Spotkanie z Joanną Jax w Bibliotece w Grójcu 28 listopada 2017 r.

joanna jax male „Wierzę, że wszystko jest po coś. Wydaje nam się, że możemy kontrolować nasze życie i zżymamy się, gdy nie spełnia naszych oczekiwań, a potem okazuje się, że mamy jakąś misję do spełnienia, której na początku nie dostrzegamy i nie rozumiemy”

Joanna Jax – Długa droga do domu

Joanna Jax jest młodą pisarką, która przebojem weszła na rynek wydawniczy i zdobyła serca czytelników. Serca zdobyła również uczestników spotkania. Jest ciepłą, otwartą osobą. Widać, że pisanie jest jej pasją. Jak mówi pisanie bardzo angażuje ją emocjonalnie. Nic więc dziwnego, że te emocje są na kartach jej książek.

Podczas spotkania autorka opowiadała o swoim sposobie pisania. Jak łączy życie zawodowe, rodzinne z pasją pisania. „W Polsce pisarz, żeby przeżyć z pisania musi przejść długą drogę”. Często praca na dwa etaty pozwalała jej tylko na pisanie w weekendy. Potrafiła napisać wtedy 50-60 stron.

Jak mówiła pisanie nie ma w sobie nic z romantyzmu. Przygotowując się do napisania sagi Zemsta i Przebaczenie przeczytała ok. 40 książek i obejrzała 100 filmów dokumentalnych. Ponieważ jej książki osadzone są w realiach historycznych bardzo szczegółowo je poznaje. Pisanie książek historycznych jest dużo trudniejsze niż powieści dziejących się współcześnie. Jak stwierdziła „łatwo można się wyłożyć”. Gdy pisała o powstaniu warszawskim posługiwała się słownikiem gwary warszawskiej. Pisząc sagę o von Beckach sprawdzała od kiedy rozporek był na suwak /wcześniej na guziczki/. Najtrudniej - wspominała – było z pisaniem „Długiej drogi do domu”. Starała się bardzo skrupulatnie sprawdzać w dokumentach realia życia w okresie rewolucji kubańskiej.

Pytana o plany zdradziła, że bardzo ma ochotę napisać thriller. Niemniej nadal będzie pisała książki historyczne, bo historia była jej pasją od dziecka. Zawsze dużo czytała książek historycznych, dokumentalnych. Kolejna już przygotowywana książka będzie oczywiście inspirowana prawdziwą historią.

W trakcie spotkania padło jeszcze wiele pytań i mimo, że trwało 2,5 godziny minęło niepostrzeżenie. Było to pasjonujące spotkanie tak jak Jej książki.

Joanna Jax urodziła się i mieszka w Olsztynie. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od wielu lat związana zawodowo z dużą korporacją finansową. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną, tworzy grafiki i zajmuje się copywritingiem. Zadebiutowała w roku 2014 powieścią „Dziedzictwo von Becków” i w tym samym roku została wybrana finalistką Festiwalu Pióro i Pazur za najbardziej wzruszającą powieść. W roku 2016 ukazała się kontynuacja sagi o rodzinie von Becków, a za całość autorka została nagrodzona Wawrzynem Publiczności – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur. W roku 2015 roku napisała kolejną powieść „Długa droga do domu”. Pod koniec 2016 roku na półki księgarskie trafił pierwszy tom cyklu Zemsta i Przebaczenie. Cały cykl powieściowy Zemsta i przebaczenie składa się z następujących tomów:

1.   Narodziny gniewu
  2. Otchłań nienawiści

III. Rzeka tęsknoty

1. Morze kłamstwa
  2. Bezkres nadziei
  3. Dolina spokoju – w przygotowaniu.

Wszystkie wydane książki Joanny Jax znajdują się w zbiorach biblioteki. Zachęcamy do przeczytania. Naprawdę warto!

joanna jax podczas spotkania

joanna jax dyrektor biblioteki dziekuje za spotkanie

joanna jax podpisuje ksiazki