Nowości

       
1a 2a 3a 4a
       
5a 6a 7a 8a

Projekt Wyspa w Bibliotece Publicznej w Grójcu

wyspa dzieci podczas robienia naszyjnikow afrykanskichGrupa aktywnych bibliotekarzy postanowiła wykorzystać spękany kawał nawierzchni za budynkiem grójeckiej książnicy. Wzięła udział w Programie Działaj Lokalnie. „Wyspa” – taki nadała tytuł projektowi, który złożono do Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Został on pozytywnie zaopiniowany, w efekcie Biblioteka dostała dofinansowanie na jego realizację.

 

Najpierw trzeba było uzdatnić i zaaranżować teren. Przygotować plac, czyli odsączyć nawierzchnię, położyć geowłókninę, nawieźć i rozplantować kilka ton czystego piasku - dokonała tego firma usługowa Ziel-Tech. Właściciel firmy - Edward Juszczak, zgodził się nieodpłatnie dostarczyć pnie drzew z miejskiej wycinki. To element „praktycznej” aranżacji terenu. Pnie zdążyły wyschnąć
i służą dzieciom jako stoły podczas zajęć. Ponieważ miejsce jest eksponowane należało je osłonić przed wiatrem, deszczem i prażącym słońcem. Tym zajęli się harcerze z Hufca ZHP Grójec pod przewodnictwem Przemysława Mikulskiego, którzy przywieźli i rozstawili altanę. Przydał się również wielki parasol przeciwsłoneczny, wypożyczony przez pracownika biblioteki – p. Kasię Bieleń. Kajak na Wyspę dowiózł, z wareckiej Wypożyczalni Ster, Witold Batte. Zezwolił także na jego „upiększenie”. I znów realizatorzy projektu mogli polegać na wolontariuszach. Harcerki ze 117. Drużyny Starszoharcerskiej SZCZYT: Joanna Jaroszyńska, Aleksandra Radecka i Marta Truszkowska pomalowały kajak.

Ponieważ projekt ma być realizowany na terenie użyczonym przez Urząd Gminy i Miasta w Grójcu, tuż przy budynku biblioteki, trzeba było zagospodarować miejsce do czytania. Dorota Sepczyńska przyozdobiła mobilny wózek na książki materiałami przekazanymi przez czytelników. Muszle, korzeń, kora brzozy, słomkowy kapelusz i greckie pareo ciekawie współgrają z książkami podróżniczymi darowanymi przez czytelników. Wśród nich jest kilka książek dla dzieci, m.in. przygody małej Neli, która zwiedza świat.

Sympatycy biblioteki podarowali również figurki i papirusy przywiezione
z Egiptu, które wzbogaciły Harce z podróżnikiem. Efektem zbiórki są też miniatury terakotowej chińskiej armii, orzech kokosowy
i kamienie półszlachetne z… Sudetów. Z częścią pamiątek czytelnicy nie chcieli się rozstać na stałe, ale za to z chęcią je wypożyczyli. Tak było z klęczącym wielbłądem z Tunezji, zdobioną butelką z Kapadocji, czy sporym odłamkiem koralowca z ciepłego morza.

Oczywiście zbiórka nie byłaby możliwa, gdyby nie plakat, który zachęcał do przekazania pamiątek z podróży. Pokryte kurzem w domu zyskały nowe życie
w grójeckiej bibliotece.

Plakat przygotowali realizatorzy projektu wraz z informatykiem Rafałem Markiewiczem. Afisz wydrukowała Drukarnia Color Grafik, która bezpłatnie dodała bajecznie kolorową mapę świata z elementami fauny, flory a także architektury charakterystycznej dla danego regionu.

Tak przygotowany i powielony plakat dostarczono m. in. do szkół w Bikówku, Częstoniewie i Lesznowoli. Samochodu użyczył nam dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury - Grzegorz Rejer. Zależało nam na tym, aby dzieci z okolicznych szkół, które rzadziej odwiedzają bibliotekę również mogły skorzystać z działań objętych projektem. Zapisy na zajęcia uruchomiliśmy przed końcem roku szkolnego. Listy chętnych szybko się zapełniły. Bo kto by nie chciał zrobić własnoręcznie afrykańskich naszyjników, przyozdobić t-shirt we wzory etniczne, zrobić swój bębenek djembe lub dołożyć własny liść do zespołowej budowy palmy z tropików, która wkrótce stanie na wyspie.

Warsztaty rękodzieła prowadzone przez plastyczkę Darię Pelchen poprzedzone są harcami z podróżnikami z Fundacji Tropy Przyrody pod kierunkiem Anny Makowskiej. Jak dotąd dzieci poznały Kenię, Nepal, Indie i Egipt. Każde spotkanie jest niezwykle interesujące i dostarcza im mnóstwo wiedzy.

Kenia jest dobrze znana ze swoich długodystansowych biegaczy, ale najszybszy jest duży kot - gepard. Nie należy on do tzw. wielkiej piątki. Dlaczego? Jest płochliwy. Piątkę afrykańską tworzą: słoń, nosorożec, bawół, lampart i lew – ssaki, które słyną z waleczności, zwłaszcza kiedy bronią swych młodych lub kiedy zostaną zranione.

W Nepalu znajdują się najwyższe góry świata – Himalaje, które często zdobywali Polacy. Tu żyją Szerpowie, którzy hodują jaki. To na ich plecach
i grzbietach zwierząt transportowane są ładunki wspinaczy. Podczas spotkania z podróżnikiem powstała zrobiona przez dzieci makieta Nepalu. Woda, mąka
i gazety posłużyły za materiał.

Szerpowie żyją także w Indiach. Dzieci, w tym gęsto zaludnionym kraju, spędzają wolny czas grając w kabaddi albo robią rangoli – barwne kompozycje
z ryżu, piasku i płatków kwiatów. Czy ktoś słyszał o Bollywood? Kolorowe stroje, miłość - na początku nieszczęśliwa, ale kończy się happy endem. Taniec, śpiew to główne elementy filmów powstających w Indiach. Dzieci miały okazję namalować sobie znak na czole - bindi. Jest on noszony przez ludzi wyznających hinduizm.

Czy jest jakaś cecha wspólna, która łączy te trzy kraje? Każde z nich jest biedne i… w każdym z nich uprawia się herbatę.

Zupełnie inny jest Egipt, kraj często odwiedzany przez Polaków, którzy chcą tu zobaczyć piramidy i ogromną rzeźbę Sfinksa – lwa z ludzką głową. Kraj ten słynie również z hieroglifów – pisma obrazkowego, w którym wprawiały się dzieci uczestniczące w zajęciach.

A jaka jest Arabia Saudyjska? Podobnie jak Egipt pustynna. Ale czy do niego podobna? O tym już wkrótce, na kolejnych harcach z podróżnikiem.

Mirosława Krawczak
Magda Sepczyńska

wyspa dzieci podczas zajec na ziemi mapa Afryki

wyspa dzieci podczas budowania nepalu

wyspa dzieci robia naszyjniki afrykanskie

wyspa dzieci podczas warsztatow na ktorych robia bebny djembe

wyspa dzieci podczas zajec z podroznikiem

wyspa safari zrobione przez dzieci

wyspa warsztaty palma z tropikow

wyspa zajecia dotyczace nepalu

wyspa partnerzy loga

Projekt Wyspa 
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW PROGRAMU "DZIAŁAJ LOKALNIE" POLSKO-AMERYKAŃSKIEJ FUNDACJI WOLNOŚCI REALIZOWANEGO PRZEZ AKADEMIĘ ROZWOJU FILANTROPII W POLSCE I OŚRODEK DZIAŁAJ LOKALNIE STOWARZYSZENIE W.A.R.K.A. 
oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Grójcu, Gminy Grójec i Lokalnych Partnerów