Uczniowie PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie w Bibliotece Publicznej w Grójcu

aaazaborowmle11 czerwca 2015 roku odwiedzili Bibliotekę uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie. Imię, nadane jesienią ubiegłego roku zobowiązuje. Zatem uczniowie zwiedzają Grójecczyznę i nabywają wiedzę o regionie. Warto wspomnieć, że zajęli I miejsce w tegorocznym Turnieju „GRÓJBÓJ” w kategorii szkół podstawowych.


    Będąc w Bibliotece wykazali się sporą wiedzą n.t. historii budynku. Wiedzieli, że obecna siedziba naszej placówki została wystawiona pod koniec XIX wieku przez rejenta Władysława Kamińskiego, a podczas II wojny światowej mieszkał tu „Polakożerca” Derge. Zastanawiali się, gdzie w przeszłości znajdowała się altanka, bo przecież dom notariusza otoczony był ogrodem. Może w miejscu, gdzie obecnie znajdują się okna Czytelni? Kto umieścił na polnym głazie tabliczkę z intencją: „W setną rocznicę urodzin wielkiego poety Adama Mickiewicza”? Czy inicjatorem był sam Kamiński – człowiek wykształcony, miłośnik książek i społecznik, czy może jego rodzina? Jak w zabytkowym budynku funkcjonuje nowoczesna biblioteka?
    W odpowiedziach na pytania pomagała dyrektor Biblioteki i pani pracująca
w Czytelni, w której znajduje się dział regionaliów. Wyjaśniały, z jakich głównych działów składa się biblioteka, jaki księgozbiór w nich się znajduje, jakie działania dla młodzieży podejmuje placówka. W Czytelni uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej n.t. historii piśmiennictwa. Zainteresował ich również… nowojorski hotel dla miłośników książek prezentowany na gazetce ściennej.
    Poruszaliśmy się wokół budynku i na dwóch jego kondygnacjach, a co z piwnicą? Czy tam są lochy? A jeśli są, to dla kogo? Co tam może być?
    Jednak to temat na następną wizytę. Może uda się odnaleźć jakąś opowieść na temat niezgłębionych tajemnic budynku? W końcu obiekt liczący ponad 130 lat ma swoją historię… Można snuć niejedną opowieść z dreszczykiem.

aaazaborow3

aaazaborow2

aaazaborow1