Lista książek najbardziej rozchwytywanych

roz akad roz alcatraz roz call roz emeryt

roz gustaw roz mala roz maly roz zula

Królowa Polskiej Operetki. Promocja książki o Wandzie Polańskiej w Bibliotece Publicznej w Grójcu

siwetorecki autorW czwartek 10 maja 2018 r. w  Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu   odbyło się spotkanie promocyjne książki Pawła Świętoreckiego i Karoliny Prewęckiej Wanda Polańska. Cudowny czas*. Publikacja jest próbą przywrócenia pamięci o Primadonnie Polskiej Operetki. Spotkanie tradycyjnie zainaugurowała Dyrektor Kinga Majewska, przedstawiła autora książki – Pawła Świętoreckiego, wzmiankując jednocześnie, iż był on gościem Biblioteki rok temu, przy okazji promocji książki o śpiewaczce operetkowej Elżbiecie Ryl – Górskiej, którą również wówczas progi Biblioteki gościły.

Świętorecki jest ekonomistą, śpiewakiem, konferansjerem, interesuje się operą, musicalem i operetką, tej ostatniej jest znawcą. Podczas spotkania przeniósł on zebranych w świat „najpiękniejszej baśni dla dorosłych jaką jest operetka”. Była to opowieść, na którą złożyły się historie z życia Wandy, także te traktujące o nieszczęśliwych miłościach, przeplatane wspomnieniami o osobach współpracujących z Wandą, nie zabrakło refleksji o niezwykle ważnych i już nieistniejących, niestety, miejscach: Operetce Śląskiej, w której Wanda debiutowała w latach 50. ubiegłego stulecia oraz Operetce Warszawskiej. Przywołane zostały także przez Świętoreckiego reminiscencje osób bliskich artystce. Przyjaciel mistrzyni, Sylwester Polit, członek zespołu Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie, uważa, że Wanda jest „Niekwestionowaną Królową Polskiej Operetki, która spina klamrą epokę największych primadonn nie tylko operetki w Polsce, ale także w Europie, a może na świcie”. Podobnie utrzymuje Bogdan Łazuka, twierdząc, że Wanda jest „największą naszą artystką tego typu. Nie było nikogo i nie ma, z kim można ją porównać”. Mówi się o niej: Brylant Polskiej Operetki, „najlepszy głos w powojennej operetce w Polsce”. Zachwycała nie tylko głosem – jak twierdzi Świętorecki – ale również kunsztem aktorskim i temperamentem. Występowała na wielu scenach w Polsce i na świcie, stworzyła wielkie kreacje m.in.: w operetkach Wiktoria i huzar, Człowiek z La Manchy, Wesoła wdówka, Zemsta nietoperza, Księżniczka czardasza. Jak zauważa autor, Polańska całą siebie oddała sztuce operetkowej, a dzisiaj patrzy z żalem jak owa sztuka odchodzi w przeszłość.

Tytułowy „cudowny czas” wskazuje na świetność ówczesną operetki i odsyła do fragmentu duetu z Księżniczki czardasza: „Był taki czas, cudowny czas, czy pamiętasz? Gdy szczęścia blask na serca padł. Czas, który w pamięć mi wrósł czarem twych ust (…)”. A wszystko zaczęło się od umówionej lekcji z profesorem Józefem Gaczyńskim w Krakowie, osobowością świata artystycznego, śpiewakiem i pedagogiem. Wanda nie mogła trafić lepiej, bowiem – jak twierdzi Świętorecki – w profesorze Gaczyńskim skupił się cały dorobek pokoleń mistrzów tej sztuki. Do profesora zapisał Wandę ojciec. Na lekcję tę szła z obawami, nie wiedziała czego może się spodziewać. Tymczasem – jak po latach wspomina sama Polańska, w relacji autora książki – z mieszkania Gaczyńskiego wyfruwa niesiona radością. Zdanie, które wypowiedział podczas tej lekcji Józeł Gaczyński, grając na fortepianie i wsłuchując się w śpiew Polańskiej, zapisało się nie tylko w prywatnej historii Wandy, ale również w historii polskiej sztuki wokalnej, a brzmiało: „Przestań, mała. Przestań, bo mi klawiatury nie starczy…” „Weszłam od razu do Nieba!” – powie z perspektywy czasu Artystka. Tak właśnie rozpoczęła karierę śpiewaczki i z czasem stała się gwiazdą operetki.

Wanda Polańska swoimi umiejętnościami wokalnymi i kreacjami aktorskimi zapewniała publiczności pozytywne emocje, wyjątkowe doznania, niezapomniane momenty, innymi słowy gwarantowała widowni najwyższą jakość. Dość przypomnieć, że jest laureatką wielu nagród, otrzymała m.in. : Złoty Krzyż Zasługi (1974r.), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1979r.), Złoty Medal Gloria Artis Zasłużony Kulturze (2007r.).

Książkę „Cudowny czas…” Polańska zadedykowała m.in.: serdecznym scenicznym Koleżankom i Kolegom, wielbicielom operetki oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do Jej powrotu do zdrowia. (88- letnia Artystka jest po trzech udarach). „Przywróciliście mnie życiu i muzyce – napisała – Dziękuję Wam, Kochani”. Paweł Świętorecki jest pełen nadziei, że dzięki publikacji przywrócona zostanie pamięć o tej znakomitej artystce i Primadonnie Polskiej Operetki.

* Karolina Prewęcka, Paweł Świętorecki, Wanda Polańska. Cudowny czas, Wydawnictwo: KPM Solutions, 2018.

Katarzyna Rdzanek

swietorecki goscie na spotkaniu