Lekcja biblioteczna „Od tabliczki do kodeksu” w Czytelni Biblioteki Publicznej w Grójcu

czytelnia1male
Lekcja biblioteczna „Od tabliczki do kodeksu”
wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów. 8 kwietnia naszymi gośćmi byli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej
w Watraszewie. Odwiedzili Wypożyczalnię dla Dorosłych, Wypożyczalnię dla Dzieci i Młodzieży oraz Czytelnię Multimedialną wraz ze stanowiskami internetowymi.

 

Tutaj w oparciu o prezentację multimedialną uczniowie poznawali materiały pisarskie używane w przeszłości, począwszy od rysunków naskalnych pochodzących z jaskini Lascaux, aż do wynalezienia druku. Owe tytułowe tabliczki ze starożytnej Mezopotamii stanowią przykład wykorzystania gliny do zapisywania myśli. Prezentacja obejmowała materiały ze wszystkich kontynentów…, no może poza Antarktydą. A więc wspomniana jaskinia
z wizerunkami zwierząt z Europy, „kipu” i „wampuny” z obu Ameryk, papirus z delty Nilu, liście palmowe używane w Indiach, czy wstęgi jedwabiu i deseczki bambusowe z Chin.

Najbarwniejsze slajdy dotyczyły jednak sposobów zdobienia książki rękopiśmiennej. Zaprezentowane zostały barwne miniatury, inicjały, ornamenty i bordiury, które były wykonywane w średniowiecznych skryptoriach.

Grupa poznała także dzieje polskiego egzemplarza Biblii 42-wierszowej Jana Gutenberga – pierwszego wydawnictwa w Europie, które zostało wykonane za pomocą druku. Egzemplarz został wywieziony z Polski wraz z innymi cymeliami na początku II wojny światowej. Zawędrował do Kanady. Do Polski wrócił po blisko 20 latach.

Zapisany obrazkami papirus, papier czerpany, notesik z japońskim wiązaniem
z wapiennika w Starej Morawie, a także odpowiedzi na pytania w oparciu o wydawnictwa zgromadzone w Czytelni stanowiły dopełnienie tej lekcji.

Zapraszamy kolejne chętne grupy!

czytelnia4

czytelnia2

czytelnia3