest bardzo przydatny w tropikalnym, zatem gorącym i wilgotnym klimacie. Często noszą go turyści, ale i rolnicy uprawiający pola ryżowe, a ryż jak potwierdził Le Minh Chau, je się w Wietnamie kilka razy dziennie. Oczywiście używa się do tego pałeczek. Nawet tradycyjną wietnamską zupę je się w ten sposób. Niektóre dzieci twierdziły, że miały już okazję jeść pałeczkami i podczas spotkania przeszły krótką lekcję prawidłowego ich trzymania.

Pałeczki są robione z bambusa. Ta najszybciej na świecie rosnąca roślina jest wykorzystywana przez Wietnamczyków na wiele różnych sposobów. W Wietnamie z tego surowca buduje się domy, ogrodzenia, młode pędy można jeść. W Polsce także można kupić bambusowe meble, a nawet pościel i ściereczki.

Na zakończenie spotkania każdy chętny mógł się ubrać w ao dai, czyli tradycyjny strój wietnamski składający się z bogato haftowanej aksamitnej tuniki oraz stosunkowo skromnego nakrycia głowy. W Wietnamie ao dai jest noszony zarówno przez mężczyzn, jak· i kobiety, zwłaszcza podczas oficjalnych ceremonii rodzinnych.

A skąd pochodzi piękna, choć kapryśna roślina, często zdobiąca parapety okien? Oczywiście z południowo-wschodniej Azji. Chyba Panie z grójeckiego przedszkola przy ulicy Orzeszkowej o tym wiedziały, bo razem z dziećmi podarowały gościom spotkania wspaniałego storczyka.

Biblioteka zaś wzbogaciła swoje zbiory o czasopismo „Misjonarz”, które podarował o. Malejko. Z Grójca udał się do Wólki Kosowskiej, aby przeprowadzić naukę języka polskiego dla Wietnamczyków.

Mirosława Krawczak

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW PROGRAMU "DZIAŁAJ LOKALNIE" POLSKO-AMERYKAŃSKIEJ FUNDACJI WOLNOŚCI REALIZOWANEGO PRZEZ AKADEMIĘ ROZWOJU FILANTROPII W POLSCE I OŚRODEK DZIAŁAJ LOKALNIE STOWARZYSZENIE W.A.R.K.A. oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Grójcu, Gminy Grójec i Lokalnych Partnerów .

wyspa partnerzy logaspotkanie z misjonarzem projekt wyspa

spotkanie z misjonarzem nr2

spotkanie z misjonarzem dzieci sluchaja opowiesci