"Spojrzenie wstecz 1918 - 2018". Spotkanie z Elik Aime'e w Publicznej Szkole Podstawowej im. Ziemi

elik aimee podczas spotkania 2 października 2018 r. w PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie odbyło się spotkanie z córką Legionisty - Ochotnika panią Elżbietą Olszewską - Schilling.

Elik Aime'e  to poetka, historyk, dziennikarka radiowo - telewizyjna, a także korespondentka redakcji społecznych, podróżniczka i prozatorka - autorka książek o tematyce społeczno - obyczajowej. W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości mieliśmy wyjątkową okazję gościć Elik Aime'e w naszej szkole. Razem z autorką "Sezonu na bratki" spojrzeliśmy wstecz. Jaka była droga Polski do niepodległości? Co myśleli i czuli młodzi ludzie, którzy walczyli przeciwko zaborcom.

Dowiedzieliśmy się, jak legioniści szanowali i uwielbiali swojego wodza. Poetka czerpiąc ze wspomnień ojca opowiedziała nam jak żyli Piłsudczycy. Razem z panią Olszewską - Schilling spróbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czym dziś jest patriotyzm? Czy doceniamy i szanujemy swoją niepodległość? Poznaliśmy realia tamtych czasów. Autorka w bardzo interesujący sposób przedstawiła nam sytuacje młodych legionistów. Mówiła o emocjach i uczuciach towarzyszących młodym ludziom walczącym przy boku Piłsudskiego. Spotkanie było bardzo ciekawe, bo rozmawialiśmy nie tylko o historii, ale także o książkach Elik Aime'e. Poznaliśmy też ciekawostki dotyczące jej osobistego życia, a także działalności literackiej i społecznej. Na zakończenie spotkania pisarka podarowała nam  swoją  książkę z dedykacją, pt. "Przyjaciołom z Zachodu i ze Wschodu oraz Jedynemu z prośbą o wybaczenie". W tej książce znajdują się wiersze tłumaczone na  9  języków. Od nas autorka  dostała bukiet kwiatów i książkę pana Remigiusza Matyjasa, która jest o ziemi grójeckiej i nawiązuje do  naszego imienia szkoły. Oczywiście na zakończenie nie zabrakło pamiątkowych zdjęć. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające, dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy. Było to naprawdę wartościowe i pozwoliło na chwilę refleksji nad losem Polski. Serdeczne podziękowania składamy dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej im. W.S. Laskowskiego w Grójcu - pani Kindze Majewskiej, która ufundowała spotkanie.

Kaja Rzepka

"Uczniak" - gazetka szkolna

w PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie

elik aimee uczniowie sluchajacy opowiesci

elik aimee uczniowie dziekuja autorce

elik aimee wspolne zdjecie autorki z uczniami