Lista książek najbardziej rozchwytywanych

roz akad roz alcatraz roz call roz emeryt

roz gustaw roz mala roz maly roz zula

Biblioteka to ja!

bibliotekatojaglowne

Energiczni, zaangażowani, pomysłowi, otwarci- to My -ludzie tworzący Biblioteki Publiczne. Bibliotekarki i Bibliotekarze! W dniach 17 i 18 listopada 2016 r. Bibliotekarze spotkali się w Łodzi, by powiedzieć sobie i wszystkim wokół: biblioteka to moja praca, moje zaangażowanie, moja pasja! Biblioteka to ja! Pod takim właśnie hasłem odbył się Ogólnopolski Kongres Bibliotek Publicznych. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością. Wystarczyło niecałe 5 godzin, aby pula miejsc (200) na Kongres się wyczerpała.

Spotkanie miało miejsce w niezwykłych przestrzeniach – XIX-wiecznych, pofabrycznych budynkach z czerwonej cegły- w łódzkiej Fabryce Sztuki. Inauguracji dokonał Jacek Królikowski Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Następnie zabrał głos gość honorowy Sylwia Chutnik - polska kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Pierwszego dnia Kongresu miało miejsce wyłonienie laureatów V edycji Konkursu im. Olgi Rok- Karoliny Suskiej z Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach (woj. lubelskie) oraz Natalii Stępień z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy (woj. wielkopolskie). Warto dodać, iż każda z nich otrzymała stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowanych ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Kapituła konkursu przyznała dodatkowo cztery wyróżnienia.

Podczas dwudniowego Kongresu odbyły się 4 bloki tematyczne: edukacja to ja, dobry plan to ja, ciekawość to ja, innowacja to ja. Zrealizowano blisko 30 warsztatów. Bibliohakaton, grywalizacja, bibliobus- to tylko niektóre imprezy towarzyszące. Bibliotekarze poznali nowe technologie i narzędzia, np. Virtual Reality, Snapchat czy Periscope. Mogli dowiedzieć się jak rozwijać swoje kompetencje, by prowadzić działania z jeszcze większym rozmachem. Ale też jak pamiętać przy tym o sobie- jak dogonić uciekający czas, co zrobić by opanować stres, jak nie brać za dużo obowiązków na swoje barki –nauczyć się dzielić zadaniami. Rozmawialiśmy o rolach, które pełnimy na co dzień: o byciu aktywistką, liderem, menedżerką, trenerem, facylitatorką, powiernikiem, innowatorką, designerem, trendsetterką czy programistą. Podczas Kongresu mieliśmy też okazję poznać działanie i propozycje skierowane do bibliotek przez różne organizacje pozarządowe. Zaprezentowano nam ciekawe pomysły, inspiracje i gotowe do wykorzystania oferty. Bardzo ważne podczas Kongresu były indywidualne spotkania i rozmowy w kuluarach, wymiana doświadczeń z bibliotekarkami i bibliotekarzami z całej Polski.

Podsumowując, 7 edycja Kongresu przeszła już do historii. Była wyjątkowa. Uczyła, inspirowała, ale co najważniejsze- pokazała, że… Biblioteka to ja! Biblioteka to my- Bibliotekarze pracujący w bibliotekach z pasją!

bibiotekatoja1

bibliotekatoja4