MOC PRZERZYĆ I WRAŻEŃ W MIEJSKO-GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ IM. WACŁAWA SKARBIMIRA LASKOWSKIEGO W GRÓJCU.

kasdepke dzieci sluchaja w skupieniu autoraDnia 5 grudnia 2016 r. uczniów  Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Pieczyskach gościła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w tego typu placówce, dlatego też pracownicy biblioteki zrobili wszystko, by młodzi goście poczuli się w niej jak u siebie. Uczniowie mieli możliwość zajrzeć w każdy biblioteczny zakątek i nie omieszkali z tej sposobności skorzystać. Także biblioteczny księgozbiór przestał mieć dla nich jakiekolwiek tajemnice, zaś książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników cieszyły się ogromną popularnością i przechodziły z rąk do rąk.

Uczniowie podczas spotkania wysłuchali pogadanki na temat książek i dbania o nie oraz byli zachęcani przez panią bibliotekarkę do czytania i wypożyczania aby zwiększać swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne, które zawiesiły na bibliotecznej choince, a były to oczywiście Mikołaje. Uczniowie klas IV-VI zapoznali się z historią biblioteki i uczestniczyli w lekcji: Od tabliczki do kodeksu. Zajęcia w czytelni, przeprowadzone m.in. z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przybliżyły dzieciom genezę książki od glinianej tabliczki, pozwoliły przyswoić pojęcia i terminy związane z nią, poznać zdobienia księgi rękopiśmiennej oraz polskie dzieje Biblii Gutenberga. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji, pracowali w grupach, wyszukiwali niezbędne informacje. Podczas spotkania w wypożyczalni poznali zasady funkcjonowania systemu bibliotecznego Mateusz.

Kolejną atrakcją biblioteki tego dnia było spotkanie autorskie z  Grzegorzem Kasdepke – pisarzem dla dzieci i młodzieży. Spotkanie rozpoczął pan Grzegorz od przedstawienia swojej twórczości. Opowiedział, co skłoniło go do zostania pisarzem i jak powstają jego książki. Przeczytał dzieciom fragment „Detektywa Pozytywki”, jednej z bardziej znanych jego książek. Porozmawiał też ze swoimi słuchaczami o twórczych zawodach, gdyż kiedyś był scenarzystą, współredagował również jedno z czasopism dziecięcych „Świerszczyk”. Kolejnym tematem, który poruszył pisarz, były związki frazeologiczne. A to dlatego, że napisał o nich książkę  zatytułowaną „Co to znaczy… czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”. Oczywiście nie obyło się bez zabawy polegającej na tłumaczeniu przez uczniów znaczenia popularnych powiedzonek, z którymi na co dzień się spotykają. Wyjaśniali więc, co to znaczy „suszyć zęby”, „być całym w skowronkach”, „czuć do kogoś miętę”, czy „mieć kiełbie we łbie”. Następnie pan Grzegorz przeczytał fragment swojej książki „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu” oraz przedstawił kolejne swoje dzieło „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”. Następnym punktem spotkania była „konferencja prasowa”, czyli zadawanie pisarzowi pytań przez dzieci. A chciały się dowiedzieć m.in. gdzie pisarz znajduje natchnienie, kiedy napisał pierwszą książkę, jak wygląda dzień pisarza, jaka jest jego ulubiona kreskówka i jakim jeździ samochodem. Na koniec autor rozdał mnóstwo autografów. Było to pełne humoru spotkanie, dzieci wyszły z niego bardzo zadowolone, obdarowane autografem oraz zdjęciem z pisarzem, których nikomu nie odmówił.

Jak zawsze podczas tego typu spotkań dzieci były wszystkim zafascynowane. Na pożegnanie dostały foldery biblioteki i zostały poczęstowane przepysznymi krówkami. Składamy serdeczne podziękowania Paniom Mirosławie Krawczak i Anecie Wadełek za interesujące lekcje oraz miłe i serdeczne przyjęcie.

Elżbieta Runowska

kasdepke autor opowiada dzieciom o swoich ksiazkach

kasdepke dzieci sluchaja autora

kasdepke autor podpisuje dzieciom ksiazki