akcja lato banner

Lista książek najbardziej rozchwytywanych

       
roz akad roz alcatraz roz call roz emeryt
       
roz gustaw roz mala roz maly roz zula

Spotkanie z Łukaszem Grassem w Bibliotece Publicznej w Grójcu

grass rozmowa z dyrektor biblioteki podczas spotkaniaTriathlon i dziennikarstwo to dwa światy, w których funkcjonuję

15 marca w czwartkowe popołudnie Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu gościła Łukasza Grassa – Redaktora  Naczelnego Business Insider Polska, byłego dziennikarza radiowego i telewizyjnego stacji: Radio PLUS, TOK FM, TVN24, TVP 1, Polsat, Discovery Channel, triathlonistę, Ironmana, maratończyka, współzałożyciela największego portalu internetowego dla triathlonistów www.akademiatriathlonu.pl. Męża i ojca dwóch córek, który w wolnych chwilach czyta książki i gra na pianinie.

Spotkanie miało charakter rozmowy, przebiegło w bardzo miłej i luźnej atmosferze. Po zmyślnych pytaniach Dyrektor Kingi Majewskiej aktywnie włączyli się do dyskusji goście.

Łukasz Grass od dzieciństwa marzył żeby zostać dziennikarzem sportowym, ojciec doradził mu, żeby wybrał studia na AWF, bo najlepiej przygotują go do przyszłego zawodu. Studiował w Poznaniu, pracował najpierw  w tamtejszym w Radio PLUS, potem w  Radio TOK FM, którego był później zastępcą redaktor naczelnej Ewy Wanat oraz szefem programów informacyjnych.  Któregoś dnia wydawca wysłał go na sesję Rady Miasta. Zaciekawił go ten "mały sejm" i tak zaczęła się jego droga od dziennikarza sportowego do politycznego...Relacjonował m.in. pomarańczową rewolucję na Ukrainie, chwilę po tym dostał propozycję pracy w TVN. Wielogodzinne dyżury, uzależnienie od bieżących wiadomości, brak czasu na realizację marzeń i pasji, niewłaściwe i nieregularne odżywianie, waga 103 kg, w końcu zmęczenie i wypalenie zawodowe doprowadziły go do takiego momentu w życiu, w którym postanowił odejść z dziennikarstwa newsowego, zrezygnować z pracy w TVN 24 po to, by móc realizować marzenia sportowe. Ale nie zarzucił dziennikarstwa definitywnie. O tym wszystkim napisał w swojej pierwszej książce „Trzy mądre małpy” (2012r.), wznawianej już trzykrotnie.  Jej pierwsze kilkadziesiąt stron traktuje o pracy w dziennikarstwie, przedstawia wady i zalety tegoż zawodu, potem wkraczają marzenia o triathlonie, dosyć młodej dyscyplinie olimpijskiej. Ponieważ lubi wyzwania, podejmuje je. Do napisania „Trzech mądrych małp” namówił go kolega, był to czas, kiedy Grass założył Wydawnictwa Sportowe i Naukowe, w ramach którego funkcjonuje Akademia Triathlonu, zarażająca entuzjazmem do sportu. Książka miała promować ten sport w Polsce, a także pokazać, że można pogodzić pracę zawodową z treningami. Sam Grass startował głównie na dystansach Ironman70.3 (2km pływania, 90km jazdy rowerem i 21km biegu) oraz Ironman (prawie 4km pływania, 180km jazdy rowerem i 42km biegu). 

Debiut pisarski Grassa to przede wszystkim publikacja dla tych, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu, ale brak im odwagi w podjęciu decyzji, bądź powątpiewają w możliwość osiągnięcia wytyczonych celów. To książka dla miłośników triathlonu i biegania, dla amatorów i zaawanasowanych. Mówi o sile charakteru, motywacji, samorealizacji i samodyscyplinie, droga nie jest łatwa, ale wszak nic, co łatwe do osiągnięcia, nie daje prawdziwej satysfakcji. W trakcie rozmowy autor wielokrotnie podkreślał jak ważny jest harmonijny rozwój ciała i umysłu, znajdujący odzwierciedlenie w rzymskim przysłowiu: Mens sana in corpore sano.

Rozgłos Łukaszowi Grassowi przyniosła kolejna książka Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą(2017r.), przedstawiająca niezwykle fascynującą i inspirującą historię Jerzego Górskiego, mistrza świata w podwójnym triatlonie. Grass poznał Jurka Górskiego w 2011 roku, na początku swojej przygody z triathlonem. Pomysł na książkę zrodził się dosyć szybko, ale dopiero po kilku latach znajomości zaczął pisać biografię Double Ironmana. Praca nad książką trwała trzy lata, w tym czasie Grass przeprowadził kilkadziesiąt rozmów, odwiedził miejsca, w których przebywał Górski, był w więzieniach, szpitalu psychiatrycznym, Monarze itd. Książkę pisał nad morzem, w górach, w Kozienicach, w swoim domu, a także u Jerzego Górskiego. Przyznaje, że Górski jest osobą niewiarygodnie skomplikowaną, wielowymiarową. To narkoman, monarowiec, sportowiec, Ironman, Ultraman, społecznik, trener, organizator imprez triathlonowych i biegowych, mówca motywacyjny, a także prezes firmy, mąż i ojciec. To „człowiek, który upadł tak nisko, że już niżej się nie dało, ale również wspiął się tak wysoko, jak wielu nigdy nie wejdzie” – napisał w książce Grass. I na tym polega jego fenomen. Jest zwycięzcą, mimo, że był „pierwszy na liście do piachu”. Ale nie byłoby Jurka, a na pewno nie byłby dzisiaj tym, kim jest – zaznacza autor jego biografii – gdyby nie osoby, które spotkał na swojej drodze, przede wszystkim Janusza Kalinowskiego, Antoniego Niemczaka, Czesława Langa, Marka Kotańskiego. 

Świat filmu, dowiedziawszy się, że Grass pisze biografię Jurka, zainteresował się, a następnie wykupił prawa autorskie. Wraz z Grassem uzgodnił wspólną promocję (z tegoż powodu książka ma okładkę filmową), która miała miejsce w listopadzie 2017 roku.  Łukasz Grass napisał również pierwszą wersję scenariusza – w  pełni zgodnego z faktami z życia Jurka – którą przerobił Maciej Karpiński. Film, ze znakomitą obsadą aktorską (Janusz Gajos, Tomasz Kot, Adam Woronowicz, Artur Żmijewski, Magdalena Cielecka, w roli głównej Jakub Gierszał) wyreżyserowany przez Łukasza Palkowskiego, zdobył łącznie 8 nagród na festiwalach filmowych: sześć nagród na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz dwie nagrody na 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu. Książka zaś  stała się bestsellerem. Obydwa dzieła są niebagatelne, motywują i inspirują każdego, kto wątpi w siebie, walczy z nałogami bądź złymi nawykami. Jerzy Górski to bez wątpienia postać, która zmieniła i zmienia życie innych ludzi – jak zauważa Grass.

Na zakończenie spotkania autor wzmiankował, że przygotowuje nową publikację. Tego jednak o czym będzie – nie zdradził. Tradycyjnie, po spotkaniu uczestnicy mogli zakupić książkę „Najlepszy” i poprosić autora o specjalną imienną dedykację.

Katarzyna Rdzanek

grass goscie podczas spotkania

grass goscie podczas spotkania11

grass podpisywanie ksiazek po spotkaniu