zyczenia2017

Ferie 2018 w Bibliotece Publicznej w Grójcu

ferie male zdjecieHangar 646
16 .01. 2018 roku rozpoczęliśmy ferie w Bibliotece. Udaliśmy się tego dnia na wyprawę do Hangaru 646. Kto tam już był albo widział, wie dobrze, że nudzić się tam nie można. Podczas podróży do Warszawy niektóre dzieci rysowały, robiły na szydełku (co teraz jest niezwykłą rzadkością). W Hangarze 646 zaplanowano dla nas całą godzinę z trenerką, która najpierw zrobiła rozgrzewkę a potem dała dzieciom szansę szaleństwa na trampolinach. Dużą atrakcją były również skoki na ogromną poduchę.  Skoki oraz zabawa i zawody wymyślone przez trenerkę zmęczyły uczestników naprawdę bardzo. Jednak szaleństwo w parku trampolin wymaga bardzo dużo wysiłku ale to ogromny plus, że mogli się rozruszaćJ. Mamy nadzieję, że jeszcze tam kiedyś wrócimy.

Wirtualna Biblioteka

W piątek 19.01.2018 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie z robotami! Chętni wzięli udział w warsztatach z podstaw programowania, a swoje umiejętności mogli zastosować w praktyce z wykorzystaniem robotów edukacyjnych. Do dyspozycji mieli roboty typu Photon, LOFI oraz FINCH, a programowali je za pomocą wirtualnego języka programowania SCRATCH oraz dedykowanych aplikacjach do tworzenia linijek kodów za pomocą bloczków. Podczas zajęć nasze roboty zamieniały się w artystów wysokiej klasy, którzy malowali dzieła sztuki na szarym papierze. Później urządziliśmy "polowanie". Kilka robotów miało przyczepione balony, a inne wykałaczki ze szpilkami, a ich zadaniem było przebicie wszystkich balonów. Na zakończenie stworzyliśmy piłkę z gazet i urządziliśmy RoboSoccer. Należy pamiętać, że roboty to nie tylko efekty wizualne, dźwięk i czujniki. Żeby wszystko dobrze zadziałało potrzebne są odpowiednie polecenia, a te wymagają od uczestników logicznego myślenia i nie małych umiejętności, aby roboty mogły "ożyć".

Bo jak programowanie to tylko u Nas!

Przemysław Kowalski

Biologia w przybliżeniu z Tropami Przyrody

22.01.2018  W pierwszej części zajęć podzieliliśmy sie na dwie mniejsze grupy. Pierwsza z nich zgłębiła tajniki entomologii. Dowiedzieliśmy sie o warunkach życia i pokarmie jaki jedzą organizmy takie jak karaczan madagaskarski, patyczak, ptasznik kędzierzawy, świerszcze i wije. Nie była to sucha wiedza, lecz każde dziecko mogło z bliska przyjrzeć sie zwierzęciu, a nie które z nich wziąć na ręce. Na to zdecydowali sie tylko najodważniejsi czy może najciekawsi z nas. Druga grupa mogła poznać tajniki korzystania z mikroskopu. Dzieci poznały zasady działania tego urządzenia, mogły przebierać spośród wielu preparatów takich jak skrzydło muchy domowej czy aparat gębowy motyla. Po zamianie stanowisk przez obie grupy wszyscy wspólnie stworzyliśmy własne ptaszniki zrobione z plasteliny, które przy małej pomocy utkały swoją sieć z gorącego kleju, kawałka kartonu i folii aluminiowej.

Kasia Odrzywołek

Warsztaty chemiczne z Tropami Przyrody

23.01.2018  Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania dzieci z zasadami BHP dotyczącymi pracy ze sprzętem laboratoryjnym i związkami chemicznymi. Następnie wspólnie wykonaliśmy doświadczenie „chemiczny ogród” polegające na wytwarzaniu przez kolorowe sole licznych „gałęzi” pod wpływem szkła wodnego, które wytwarzało półprzepuszczalną otoczkę. Czekając na efekty doświadczenia rozmawialiśmy o skali pH i odczynach kwasowo-zasadowych. Poznaliśmy różne odczynniki takie jak oranż metylowy, fenoloftaleina czy papierki lakmusowe. Dowiedzieliśmy sie, że każdy z nas ma w domu taki odczynnik którym jest np. herbata. Po tych badaniach każdy przeprowadził własny, kolorowy eksperyment z użyciem mleka, barwników spożywczych i płynu do mycia naczyń. Wspólnie bawiliśmy sie chemią tworząc kolorowe wzory na talerzykach, a przy tym dowiedzieliśmy sie co to takiego napięcie powierzchniowe. Na koniec zajęć podziwialiśmy jak „zakwitł” nasz chemiczny ogród.

Kasia Odrzywołek

Fizyka w Akcji

Zajęcia 23.01.2018  były projektem, który dotyczył zagadnień z zakresu optyki i ruchomych obrazów, tworzyliśmy ZOETROP czyli urządzenie będące pradziadkiem kinematografu. Dzięki wiedzy dotyczącej budowy i funkcjonowania ludzkiego oka, pokazując sekwencję nieruchomych obrazów z odpowiednią prędkością otrzymujemy wrażenie ruchu. Zoetrop ma postać cylindra na obracającej się podstawie, na którego wewnętrznej ścianie tworzyliśmy nasze obrazy a powyżej dookoła wycinaliśmy szpary do podglądania. Wprawiając urządzenie w ruch i obserwując przez szparę widzimy pędzącą panterę, skaczącego kota lub lecącą wronę :)

Zofia Gembarzewska-Adach