Fascynujący świat archeologii w Bibliotece Publicznej w Grójcu

archeologia maleW dniu 30 maja 2018 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu przed dziećmi otworzył się fascynujący świat archeologii, w który wprowadziła je ARCHEOLOŻKA ZOSIA, czyli Zosia Kowarska, absolwentka oraz pracownik Instytutu Archeologii UW oraz Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW. Współpracuje także m.in. z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW. Jest członkinią kilku misji archeologicznych, pracowała m.in. w Libii, Turkmenistanie, Libanie, Jordanii, Sudanie, gdzie oprócz prowadzonych badań, poznawała miejscowych ludzi, ich kulturę i zwyczaje. Od kilku lat pracuje również z dziećmi, prowadząc warsztaty popularyzujące archeologię.

Jak sama twierdzi – warsztaty archeologiczne to fantastyczna zabawa dla dzieci, które zainteresowane są odkrywaniem zagadek. Z pełnym przekonaniem można rzec, że i zajęcia z poodpiecznymi pani Agaty Olejnik z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 Grójcu, takie właśnie były. Zanim Archeolożka Zosia zapoznała Małych Odkrywców z ekscytującymi zadaniami archeologicznymi, wprowadziła je do świata archeologii, porządkując i wyjaśniając pojęcia, ze wskazaniem, że archeolog zajmuje się badaniem przeszłości człowieka, minionych kultur i cywilizacji oraz ich relacjami ze środowiskiem, zaś paleontolog – bada przede wszystkim historię życia na ziemi na podstawie np. szczątków organizmów zwierzęcych. Zatem dinozaurami, o które tak chętnie pytają dzieci, zajmował się będzie ten drugi.

Archeolożka Zosia przybliżyła dzieciom świat archeologii. Zobaczyły one ciekawą specjalnie przygotowaną prezentację, omówiły strój archeologa (okulary, chustkę, czapkę, bluzka z długim rękawem, długie spodnie, buty za kostkę), zapoznały z jego ekwipunkiem, czyli najczęściej używanymi w pracy narzędziami (były to m.in. pędzelki, latarki, linijki, metryczki), a także miały możliwość ujrzeć „znaleziska”, które przypominają muzealne eksponaty. Mali Odkrywcy zobaczyli i dotknęli przeróżnych „zabytków”, co okazało się fascynującym i niezapomnianym przeżyciem. Archeolożka Zosia przekazała dzieciom radość odkrywania oraz dokumentowania śladów cywilizacji. Trzygodzinne spotkanie z nią było niezwykle inspirujące i pasjonujące. Na zakończenie warsztatów Mali Archeolodzy  otrzymali  pamiątkowe dyplomy.

Katarzyna Rdzanek

archeologia dzieci sluchaja ciekawostek

archeologia dzieci przy mini wykopaliskach

archeologia dzieci ogladaja szkielet