Ponad czasem w Wenecji - Spotkanie autorskie z Elżbietą Olszewską w Bibliotece Publicznej w Grójcu

elik aimee autorka19.IV.2018 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu odbyło się spotkanie autorskie Pani Elżbiety Olszewskiej z czytelnikami naszej biblioteki. Pani Elżbieta pisze książki pod pseudonimem Elik Aimeé.

Jako poetka zadebiutowała albumem „Do spalenia lub czytania, czytania śpiewania zawsze przy miłości”. Książka była tłumaczona na osiem języków obcych. Zostały wydane drukiem dwie części opowiadań „Smycz”, „Rzecz o zniewoleniu”, „Czekając na wiatr” oraz „Sezon na Bratki”. Natomiast albumy poetycko-fotograficzne noszą tytuły: „To Fire”, „Do spalenia”, „Sierpniowy zapach Kazimierza” i „Słowa cieniem malowane, odciskane”.

Autorka jest znaną dziennikarką radiowo-telewizyjną, historykiem, członkinią stowarzyszeń, związków twórczych, podróżniczką oraz laureatką wielu konkursów literackich. Przybyli na spotkanie dowiedzieli się znaczenia pseudonimu autorki. Otóż Elik jest od imienia Pani Elżbiety, a Aimeé pochodzi od języka francuskiego, co oznacza „lubiana”.

Na sam początek Dyrektor Biblioteki Kinga Majewska przedstawiła „drogę” znajomości z Elżbietą Olszewską oraz współpracą z grójecką biblioteką. Widać było, że panie darzą się bardzo pozytywną sympatią. Autorka powiedziała, że z miastem Grójec ma bardzo miłe wspomnienia, ponieważ większość rodziny pochodzi właśnie z tych stron.

Elżbieta Olszewska starała się opowiedzieć o swoich książkach „niestety nie możemy mówić o wszystkich książkach, brak niestety czasu” - mówiła.

Spotkanie Pani Elżbiety opierało się na czytaniu fragmentów książki pt. ”Ponad czasem w Wenecji”, która została wydana w kwietniu 2018 roku oraz oglądaniu zdjęć przedstawiających nieznane oblicza Wenecji. Tę książkę nazywała „sentymentalnym drobiażdżkiem”, z czego można wywnioskować, że autorka jest bardzo przywiązana do wydarzeń związanych z tą publikacją. Aimeé zwróciła uwagę na to, że swoje książki pisze jako mężczyzna „jakoś tak prościej jest to pokazać z perspektywy mężczyzny”. Jeszcze większe zainteresowanie wzbudzają fotografie, które pochodzą z prywatnego wyjazdu Pani Elżbiety.

Czytelnicy, chociaż na chwilę przenieśli się w klimat wenecki. Autorka na sam koniec przyznała, że brakuje muzyki, aby całkowicie przenieść się i poczuć się jakby było się w kawiarni na placu św. Marka.

W związku z obchodzoną rocznicą odzyskania niepodległości rozmawiano również o skutkach II wojny światowej, które oparte były zdjęciami przedstawiającymi ruiny miast min. Magdeburga, Warszawy oraz Budapesztu.

Pani Elżbieta jest ciepłą, wesołą poetką gotową do przekazania wiele ciekawostek historycznych jak i wyjętych z życia autorki.

Na sam koniec uczestnicy spotkania poprosili, aby Pani Elżbieta odwiedziła Nas ponownie. Autorka przyjęła zaproszenie. 15 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie pt. „Byłam w Białym Domu...”

Wierzymy, że tego typu spotkania będą zdecydowanie częściej.

Książki Aimeé dostępne są w naszej bibliotece. Zachęcamy do czytania, WARTO!

elik aimee goscie

elik aimee autorka2

elik aimee dyrektor biblioteki zapowiada autorske