Wycieczka do Łowicza - 19.05.2015

lowicz1maleŁowicz jest pięknym , starym polskim miastem przesyconym tradycją i folklorem. Znajduje się w nim wiele ciekawych i niepowtarzalnych obiektów, które zwiedzającym pozostają w pamięci na całe życie. Dzięki  sponsoringowi Pani Dyrektor  Publicznej Biblioteki Miejsko-Gminnej w Grójcu, klasa IG z grójeckiego gimnazjum wzięła udział w wycieczce do tego niezwykłego miasta nad Bzurą.
Wyjazd odbył się 19 maja 2015 r. i był przysłowiową „kropką nad i” zamykającą obchody Roku Oskara Kolberga w nasze szkole. Do Łowicza pojechały z nami panie: B. Dąbrowska, T. Naduk, oraz dwie panie z Biblioteki  im. W. S. Laskowskiego. W Łowiczu spotkaliśmy się z przewodniczką PTTK i rozpoczęliśmy zwiedzanie.


Najpierw udaliśmy się do Bazyliki Katedralnej, która wywarła na nas ogromne wrażenie swoim cudownym wnętrzem. Świątynia jest miejscem spoczynku wielu arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski, którzy od 1136 roku rezydowali w Łowiczu, będącym ich własnością. Następnie spacerowaliśmy po łowicki m Nowym Rynku, który ma  unikalny kształt trójkąta. Jest on jedynym takim w Polsce i jednym z trzech w Europie. Widzieliśmy również wielką kolekcję guzików – unikalne zbiory pana J. Rutkowskiego i dowiedzieliśmy się w jaki sposób te proste,  zwyczajne przedmioty zostały eksponatami. Pod koniec pobytu w Łowiczu zwiedziliśmy muzeum tego miasta. Znajdują się tam stroje ludowe, zabytkowy sprzęt rolniczy, wyroby sztuki ludowej i makieta miasta.


     Po wyjeździe z Łowicza udaliśmy się do Sromowa, gdzie mieści się Muzeum Ludowe rodziny Brzozowskich. Zostało założone przez Juliana Brzozowskiego- ludowego artystę rzeźbiarza . Podziwialiśmy tu drewniane ruchome rzeźby przedstawiające sceny o tematyce sakralnej, historycznej, sportowej, stroje ludowe, obrazy oraz pojazdy konne z okolic Łowicza.


    Po tym miłym akcencie twórczości ludowej pojechaliśmy do niedalekiego Nieborowa. Mieści się tam zespół pałacowo-parkowy rodziny Radziwiłłów zaprojektowany przez Tylmana z Gameren i manufaktura majoliki. Podziwialiśmy  wnętrza pałacowe, meble, obrazy, porcelanę i kolekcję antycznej rzeźby. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat pałacu i rodziny go zamieszkującej.


     O 17.00 w radosnym nastroju dotarliśmy do Grójca.  Od Pań z Biblioteki otrzymaliśmy na pamiątkę upominki reklamujące organizatora naszej wycieczki. Serdeczne podziękowanie sponsorom w imieniu gimnazjalistów wygłosił Mikołaj   M.  Wycieczkę będziemy wspominać bardzo miło, ponieważ dużo się dowiedzieliśmy, zwiedziliśmy piękne miejsca, poznaliśmy sympatyczną panią przewodnik, a w autokarze żartowaliśmy, słuchaliśmy muzyki i podziwialiśmy krajobraz przez okno. Było bardzo miło.
                                                                                                    Info na pdst. prac  M. Mateusiaka i K. Dębka.

lowicz1

lowicz2

lowicz15

lowicz3

lowicz4

lowicz5

lowicz6

lowicz7

lowicz8

lowicz9

lowicz11

lowicz12

 

lowicz14

lowicz13