Jedynka najlepsza!!!

grojboj final maleZa nami już  XXV Turniej Wiedzy o Grójcu i Regionie GRÓJBÓJ ‘2018, którego tematem był „11 Listopada 1918 r. w Grójeckiem”.

Celem tegorocznego Grójboju  było:
 - upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku,
- upowszechnianie wiedzy o historii Polski oraz regionu grójeckiego,

- przybliżenie uczniom realiów politycznych, społecznych okresu tworzenia się niepodległego państwa ,
- rozwijanie myślenia historycznego zwłaszcza do globalnego ujmowania zjawisk politycznych, społecznych, kulturalnych.

Gośćmi honorowymi Turnieju  Wiedzy o Grójcu i Regionie GRÓJBÓJ ‘2018 byli p. Jacek Stolarski – Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, p. Karol Biedrzycki - Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Grójec.

W Turnieju udział wzięły 32 drużyny 2-osobowe z Grójca, gminy Grójec oraz innych szkół z terenu powiatu grójeckiego. Do Finału zakwalifikowało się 8 drużyn ze szkół podstawowych i  6 drużyn z gimnazjów. Finał odbył się  09 maja 2018 roku, jak co roku w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Każda z drużyn odpowiadała ustnie na 4 pytania (1 pyt. za 1 punkt, 2-gie za 2 punkty, 3-cie za 3 punkty, 4-te za 4 punkty) wybierając z puli 14 pytań.

Przewodnicząca Komisji p. Kinga Majewska – Dyrektor Biblioteki pogratulowała finalistom dużej wiedzy. Zmierzenia się z dość trudnym dla uczniów tematem, szczególnie ze szkół podstawowych. Poradzili sobie jednak świetnie. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie z PSP nr 1 w Grójcu Tymoteusz Jóźwik i Michał Komorowski, którzy jako jedyni otrzymali najwyższą notę 10 punktów.

Gratulujemy również pozostałym uczestnikom i ich nauczycielom.

A oto wyniki Finału:

Kategoria  Szkoły Podstawowe:

I miejsce  Publiczna Szkoła Podstawowa  nr  1  im. Gabriela Narutowicza w Grójcu
Tymoteusz Jóźwik
Michał Komorowski

Nauczyciel p. Waldemar Gorzkowski
Odpowiedzi –10  pkt.

II miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi

Łukasz Jagiełło

Marcel Franczak
Nauczyciel p. Marzena Jankowska

III miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa  nr  1  im. Gabriela Narutowicz w Grójcu
Franciszek Drewin

Jakub Potocki
 Nauczyciel p. Waldemar Gorzkowski

IV miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie

Alicja Kalinowska

Joachim Wójcik

Nauczyciel p. Luiza Wójcik

V miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Ks. Piotra Skargi w Grójcu

Aleksandra Smouch

Izabella Smouch

Nauczyciel p. Magdalena Fidelus

VI miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Kruszewie

Patrycja Grzonkowska

Martyna Stankiewicz

Nauczyciel p. Marcin Koch

VII miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie

Natalia Kępień

Wiktoria Pieczątkowska

Nauczyciel p. Marcin Koch

VIII miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Tadeusza Stokowskiego w Watraszewie

Klaudia Górnicka

Cezary Szymański

Nauczyciel p. Marzena Jankowska

Kategoria Gimnazja:

I miejsce Zespół Szkół im. Polskich Patriotów – Publiczne Gimnazjum w Drwalewie

Zuzanna Hrab

Martyna Płodzik

Nauczyciel p. Aneta Górska

II miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego w Grójcu – Oddziały Gimnazjalne

Magdalena Petrykowska

Marta Zapora

Nauczyciel p. Artur Szlis

III miejsce Publiczne Gimnazjum im. Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym

Eliza Kalinowska

Jakub Lewandowski

Nauczyciel p. Krzysztof Wójcik

IV miejsce Publiczne Gimnazjum im. Wojciecha Siemiona w Kruszewie

Damian Wojdalski

Dawid Jarkiewicz

V miejsce Zespół Szkół im. Polskich Patriotów – Publiczne Gimnazjum w Drwalewie

Natalia Jakubczyk

Marta Kucharska

Nauczyciel p. Aneta Górska

VI miejsce Publiczne Gimnazjum im. Ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym

Jakub Maciejczyk

Rafał Nowocień

Nauczyciel p. Krzysztof Wójcik

Fundatorem nagród była Dyrektor MGBP w Grójcu – p. Kinga Majewska. Pula nagród wyniosła – 8.700 zł.

Finaliści otrzymali karty podarunkowe sklepu Empik z możliwością wykorzystania on Line, ważne 1 rok. Wartość kuponów dla każdego finalisty:
I nagroda 600 zł, II nagroda 500 zł, III nagroda 400 zł, IV nagroda 250 zł, V nagroda 200 zł, VI nagroda 150 zł, VII nagroda 100 zł, VIII nagroda 50 zł.

Uczniowie otrzymali również książkę autorstwa Remigiusza  Matyjasa  „Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu. Tradycje i współczesność” oraz materiały reklamowe Biblioteki ufundowane  przez  Dyrektor MGBP w Grójcu – p. Kingę Majewską.

Nauczyciele finalistów otrzymali książkę autorstwa Remigiusza  Matyjasa  „Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu. Tradycje i współczesność” oraz materiały reklamowe Biblioteki ufundowane przez  Dyrektor MGBP w Grójcu – p. Kingę Majewską.

Źródła wykorzystane do konkursu:

- Relacja ze spotkania uczestników Turnieju z dr Remigiuszem Matyjasem, które odbyło się 11 kwietnia 2018 r.

„11 Listopada w Grójeckiem we wspomnieniach uczestników”– oprac. Zdzisław Szeląg

Arkadiusz Kępka - „Dzieje Grójca do 1945 roku”

„Dzieje Mogielnicy w XX wieku” – pod red. Jacka Jasiorowskiego

Remigiusz Matyjas – „Powiat Grójecki w okresie Drugiej Rzeczypospolitej”

Remigiusz Matyjas – Kalendarium Roku 1918 ( styczeń, luty, marzec) – artykuły w „Życiu Grójca”

Materiałami do Turnieju były fragmenty w/w prac.

Drużyny oceniała Komisja w składzie:
Przewodniczący - p. Kinga Majewska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej
w Grójcu,

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Grójcu – p. Dariusz Gwiazda

Dr nauk humanistycznych – p. Remigiusz Matyjas

Turniej przygotowała i prowadziła p. Bogumiła  Krawczak – starszy kustosz, Czytelnia MGBP w Grójcu.

grojboj final komisja i uczestnicy

grojboj final rozpoczecie1

grojboj final grojboj final rozpoczecie

grojboj final dyrektor biblioteki i pan burmistrz wreczaja nagrody