Jesień w Czytelni Multimedialnej Biblioteki Publicznej w Grójcu

lekcja biblioteczna maleJesień w Czytelni Multimedialnej

upłynęła pod znakiem lekcji bibliotecznych. Przeprowadzono 27 zajęć. W okresie wrzesień – listopad gościliśmy ponad 600 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Grójca i powiatu grójeckiego. Szkoły z Belska, Częstoniewa, Chynowa, Drwalewa, Kruszewa, Lewiczyna i Nowej Wsi przyjeżdżały do Biblioteki, aby uczestniczyć w zajęciach z zakresu historii książki. Niektóre z nich już wcześniej współpracowały z Biblioteką biorąc udział w konkursach organizowanych przez Czytelnię, inne dopiero zaczęły obiecującą współpracę.

Jak zmieniała się forma książki na przestrzeni wieków? Jakich materiałów i narzędzi pisarskich używano na różnych kontynentach? Z czego wyrabiano barwniki używane do zdobienia średniowiecznych kodeksów?

Uczniowie, podzieleni na grupy poszukiwali odpowiedzi na te pytania wertując książki, przeszukując Internet, omawiając slajdy z prezentacji przygotowanych przez bibliotekarza. Niektóre z nich wymagały uważnego przyjrzenia się i interpretacji pewnych symboli. Co np. może oznaczać błazen, przedstawiany na ilustracjach w książkach rękopiśmiennych? Albo małe symboliczne obrazki umieszczone w tle papirusu przedstawiającego proces mumifikacji?

Rodziły się kolejne pytania, które mogą stać się źródłem inspiracji do następnych lekcji bibliotecznych. Bo „sezon” na lekcje wcale się nie zakończył. Mamy już zapisy na pierwsze trzy miesiące 2016 roku.

W maju, podczas Tygodnia Bibliotek planujemy kolejną premierę. Może będzie to historia pisma i języków, np. od pisma obrazkowego starożytnych Egipcjan do alfabetu łacińskiego, na którym bazują współczesne europejskie języki? Temat rozległy, ale ciekawy, dający możliwości przeprowadzenia ćwiczeń z… kaligrafii. Historia książki nie musi być nudna!

lekcja biblioteczna dzieci z goszczyna

lekcja biblioteczna dzieci z drwalewa

lekcja biblioteczna czestoniew

lekcja biblioteczna kruszew