akcja lato banner

Lista książek najbardziej rozchwytywanych

roz akad roz alcatraz roz call roz emeryt

roz gustaw roz mala roz maly roz zula

600 lecie banner

Z okazji nadchodzącego Jubileuszu 600-lecia Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im W. S. Laskowskiego w Grójcu oraz Grójecki Ośrodek Kultury przygotowały 3 konkursy:

Konkurs literacki m Konkurs multimedialny m Konkurs na piosenkę o Grojcu m

Wyspiarze działają dalej.

dzieci podczas sadzenia palmy

Wyspiarze działają dalej
Dzięki dotacji Stowarzyszenia W.A.R.K.A. oraz Partnerów wśród których jest Samorząd Miasta i Gminy Grójec oraz Starostwo Powiatowe w bibliotece toczy się wiele niezwykłych działań. Dzieci podczas wakacji harcują z podróżnikiem i uczestniczą w warsztatach rękodzieła.

Niedawno odwiedziły kraj Saudów i dowiedziały się, że państwo to różni się od innych, dotychczas poznanych. Jest to kraj bogaty, bo wydobywa i sprzedaje ropę naftową. Z tego surowca wyrabia się benzynę, samochody są wygodne
i drogie. Niestety, kobiety do niedawna nie mogły ich prowadzić. W kraju rządzi król, który rzadko daruje kary skazanym za przestępstwo. A kary są tam surowe, np. za kradzież grozi nawet obcięcie ręki. Nie można również jeść lubianej przez Polaków wieprzowiny. Dlatego narodowa potrawa Saudyjczyków – kabsa, którą dzieci układały z puzzli nie może jej zawierać.

Kropki, kropki, kropki… są używane przez Aborygenów – rdzennych mieszkańców Australii. Kropkowanie jest najbardziej charakterystycznym elementem sztuki aborygeńskiej i właśnie jemu zostały poświęcone kolejne warsztaty. Boo-mar-rang, czyli kij, który wraca również nie został na tych zajęciach pominięty. Zainteresował przede wszystkim chłopców. Jest używany przez Aborygenów do walki i polowań, tworzony z drewna, kształtem przypomina trochę banana. Dzieci zrobiły kilka swoich sztuk – oczywiście
z bezpiecznego kartonu.

Brazylia jest największym krajem Ameryki Południowej. Przez nią płynie najdłuższa rzeka świata – Amazonka, otoczona dżunglą, żyją w niej zwierzęta, które dzieci obecne na spotkaniu bez trudu rozpoznawały, a nawet… dużo o nich wiedziały. Znały sposób życia leniwca i kapibary. Wiedziały również, że wąż boa potrafi udusić swoją ofiarę. Zaskoczeniem okazał się jednak fakt, że nie jest on groźny dla ludzi i często jest hodowany w terrariach.

Tego dnia dzieci wykonały również maski oraz części stroju na karnawał w Rio de Janerio.

Kolejny dzień projektu Wyspa przywiódł dzieci do chyba najbardziej przyjaznego dla Polaków kraju na świecie. Gruzini, choć bardzo biedni, potrafią oddać ostatni bochenek chleba. Wtedy goście mogą się odwdzięczyć kupując od gospodarzy warzywa, owoce, miód. Gruziński język jest niepodobny do żadnego innego, a przez to, że Gruzini rozmawiają bardzo żywiołowo - brzmi trochę groźnie. Jeśli chcemy odwiedzić ten kraj - miłym gestem jest znajomość kilku słów z tego języka. Dlatego dzieci uczyły się i zapamiętały m.in. gamardżobat / gamardżoba - dzień dobry (wersja grzecznościowa / wersja luźna), madloba – dziękuję, gaumardżos – na zdrowie.

Z Gruzji – kraju na pograniczu Europy i Azji, gdzie latem temperatura może przekraczać 40 stopni, uczestnicy projektu przenieśli się nad chłodny Bałtyk. Na warsztatach „saule” dzieci otrzymały gotowe szkielety wycięte w tradycyjne wzory. Delikatną bibułką wypełniały wzór mający pełnić funkcję kolorowej pułapki na słońce. Słoneczne witraże są wieszane w oknach przez Łotyszy. Chwytając słoneczne promyki - wprowadzają radość do domostwa.

Uczestnicy projektu są teraz w Europie. Czy wyruszą w dalszą podróż? A może pozostaną na wyspie, będą czekać na odwiedziny zbłąkanych „rozbitków”?

Mirosława Krawczak
Magda Sepczyńska

DZIECI PODCZAS WARSZTATOW BRAZYLIA

dzieci podczas tanca brazylia