Polska z marzeń Tadeusza Kościuszki – spotkanie z Jarosławem Górskim w Bibliotece Publicznej w Grójcu w dniu 08 lutego 2017 r.

jaroslaw gorski spotkanie o kosciuszkoSejm zdecydował o ustanowieniu 2017 roku Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Jak przypomniano w uchwale, Tadeusz Kościuszko, przywódca ogólnonarodowego powstania zwanego insurekcją kościuszkowską, zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Posłowie zaznaczyli, że jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej. Tadeusz Kościuszko traktował swoje wojskowe i obywatelskie obowiązki, jako służbę dla pomyślności całego narodu. Głęboko wierzył w niezbywalną godność człowieka, którego dobro stawiał na pierwszym miejscu – podkreślono w uchwale.

Kontynuując spotkania, w czasie których przybliżamy młodzieży sylwetki bohaterów narodowych zaprosiliśmy pana Jarosława Górskiego, aby przybliżył postać Tadeusza Kościuszki. Młodzież gimnazjalna mogła wysłuchać interesującego wykładu, w którym gość przedstawił postać Tadeusza Kościuszki na tle szerokiej panoramy politycznej, gospodarczej, społecznej ówczesnej Polski. Uczniowie dowiedzieli się, że bohater dzisiejszego spotkania „przyszedł na świat w bardzo niedobrym momencie”. Polska była w stanie totalnego upadku. Przyczyniły się do tego i wojny kozackie i potop szwedzki. Na przykład Grójec przez potop szwedzki był totalnie zniszczony i już nigdy nie odzyskał swojej dawnej świetności. Polska była słabym państwem. Nie miała regularnej armii. Król Stanisław August Poniatowski widział konieczność, aby reformować kraj. Zaczął organizować różne instytucje, z których miałaby wyłonić się elita. Jedną z instytucji była Szkoła Rycerska, która kształciła profesjonalną kadrę oficerską. W „Prawidłach dla Szkoły Rycerskiej” książę Czartoryski pisał o wzorze kadeta: „Powinien Ojczyznę swoją kochać i jej dobro nade wszystko i sposobić się do tego, aby mógł poświęcić się na jej usługi, powinien być cnotliwy, pełen uszanowania dla zwierzchności, dobroczynności i afektu dla równych, względu dla niższych.” Wychowankiem Szkoły Rycerskiej był Tadeusz Kościuszko. Tam ukształtowały się jego poglądy i postawa: honorowość, patriotyzm, szacunek do ludzi, poświęcenie dla kraju i innych, walka o to w co wierzył. Kościuszko walczył o prawa chłopów, kobiet i wszystkich innych ofiar dyskryminacji. „Był prawdziwym księciem tolerancji" - pisze Alex Storożyński - prezes Fundacji Kościuszkowskiej. Cały majątek przeznaczył na wykup murzyńskich niewolników. Niestety testament ten nie został wykonany. Kościuszko z pewnością wyprzedzał swoją epokę, nie tylko zmysłem militarnym, ale też wrażliwością na drugiego człowieka.

Mamy nadzieję, że dla uczniów spotkanie, na którym poznali Tadeusza Kościuszkę, jako wojskowego, ale też myśliciela i reformatora społecznego, prześledzili jego drogę życiową, było piękną lekcją patriotyzmu. Historią o bohaterze, o którym nie wolno nam zapominać. W całych Stanach Zjednoczonych więcej pomników od Kościuszki ma tylko Jerzy Waszyngton. Tym bardziej my Polacy powinniśmy pamiętać o naszych bohaterach.

Jarosław Górski – polonista, kulturoznawca, pisarz, krytyk literacki. Obecnie także popularyzator historii Polski, historii literatury i kultury, autor ponad 400 artykułów popularnonaukowych i publicystycznych.

jaroslaw gorski spotkanie o kosciuszko dyrektor biblioteki zapowiada goscia

jaroslaw gorski spotkanie o kosciuszko1