Spotkanie z Juliuszem Kuleszą w Bibliotece – 28 października 2016 r.

kulesza mlodziez wrecza kwiaty i dziekuje

W Bibliotece przed dniem Wszystkich Świętych odbyło się spotkanie z panem Juliuszem Kuleszą, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, którego misją było przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy z czasów insurekcji.  Ważne jest, aby przywoływać pamięć o tych, którzy walczyli za naszą Ojczyznę i już nie ma ich wśród nas. Pan Juliusz pragnął podkreślić udział młodzieży w Powstaniu, dla której najważniejszym celem była wolność rodaków. Ta pomoc była nieoceniona. Młodzież zasłynęła z dużej odwagi i determinacji płacąc niejednokrotnie utratą zdrowia a nawet życia.

Gość rozpoczął spotkanie od odpowiedzi na pytanie czy decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była błędem czy koniecznością. Opinie na ten temat są podzielone. Według pana Kuleszy powstanie musiało wybuchnąć, ponieważ było efektem straszliwego terroru. Wśród Poloków nastała chęć na odwetu za pięć okrutnych lat. Pan Juliusz wspomniał o swoim udziale w powstaniu, swojego dowódcę oraz kolegów. Walczył na Starym Mieście jako żołnierz Armii Krajowej w samodzielnej grupie PWB/17/5 (Podziemna Wytwórnia Banknotów), był uczestnikiem bojów o redutę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Pan Juliusz Kulesza jest autorem  ok. 20 książek opowiadających o przeżyciach okupacyjnych i dokumentujących wydarzenia II wojny światowej. Za zasługi w czasie wojny i po wojnie otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski OOP, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, medal Za Warszawę, medal Za popularyzację Powstania Warszawskiego, odznaka Za zasługi dla Warszawy, odznaki honorowe kombatanckich Środowisk: zgrupowania "Leśnik", zgrup. "Róg", batalionów "Dzik" i "Pięść".

Serdeczne podziękowania składamy pani Teresie Naduk – zastępcy Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Grójcu - za pomoc w organizacji spotkania.

kulesza dyrektor biblioteki zapowiada spotkanie

kulesza spotkanie

kulesza dyrektor naduk rozmawia z autorem

kulesza wreczanie kwiatow11