Spotkanie z Adamem Podlewskim w Bibliotece Publicznej w Grójcu - 24.11.2016

adam podlewski male zdjecieW czwartek 24 listopada uczniowie klas trzecich Publicznego gimnazjum w Grójcu wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę w Grójcu z Adamem Podlewskim – historykiem, autorem opowiadań i laureatem kilku prestiżowych nagród literackich. W ostatnim czasie nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska ukazał się kryminał historyczny pt: „Honor i zbrodnia”. Jego akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Warszawie doby Królestwa Kongresowego, pełnej mrocznych zakamarków, pojedynków i … przemycanego z prowincji alkoholu.

Gimnazjaliści wysłuchali barwnej legendy o realiach życia ówczesnej stolicy Kongresówki, które zdominowały sprawy monopolu alkoholowego. A ponieważ spowodowało to niebotyczne podniesienie cen alkoholu, do starożytnego grodu płynęła rzeka nielegalnie przemycanej gorzałki z prowincji, w tym także z Grójca i okolic. W to wszystko autor opowieści zręcznie wplatał wątki wielkiej historii zarówno Polski, jak i samego miasta. Pojawił się oczywiście Wielki Książę Konstanty i jego niemiłosiernie musztrowani żołnierze z ukochanymi „Czwartakami” na czele. Już chwilę później tenże sam książę uciekał z Belwederu przebrany w suknię swojej żony w czasie dramatycznej Nocy Listopadowej. Pod Olszynką Grochowską co i raz rozlegały się salwy armatnie i karabinowe ślące ołowiane pociski w maszerujące szeregi rosyjskiej piechoty. Byliśmy i na szańcach Woli z ginącym generałem Sowińskim i w reducie Ordona, który się wysadził w powietrze, a potem… potem dożył starości w dobrym zdrowiu. Pan Adam zabrał nas także w swej opowieści na spacer w ponurym cieniu wznoszącej się na północnych krańcach Warszawy Cytadeli.

I tylko czas szybko mijał goniąc nieznośnie do przodu ku końcowi spotkania, które też nadeszło chyba w sumie zbyt szybko. Prelegent nagrodzony został brawami i bukietem kwiatów oraz umówił się z nami na kolejne spotkanie. Tym razem wcale nie historyczne, a dotyczące tematyki Fantazy i fantastyki. Powinno być równie ciekawie i serdecznie zapraszamy. Już niedługo Adam Podlewski ukończy też swe kolejne opowiadanie w klimacie postapokalipsy, której pewna część rozgrywać się będzie w Grójcu właśnie.

Artur Szlis

Serdeczne podziękowania składamy pani Teresie Naduk – zastępcy Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Grójcu – za pomoc w organizacji spotkania.

adam podlewski mlodziez slucha autora

adam podlewski mlodziez wrecza kwiaty za spotkanie