Lekcja w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu.

watraszew maleW dniu 10.03.2017r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Tadeusza Stokowskiego z Watraszewa wraz z opiekunami odwiedzili Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. S. Laskowskiego w Grójcu.

Grupa przedszkolna mogła poznać  bibliotekę i jej zasoby. Następnie uczestniczyła   w grze Kalambury. Dzieci rozpoznawały i wybierały kolory, losowały zagadki i prześcigały się w odpowiedziach. Za aktywność i wiedzę można było otrzymać atrakcyjną nagrodę.

Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w Lekcji bibliotecznej „Bajeczne mikstury-kłamstwo   i inne potwory. Pani Aneta Wadełek  ciepło powitała gości i wprowadziła w tematykę zajęć. Dzieci czytały i słuchały fragmentów książki „Bajeczne mikstury”. Następnie odpowiadały na pytania-Co to jest kłamstwo, wściekłość, chciwość i zazdrość? Jak się można było spodziewać uczucia te nie były im obce i potrafiły obrazowo opowiedzieć co czują i jak to wyrażają. Na podstawie wysłuchanego tekstu , ale i własnych doświadczeń rysowały swoje uczucia, np. „wściekłą buzię”. Szukały odpowiedzi na pytanie-W jakiej książce obrazowo jest przedstawione kłamstwo ? Chodziło oczywiście o Pinokia i jego długi nos. Miały też za zadanie narysować portret kłamstwa, które w książce było ukazane jako potwór  z dziesięcioma parami oczu i zielonymi łapami. Dzieci miały swoje pomysły na to, jak wygląda kłamstwo, z zaangażowaniem wykonywały swoje prace. Wykazały się wyobraźnią i talentem plastycznym. Najciekawsze prace zostały nagrodzone.

Tematyka lekcji okazała się bardzo trafna i ciekawa, a przede wszystkim bliska uczniom i nauczycielom. Przedstawione uczucia towarzyszą nam w życiu codziennym, wszyscy się z nimi borykamy. W szkole uczymy się radzić sobie z tymi problemami, rozwiązujemy konflikty. Lekcja pozwoliła dzieciom nazwać swoje odczucia wobec kolegów, koleżanek, rodziców, nauczycieli, ale także różnych sytuacji, w których się znajdują. Mogły też wyrazić je w formie plastycznej i potraktować z dystansem i humorem. Poprzez zabawę dużo się nauczyły.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Miejsko-Gminnej Biblioteki w Grójcu za zaproszenie nas na spotkanie, życzliwe przyjęcie i ciekawe zajęcia.

Społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej w Watraszewie.

Jolanta Lasota

wycieczka watraszew dzieci podczas lekcji bibliotecznej

wycieczka watraszew dzieci podczas rysowania

wycieczka watraszew dzieci podczas zajec