„Nie potrafię odmawiać – boję się, że przestaną mnie lubić”

asertywnosc mKolejnym przedsięwzięciem, które Biblioteka zorganizowała w ramach Tygodnia Bibliotek, to warsztaty dla gimnazjalistów. Warsztaty: „Nie potrafię odmawiać – boję się, że przestaną mnie lubić” są jak najbardziej aktualnym tematem. Zbliżają się wakacje. Jest to czas wyjazdów, przebywania w nowym środowisku. Możemy spotkać osoby, które będą namawiać nas do palenia papierosów, picia alkoholu… Będą używać różnych argumentów, aby nas przekonać.

Pani Joanna Buczkowska, która jest psychologiem poprowadziła warsztaty pokazując młodzieży jak być asertywnym nie raniąc uczuć innych. Jak odmawiać nie zrażając innych do siebie. Mamy prawo bronić swoich granic nie przekraczając jednak granic innych. I zawsze mamy prawo do pełnej przemiany. Nawet, jeśli do tej pory mieliśmy opinię osoby uległej. Pani Joanna omówiła techniki wspomagające asertywną odmowę np. „zdarta płyta”, „zasłona dymna”, wypytywanie. Następnie przeprowadziła ćwiczenia z przyjmowania krytyki: uprzejma zgoda, zamglenie, sondowanie – domaganie szczegółów, przesada czy przerwa na oddech. Jak podkreśliła pani psycholog nie z każdym warto wchodzić w dyskusję. Czasami bierne zachowanie może być skuteczne. Omówiła także, w jaki sposób krytykować, aby nie zrazić danej osoby. Zawsze krytykujemy zachowanie a nie osobę. Warto wtedy zastosować sposób na kanapkę:
dobre – mówimy coś miłego
złe-krytykujemy zachowanie
dobre – znów mówimy coś miłego.
Na zakończenie powiedziała młodzieży, żeby zawsze zadała sobie pytanie, gdy mają obawy, że przestaną mnie lubić, jeśli nie zrobię coś złego, do czego mnie namawiają – „Czy chcę należeć do grupy, z którą zmarnuję sobie życie?”
Pragniemy podziękować pani V-ce Dyrektor Publicznego Gimnazjum Teresie Naduk za pomoc w organizacji warsztatów.