Elżbieta Ryl-Górska w Bibliotece Publicznej w Grójcu

primadonna ze wspolautorem male

 

Usta milczą, dusza śpiewa…

W dobie dzisiejszego muzycznego świata, każdej estradowej osobowości próbuje się nadać status gwiazdy. Gwiazdy, można pokusić się o stwierdzenie, zazwyczaj przez małe „g”. Gwiazdą z pewnością jest ulubienica publiczności, primadonna Operetki Warszawskiej- Elżbieta Ryl-Górska. Śpiewaczka zachwycała publiczność wykonaniami najsławniejszych operetkowych ról, m. in. Hanny Glawari w Wesołej wdówce, Rozalindy w Zemście nietoperza, Heleny w Pięknej Helenie.

Podczas spotkania w dniu 8 marca, które odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. W. S. Laskowskiego w Grójcu można było się przekonać o tym, że bycie gwiazdą, polega właściwie na normalności. Primadonna jest ciepłą, życzliwą, otwartą osobą. Nie przenosi scenicznego wizerunku na kontakty z innymi ludźmi. Łatwo nawiązuje więzi, także z młodym pokoleniem. Nie tworzy dystansu i ma go także do samej siebie.

Dzień Kobiet w Bibliotece

Na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet mieliśmy również możliwość poznania Pawła Świętoreckiego, który jest współautorem książki „Uśmiech Primadonny”. Primadonna wspomina, że Pawła znała wcześniej, był jej uczniem. Uczy się śpiewu, kocha muzykę, operę i operetkę. Drugiego autora, Karolinę Prewęcką spotkała niedawno. Jak Gwiazda mówiła, jest to przemiła, urocza osoba. Dowiedzieliśmy się również, że "współpraca nad książką przebiegała przesympatycznie. Jest pięknie wydana. To zasługa Nas wszystkich".  Książka zapoznaje nas z operetką od kuchni, przebiegiem kariery solistki, jej rodziną, koleżankami- tymi od serca, jak również rywalkami, amantami scenicznymi.

Operetka – baśń dla dorosłych

Dlaczego kochamy operetkę? Operetka to najpiękniejsza baśń dla dorosłych. Na początku nic nie wróżyło, że Elżbieta Ryl-Górska będzie śpiewaczką. Jako dziecko uczyła się grać na fortepianie. Gdy miała 11 lat dała koncert- recital, który okazał się pierwszym sukcesem. Rodzice, Maria i Stanisław Rylowie mieli przyjaciółkę, wielką śpiewaczkę, profesor Adę Sari, która namówiła ich, aby Elżbietę kształcić w kierunku wokalistyki. Śpiewu zaczęła się uczyć przed maturą, mając około 14 lat. Następnie zdawała jako adept do Teatru Operetki Warszawskiej na Puławskiej. Tak się rozpoczęła artystyczna kariera.

Zdarzyło się, że jako adept miała możliwość zagrania Baronowej w Życiu paryskim. To wydarzenie było pierwszym poważnym debiutem. Mama Primadonny była przerażona tak szybkim rozwojem kariery. Zastanawiała się czy da radę, ale gdy schodziła ze sceny, mówiła, że wyglądało to tak, jakby nic innego w życiu nie robiła. Elżbieta Ryl-Górska jest również znakomitą aktorką. Ma tą cechę w genach. Jej mama również była artystką- śpiewaczką. Primadonna miała możliwość grania w najświetniejszym okresie Operetki Warszawskiej, podczas jej rozkwitu.  latach 70 i 80 w rekordowym miesiącu śpiewała 23 spektakle. Było to dość wyczerpujące. Teraz śpiewacy maksymalnie występują 5-6 razy w miesiącu. Występowała zarówno w Polsce, jak i na świecie.

„…Zostałam Wielką Gwiazdą nie z dnia na dzień, to był powolny proces. Kwestia czasu. Dostaje się jakieś role, jeżeli się prace wykona dobrze, otrzymuje się kolejna rolę. Coraz większą, ciekawszą, bardziej odpowiedzialną. To, że mnie tak określono, to mogę się tylko cieszyć. To publiczność wynagradza swoich ulubieńców…”

Operetka wczoraj i dziś

W dawniejszych czasach muzyka operetkowa była bardzo popularna, w dzisiejszych młode pokolenie jest mniej zainteresowane taką muzyką. Jednak na niektórych koncertach operetkowych, musicalowych, jak zauważyła - pojawiają się młodzi ludzie: „…Nawet na tym spotkaniu w Bibliotece, jak widać, młodzież się pojawiła….”

Teraz w Polsce jest wiele wybitnych muzyków, śpiewaków, ludzi młodych, wykształconych, zdolnych. Niestety w naszym kraju jest mało teatrów, w których można pracować. Od kilku lat jest tendencja zamykania teatrów muzycznych np. w Gliwicach, w Warszawie, we Wrocławiu. Nie maja muzycy gdzie się rozwijać. Kiedyś w czasach gorszych, pieniądze na kulturę były zawsze. Teatry istniały. Na przedstawieniach były komplety, graliśmy czasami po 6 razy w tygodniu. W tamtych czasach wystawiało się operetki klasycznie, piękne stroje, dobra reżyseria. Jeżeli epoka dotyczyła początków XX wieku, stroje, meble oddawały klimat. Niestety w dzisiejszych czasach inscenizacja kłóci cie ze sztuką i muzyką. Widz nie zostaje przeniesiony do bajki dla dorosłych- operetki.

Koleżanki i Partnerzy sceniczni

Najlepsza koleżanka sceniczna- Wanda Polańska, była największą rywalką. Choć nie ma złej rywalizacji a jednak na scenie zazwyczaj koleżanki są mniej przyjazne. Tak jest w każdym zawodzie. „…Miedzy nami nigdy nie było niezdrowej konkurencji. Inne koleżanki chętnie brylowały, nie były życzliwe. Czuły się zagrożone, stad ta zawiść. Oczywiście to zależy od danej osoby (…) Partnerzy sceniczni byli piękni, młodzi, przystojni, świetnie śpiewający. Wszyscy byli naprawdę dobrzy. Jeden był bardziej komiczny, drugi bardziej poważny, inny dystyngowany. Każdy miał swoja pozycje w teatrze..”.

Teksty pisano specjalnie dla Primadonny. Było to ogromne wyróżnienie. Elżbieta Ryl-Górska śpiewała Duet-piosenkę z Ryszardem Wojtkowskim Pokochaj mnie na deszcz.  Był to prawdziwy przebój. Primadonna zauważa: "Szkoda tylko, ze taka piosenka ładna, romantyczna, z pięknym tekstem nie jest puszczana w rozgłośniach radiowych".

Spotkanie było poprzeplatane odczytaniem fragmentów książki oraz wypowiedziami Andrzeja Knapa (znakomitego dyrygenta). Słuchaliśmy utworów w wykonaniu Primadonny z jej Partnerami oraz multimedialną prezentacją. Śpiewaczka bardzo chętnie odpowiadała również na pytania zgromadzonych Czytelników. Między innymi dowiedzieliśmy się, że "O głos trzeba dbać śpiewając dobrą techniką, nie przeziębiać się. Głos trzeba ciągle ćwiczyć, tak jak u sportowców, który nie trenuje-kondycja spada".

Elżbieta Ryl-Górska

Śpiewaczka, sopran, związana z Operetką Warszawską i innymi scenami muzycznymi w Polsce, pedagog muzyczny. Dyplom w klasie śpiewu u Ady Sari uzyskała w 1954 roku. Jej opiekunami wokalnymi były Ada Sari, Wanda Wermińska i Zofia Fedyczkowska. Koncertowała w Polsce i na scenach całego świata. Dokonała wiele nagrań radiowych i telewizyjnych. Wydała dwie płyty CD. Bohaterka książki „Uśmiech Primadonny” wydanej w 2016 roku.

primadonna autorka

primadonna goscie na spotkaniu

primadonna dyrektor biblioteki i autorka

primadonna auorka podpisuje ksiazki

primadonna autorka podpisuje ksiazki 2