Ferie 2017 - podsumowanie Zimy w Mieście w Bibliotece Publicznej w Grójcu

kolazferie2017

W każdym z nas tkwi mały artysta, który od czasu do czasu chce użyć swojej wyobraźni do stworzenia czegoś niepowtarzalnego, dla siebie bądź dla kogoś innego. Biorąc pod uwagę powyższe odczucia organizatorzy wyszli naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych czytelników. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. To niesamowite jak można fantazjować razem z farbą, kartką papieru, ołówkiem i wszelakimi ozdobami.

Niestety czas wolny od zajęć szkolnych upłynął nam bardzo szybko. Propozycje, jakie Biblioteka zaoferowała dzieciom były przeróżne. Od tworzenia masy porcelanowej czy kolorową i pachnącą sól do kąpieli po własny pomysł na grę planszową. Oto relacja z zajęć, które odbyły się w I i II tygodniu ferii w Bibliotece w Grójcu:

Zapachowo -Sól do kąpieli DIY

Sól do kąpieli można kupić w sklepie, ale po co skoro można ją zrobić samemu. Wystarczy sól gruboziarnista, barwniki spożywcze, suszone kwiaty i olejek do kąpieli. Można stworzyć naprawdę ciekawe i kolorowe produkty. Tak też zrobiliśmy na pierwszych warsztatach w Bibliotece. Sól sypała się przeróżnymi kolorami a zapach, jaki się unosił był naprawdę niebiański. Pod koniec każdy mógł pochwalić się swoim dziełem.

Porcelanowa Walentynka

Na warsztatach poznaliśmy przepis na masę porcelanową i sposoby na jej wykorzystanie. Masa jest bardzo prosta w wykonaniu, dużo przepisów i sposobów na jej wykonanie można znaleźć w internecie. Poza tym jest bardzo plastyczna – można zrobić z niej wspaniałe rzeczy. Dzieci były zachwycone. Powstały lizaki walentynkowe, biedronki, ślimaki i różyczki.

Pachnąca świeczka

Dzieci przybyły na warsztaty bardzo licznie. Każdy otrzymał duży słoik, który ozdobił farbami do szkła, piórkami, kolorowymi pomponami i koralikami. Do środka włożyliśmy kilka kamieni i zasypaliśmy je piaskiem. Na sam koniec włożyliśmy świeczkę. I tak powstał kolorowy lampion, który możemy postawić w pokoju i cieszyć się ciepłem świecy w zimowe wieczory.

Zróbmy cos razem

Olaf, Elsa, Zygzak, Szeregowy czy Trolle. To niesamowite postacie animowane, które mieliśmy okazje ubarwić. Mnóstwo kolorów, współpraca, co i jak pomalować i dużo śmiechu zaowocowały powstaniem cudownych prac.

Prezent dla książki

Pomysłów na prezent dla naszej ulubionej książki jest bardzo dużo. My wybraliśmy okładkę oraz zakładkę, które sami ozdobiliśmy. Okładkę można zrobić bardzo łatwo wystarczy szary papier lub folia, kredki, ozdoby i można stworzyć coś wyjątkowego. Po to, aby ochronić książkę przed zniszczeniem.

Guzikowe drzewo

Płótno, mnóstwo guzików, farby, klej i inwencja twórcza. Te kilka rzeczy było nam potrzebnych do stworzenia pięknych dzieł. Najpierw namalowaliśmy ołówkiem drzewo na płótnie. Potem pomalowaliśmy je farbami następnie zamiast liści przyklejaliśmy na gałązki guziki, sowy i inne ozdoby.

Gry planszowe dla dzieci

To pierwsze tego typu zajęcia w Bibliotece. A dlaczego? Ponieważ nie graliśmy w gry tylko sami je tworzyliśmy. Dzieci miały pełno pomysłów. Zrobiły własne pionki do gry, kostki oraz plansze. Potem spisywali zasady swoich gier abyśmy mogli je potem wykorzystać i razem zagrać.

Ferie zakończyliśmy wspólną zabawą oraz na pożegnanie nagraliśmy kilka filmików. Uczestnicy zajęć opowiadali nam, co najbardziej podobało im się w Bibliotece podczas ferii. Największą popularnością cieszyła się pachnąca świeczka, tworzenie gier planszowych oraz własna sól do kąpieli no i oczywiście guzikowe drzewo. Pożegnanie ferii odbyło się w Bibliotece w cudownej atmosferze. Dyrektor Biblioteki w Grojcu Kinga Majewska wręczyła dzieciom prezenty oraz nagrody pocieszenia za uczestnictwo w zajęciach.

W warsztatach wzięło udział 150 osób. Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży w okresie ferii odwiedziło 700 osób. Zostało wypożyczonych 760 książek wraz z audiobookami.

Podczas ferii dorośli czytelnicy także mieli więcej czasu na relaks z książką. Wypożyczalnię dla Dorosłych odwiedziło 1090 osób, którzy przez okres dwóch tygodni wypożyczyli 1936 vol.

Chcemy bardzo podziękować wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że do nas wrócicie. Zapraszamy na kolejne ferie a także na miłe spędzanie czasu w Bibliotece podczas wakacji.

Bądźcie czujni i obserwujcie nas na Facebooku oraz Instagramie.

ferie 2017 dzieci podczas zajec

ferie 2017 dzieci malują postacie bajkowe