Wakacje 2018 w Bibliotece Publicznej w Grójcu

 

wakacje 2018 male

Wakacje to czas na odpoczynek i zabawę. A gdzie tu by lepiej wypocząć i spędzić ciekawie czas jak nie  w Bibliotece Publicznej w Grójcu:) Roboty, programowanie, przyroda, doświadczenia, warsztaty, archeologia, zajęcia z psem. Tak właśnie dzieci spędziły u nas czas.  A teraz zapraszamy do zapoznania się z zajęciami bardziej szczegółowo. Poniżej  prowadzący zajęcia i warsztaty napisali kilka zdań o tym jakie zadania stawiali przed dziećmi:)

 

Robotyka i programowanie dla każdego

W wakacje w Bibliotece odbył się cykl zajęć poświęconych robotyce i programowaniu. Uczestnicy mogli poznać graficzny język programowania Scratch, zagrać w grę edukacyjną, która pomagała wyobrazić sobie, na jakich mechanizmach opierają się zasady programowania oraz zbudować robota, którego później mogli „ożywić”.

Dzieci biorące udział w zajęciach poznały przyjaznego Fincha, którego mogli zaprogramować w języku Scratch. Dzięki odpowiednim komendom robot poruszał się, świecił oraz wydawał dźwięki! Uczestnicy urządzili również „zapasy” między robotami, próbowali przewrócić wcześniej ułożoną wieżę, a także udowodnili, że nawet w robocie może drzemać dusza artysty, rysując za jego pomocą obrazy na szarym papierze.

Inni zaś, bardziej zaawansowani programistycznie i starsi, swoich sił mogli spróbować
w skonstruowaniu własnego robota, za pomocą specjalnych drewnianych klocków. Po jego skręceniu za pomocą płytki Arduino programowali je w specjalnej aplikacji. Potencjometr, przekaźnik, serwo te
i inne nowe określenia nikogo nie przestraszyły, a dzieci chętnie testowały swoje roboty w akcji odpowiednio je modyfikując i zmieniając linijki kodów. To na tych warsztatach powstały m.in.: Wiatrak imitujący elektrownię wiatrową, Szczypawka z wielkimi szczypcami czy robot Królik ze świecącym nosem.

Najmłodsi mogli skorzystać z nauki podstaw programowaniu przy wykorzystaniu języka Scratch Jr ,
w którym bez trudu projektowali swoje pierwsze gry, opowieści czy animacje. Dużym zainteresowaniem cieszyło się „Akwarium”, „Start rakiety” oraz „Pokój”, w którym awatar z twarzą uczestnika skakał na łóżku:)

Każdy zainteresowany mógł też poznać historię sympatycznego robota Scottiego i pomóc mu odszukać elementy swojej rakiety. Jednak zanim było to możliwe uczestnicy musieli za pomocą aplikacji  i specjalnych klocków/płytek ułożyć odpowiedni program.

Wszystkim przybyłym dziękujemy za udział i zachęcamy do dalszych zabaw z programowaniem. Bo ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia:)

Przemysław Kowalski

 wakacje 2018 dzieci skladaja roboty

wakacje 2018 dziewczynki zaczynaja robic roboty

wakacje 2018 tworzenie wlasnej gry

Naukownia w Bibliotece

Warsztaty o ogniu, spalaniu jako reakcji chemicznej i paleniu jako zjawisku fizycznym. Robiliśmy przy tym eksperymenty z różnymi substancjami łatwopalnymi, wypuszczaliśmy spod piasku czarne, wijące się dżdżownice faraona, które tak na prawdę były tylko efektem reakcji chemicznej podczas spalania sody. Rysowaliśmy tez płomieniem różne obrazy przy pomocy własnego palca! Ponieważ odkryliśmy tajemnice ognia, który nie pali. 

Karaczany w bibliotece nauczyły nas, że nie warto wierzyć stereotypom i oceniać książkę po okładce! Zwierzęta uważane za obrzydliwe i groźne mogą być tak na prawdę przyjacielskie, miłe i fascynujące. Opowiadaliśmy sobie różne ciekawostki na temat tych owadów obdarzonych niezwykła umiejętnością przetrwania, ale również bardzo towarzyskich i ... depresyjnych. W pokonywaniu uprzedzeń pomagał nam karaczan Stefan, który nawet lubi głaskanie. Później tworzyliśmy własnego karalucha z łyżek, wyciorków, plasteliny i kilku innych materiałów. Była galeria cudnych, kolorowych stworzeń. Na koniec wchodziliśmy w role karaczanów i pokonywaliśmy labirynt z krzeseł. 

Zosia Gembarzewska-Adach

wakacje 2018 warsztaty z wykorzystaniem ognia

wakacje 2018 warsztaty dzieci ogladaja karaczany

 

Animacje poklatkowe

Podczas warsztatów z animacji poklatkowej zaprosiliśmy uczestników do stworzenia własnych filmów inspirowanych literaturą dziecięcą. Narzędziami małych filmowców były tablety z aplikacją Stop Motion Studio. Nasi podopieczni wykazali się ogromną kreatywnością w przygotowywaniu poszczególnych kadrów. Wymagało to zarówno zmysłu plastycznego (w ruch poszedł papier kolorowy, nożyczki, kleje, piórka, tekstylia, folie, filc itp.), jak i umiejętności współpracy (dzieci pracowały w grupach nad scenorysami). Powstały cztery świetne animacje: "Harry Potter", "W pustyni i w puszczy", "Brzydkie kaczątko" i "Mała syrenka".

wakacje 2018 prowadzaca pokazuje jak zrobic animacje poklatkowe

Co to będzie…?

Na warsztatach zatytułowanych tajemniczo "Co to będzie?" bawiliśmy się aplikacjami do obróbki graficznej zdjęć. Zrobiliśmy więc wspólnie skanery z tabletów, dzięki którym udało nam się "wywołać duchy", czyli cyfrowe odbitki z błony fotograficznej, tworzyliśmy kolaże zdjęć książek w aplikacji PIXLR oraz wykonywaliśmy własne, interaktywne okładki książek w aplikacji Legend.    

Dagna Mach 

wakacje 2018 cotobedzie

 

 

Archeologia z Archeolożką Zosią

Gotowi?! A więc zaczynamy wykopaliska archeologiczne!

Podczas wakacyjnych zajęć z Archeolożką Zosią bawiliśmy się doskonale!
W trakcie pierwszego spotkania dowiedzieliśmy się czym jest archeologia i jak wygląda praca archeologów, a także co odkryte przedmioty i obiekty mogą nam „powiedzieć” o sobie i o używających je niegdyś ludziach.

Zobaczyliśmy ekwipunek archeologa, czyli najczęściej używane podczas wykopalisk narzędzia, a także „znaleziska”, do złudzenia przypominające muzealne eksponaty. Jako Mali Archeolodzy mogliśmy zobaczyć i dotknąć różnych „zabytków”, co było fascynującym przeżyciem!  Warsztatom towarzyszyły mini-wykopaliska, dzięki którym sami mogliśmy poczuć się jak odkrywcy! Na koniec poznaliśmy „Kostka”, czyli naturalnej wielkości model ludzkiego szkieletu, który wspólnie układaliśmy.

Na kolejnych zajęciach cofnęliśmy się miliony lat, do czasów ludzi pierwotnych. Zobaczyliśmy jak przez setki tysięcy lat zmieniał się człowiek, jak żył i jak nowe umiejętności pozwoliły mu stopniowo zdobywać świat. Później, Biblioteka zamieniła się w jaskinię, a my przenieśliśmy się w czasy pierwszych artystów. Snując opowieści o pradziejach, stworzyliśmy nasze własne rysunki i malowidła „naskalne”. Prawie jak w Lascaux!  Ponownie wcieliliśmy się w rolę Małych Archeologów podczas poszukiwań „kamiennych” artefaktów, odwzorowujących te, znane nam z epoki paleolitu. Jednym z naszych zadań było wykonanie narzędzi i broni, która mogła przydać się ówczesnym myśliwym i zbieraczom. Uczyliśmy się także o pierwszych niepiśmiennych społeczeństwach i zastanawialiśmy o czym snuto opowieści przy ogniskach podczas niekończących się zim epoki lodowcowej.

Archeolożka Zosia

wakacje 2018 dzieci poznaja kosci jakie ma czlowiek

wakacje 2018 dzieci podczas warsztatow z archeologii

wakacje 2018 dzieci poznaja kosci czlowieka

Cztery łapy czyli spotkanie z psem 

Podczas wakacji w naszej Bibliotece nie zabrakło zajęć z pieskami terapeutycznymi.

W lipcu p. Monika Czwartyńska wraz z Astorem przeprowadziła spotkanie w którym podzieliła się z nami wiedzą dotyczącą bezpiecznego kontaktu z psami. Mieliśmy okazję poznać podobieństwa i różnice w komunikacji ludzi i psów. Zapoznaliśmy się z wybranymi sygnałami, które wysyłają czworonożni przyjaciele, a zarazem odkrywaliśmy ich znaczenie. Dowiedzieliśmy się jak należy zachować się w sytuacji niebezpiecznej w której zagrożenie stwarzałby pies. A dzięki Astorkowi przekonaliśmy się, że duży pies wcale nie musi być groźny.

W sierpniu p. Monika przyjechała do nas z Shilą. Tym razem mieliśmy okazję posłuchać jak pracują psy na całym świecie, wspierając działania określonych służb. Dowiedzieliśmy się jak długo trwa szkolenie psa do odpowiedniej funkcji m.in. przygotowanie psa do pracy w dogoterapii. Zapoznaliśmy się również  z pojęciem ,,dobrostanu zwierząt” i jak należy dbać o nasze psy by czuły się szczęśliwe i zdrowe. Mimo wysokich temperatur jakie wtedy panowały, Shila na koniec zaprezentowała nam swoje umiejętności jakie wypracowała dzięki niesamowitej sile węchu jaki posiadają psy.

Monika Czwartyńska

wakacje 2018 dzieci podczas spotkania z psem

wakacje 2018 prowadzaca pokazuje dzieciom jakie zachowania wystepuja u psow

 

 

Przygoda z Tropami Przyrody

Warsztaty botaniczne

Na zajęciach dzieci poznały budowę kwiatu – każdy rozciął swoją roślinę i przy użyciu lupy obserwował poszczególne elementy. Wykonaliśmy doświadczenie z wykorzystaniem jodyny i ziemniaka udowadniające występowanie w nim cukrów (skrobi). Było także mikroskopowanie tkanek roślinnych. Uczestnicy mieli okazję zastosować metodę chromatografii gazowej do rozdzielenia barwników roślinnych ukrytych w liściu – gotowy chromatograf zabrali do domu.

Ogrody w butelce

Dzieci miały okazję wykonać swój własny ogród w butelce – mały, zamknięty i całkiem niezależny ekosystem z zamkniętym obiegiem materii. Poznały znaczenie poszczególnych warstw (drenaż, węgiel aktywny, ziemia kwiatowa) i dowiedziały się jakie rośliny nadają się do eksperymentu. Ogrody ozdobiliśmy kolorowymi kamyczkami, szyszkami czy fragmentami kory.

Warsztaty entomologiczne

Zajęcia rozpoczęliśmy od teatrzyku ceni na podstawie książki Carl’a Erica „Biedronka”. Porozmawialiśmy czy rzeczywiście ilość kropek oznacza wiek biedronki, poznaliśmy ich gatunki i cykl życiowy przy użyciu modeli. Znalazło się też miejsce na zagadki – rozsypanki, przedstawiające inne owady występujące m.in. na łące. Obserwowaliśmy pod mikroskopem odnóża i aparaty gębowe takich owadów jak konik polny czy motyl. Wykonaliśmy obrazek – kolorowankę z zaznaczeniem elementów budowy pszczoły i porozmawialiśmy czym różni się od osy.

Warsztaty leśne

Na zajęciach uczyliśmy się sztuki tropienia zwierząt. Rozpoznawaliśmy tropy i odchody dzika, sarny, jelenia, łosia a nawet szakala złocistego! Oglądaliśmy poroże jelenia i wysłuchaliśmy jego dźwięków na rykowisku. Tworzyliśmy mapę myśli, która zawierała trzy obszary - nasze imiona, szczęśliwy świat zwierząt oraz wszystkie działania, które zwierzęta unieszczęśliwiają. Zadanie miało na celu wykazać wzajemne powiązanie  i przenikanie się tych obszarów oraz uwydatnić wpływ człowieka na środowisko.

I jak Wam się podobało? My jesteśmy zachwyceni. Dziękujemy wszystkim prowadzącym warsztaty i zajęcia a także dzieciom, które zechciały z nami spędzić te wakacje.

Tropy Przyrody

wakacje 2018 tropu przyrody dzieci podczas pierwszych zajec

wakacje 2018 dzieci podczas tworzenia ogrodow w sloiku

wakacje 2018 dzieci podczas gry