Spotkanie z Jackiem Komudą w Bibliotece Publicznej w Grójcu

komuda maleMiejsko – Gminna Biblioteka w Grójcu sprawiła swoim czytelnikom nie lada niespodziankę. W jej progach zagościł sam Jacek Komuda -  poczytny autor niezwykle popularnych powieści historycznych, osadzonych w realiach XVII wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Znany także miłośnikom RPG jako autor osadzonych w tych samych realiach gier fabularnych z serii DZIKIE POLA, oraz współautor scenariusza do pierwszej gry z Serii WIEDZMIN, która odniosła spektakularny sukces na całym świecie. Już na wstępie Pani Dyrektor Majewska witając licznie zgromadzoną publiczność zauważyła, że po raz pierwszy przy takiej okazji przewaga liczebna była po stronie części męskiej. Nie ma się czemu zresztą dziwić – przygody spod znaku płaszcza i ,tym razem, szabli, to typowy męski świat.

Już na wstępie Pan Jacek mile zaskoczył swoich wielbicieli, mówiąc o sobie niemalże jak o chłopaku „stąd”. Okazuje się, że w młodości, korzystając w czasie wakacji i nie tylko, z gościny dziadków w jednej z podgrójeckich wsi (Tomaszówka), doskonale poznał nie tylko samo miasto, ale i okolicę. Po takim wstępie nie pozostawało nam nic innego, jak zarzucić pierwszego szlachcica Najjaśniejszej Rzeczypospolitej gradem pytań.

Pytany o swoje inspiracje i początek pisarskiej przygody odpowiedział, ze było to życie i wielka miłość do historii, którą zaszczepili mu właśnie dziadkowie. Przyznał jednak, że nim wszedł w wiek XVII, specjalizował się w historii współczesnej. Rozpoczynał w warszawskim  Klubie Twórców w doborowym towarzystwie, znanym każdemu miłośnikowi polskiej literatury fantasy i podobnej. Padły tak fantastyczne nazwiska jak Sapkowski, Pilipiuk, Kołodziejczak, Ziemkiewicz, Piekara. Same tuzy rynku wydawniczego. Cel był prosty – pisanie fajnych książek. Ale polskie fantasy nie było w stanie przebić się przez zalew przekładów literatury angielskojęzycznej. I Komuda wpadł na pomysł powieści historycznej osadzonej w XVII wieku. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Sama opowieść o funkcjonowaniu polskiego rynku wydawniczego zasługuje na naukowe opracowanie. Pojawiła się mafia, karty, niewolnicze umowy wydawnicze… A jednak się udało.

Przełomem jednak wcale nie była pierwsza, napisana książka, ale właśnie stworzony w realiach XVII wieku system RPG Dzikie Pola. Potem to już nie Komuda pukał do drzwi, tylko zaczęto szukać jego numeru telefonu.

Autor dużo opowiedział o swoim największym projekcie literackim, jakim była książka HUBAL. Ponieważ nie chce się ograniczać tylko do jednego okresu, opowiedział swoimi słowami historię majora Henryka Dobrzańskiego. Prześledził cały szlak bojowy „Szalonego Majora” oraz przejrzał ogromną ilość źródeł historycznych, co jest absolutnie zauważalne w książce. Sam Pan Jacek powiedział, że Hubal był bohaterem jego dzieciństwa. Popłynęła także barwna opowieść o realizacji znanego filmu pod takim samym tytułem. Usłyszeliśmy mnóstwo anegdot o bohaterstwie, bitwach i ukochanych przez autora …koniach.

Przykrą informacją jest brak realnej szansy na jakąkolwiek adaptację filmową książek Jacka Komudy. Autor winą obarcza kondycję polskiej kinematografii. Co prawda TVP zainteresowała się nakręceniem serialu na motywach serii SAMOZWANIEC, ale na zainteresowaniu się skończyło. Ponoć koszta serialu historycznego są „zbyt duże”. Ale to nie cała prawda niestety. Brak jest też zainteresowania ze strony decydentów.

Niezwykle interesująco wybrzmiała też opowieść o pracach nad grą Wiedzmin. Planowane na kilka miesięcy zajęły ponad siedem lat. Praca nad tworzeniem „drabinek” dialogowych był wprost tytaniczna, ale zakończyła się ogromnym sukcesem. Wiedzmin Andrzeja Sapkowskiego  w realizacji CD PROJECT stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich znaków firmowych na świecie. Sukces serii jest ogromny.

Zakończenie spotkania nastąpiło zdecydowanie zbyt szybko, choć trwało bez mała dwie godziny. Uzyskaliśmy jednak zapowiedź kontynuacji Samozwańca. A także, po wyczerpaniu motywów z okresu Rzeczypospolitej, zupełnie nowe otwarcie. Ale to pozostało tajemnicą…

komuda goscie

komuda autor opowiada o ksiazkach

komuda dyrektor biblioteki dziekuje za spotkanie