Polonijne Dni Dwujęzyczności

ksiazki ktore dotarly do anglii maleMiniony weekend obfitował w wydarzenia edukacyjno-kulturalne. Podczas gdy w Polsce świętowano Dzień Edukacji Narodowej, za jej granicami obchodzono Polonijne Dni Dwujęzyczności (PDD). Istotą tego święta, które proklamowano w ubiegłym roku w Ambasadzie Polskiej w Nowym Jorku, jest pielęgnowanie kultury polskiej i języka polskiego przy równoczesnej asymilacji z kulturą kraju osiedlenia.
Do obchodów PDD przyłączyła się również Polonia mieszkająca na południu Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Dorset. W jednym z najbardziej znanych kurortów nadmorskich południowego wybrzeża – Bournemouth, istniejąca od czterech lat grupa Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato, zorganizowała wydarzenie edukacyjno-kulturalne, w ramach którego przygotowano warsztaty i zabawy dla dzieci, a także prelekcje na temat dwujęzyczności dla ich rodziców. Do organizacji dwudniowej imprezy przyłączyły się polskie firmy, polska szkoła sobotnia, założone przez Polaków stowarzyszenie Dorset Centre 4 Us oraz osoby indywidualne. W trakcie spotkań toczyły się liczne dyskusje na temat wyzwania jakim jest utrzymanie znajomości języka polskiego wśród dzieci, a także dostosowanie się do realiów życia w innym kraju. Rodzice dzielili się swoimi doświadczeniami, a dzieci zatapiały się w warsztatach, które przybliżały im kulturę przodków.

Mieszkańcy Grójca, dzięki uprzejmości Miejsko-Gminnej Biblioteki w Grójcu, mieli także swój udział w obchodach polonijnych. Przygotowując się do tego święta zorganizowana została wymiana książek angielskich i polskich. Grójecczanie zaskoczyli swoją hojnością, gromadząc ponad 80 kg literatury. Po pierwszej edycji wymiany książek, która została przyjęta z zainteresowaniem, organizatorzy planują poznać konkretne potrzeby mieszkańców obydwu miast by następnym razem trafić jeszcze bardziej w potrzeby beneficjentów.
W imieniu Polaków mieszkających w Bournemouth pragnę podziękować wszystkim, którzy przekazali część własnych zasobów książkowych na rzecz rodaków mieszkających w Bournemouth. Zapewniam Państwa, że książki już znalazły godnych właścicieli, część z nich zasili bibliotekę lokalnej Polskiej Szkoły bez Granic, pozostałe egzemplarze zostaną przekazane do lokalnej biblioteki miejskiej, w której stacjonuje grupa Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato, dzięki czemu będą mogły służyć szerokiej polskiej społeczności.
Specjalne podziękowania składam na ręce Pani Dyrektor Kingi Majewskiej, która wyraziła zgodę na przeprowadzenie akcji wymiany książek, oraz Pani Anety Wadełek, która podjęła się koordynacji zbiórki.

Monika Macierzyńska,

założycielka grupy Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato w Bournemouth, rodowita Grójecczanka.

ksiazki dotarly do angli pudelko

ksiazki ktore dotarly do anglii z biblioteki