Spotkanie z Manulą Kalicką

Tradycją już jest prezent od Biblioteki na Mikołajki dla czytelników. Tym razem było to spotkanie z Manulą Kalicką. Spotkanie zorganizowała Wypożyczalnia dla Dorosłych w ramach projektu „Biblioteka – miejsce przyjazne seniorom”.

Pisarka opowiadała o swoim życiu, o twórczości. Okazało się, że nasz gość ma bliskie związki z naszym miastem – rodzinne i towarzyskie. Zanim zaczęła pisać pracowała jako bibliotekarka, producentka konfekcji damskiej, prowadziła księgarnię. Zadebiutowała późno, bo w 2002 roku. Była to powieść Tata, one i ja . W konkursie literackim zorganizowanym przez Klub Świata Książki i magazyn Elle zdobyła drugą nagrodę Złote Pióro 2002. Kolejne jej książki Szczęście za progiem i Wirtualne Zauroczenie znalazły się na listach bestsellerów. Za swoją najlepszą książkę uważa powieść wydaną w 2008 roku – Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu . Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu to napisana z humorem powieść o prawdziwej przyjaźni i bezinteresownym poświęceniu. Książka, która wzrusza i jednocześnie wywołuje uśmiech na twarzy.

„Warszawa, wrzesień 1939: Irenka Górecka, młoda tancerka z kabaretu, ucieka z bombardowanej stolicy wraz ze swoim sąsiadem Witoldem Kiersnowskim i jego szoferem. Kiersnowski, urzędnik jednego z ministerstw, przewozi bardzo cenny obraz, autoportret Rembrandta, który jest własnością pewnej hrabiny, a z obawy przed Niemcami ma zostać wywieziony do Szwajcarii. Niestety, w czasie drogi Kiersnowski i szofer giną, a Irenka zostaje sama z Rembrandtem. W dodatku znajduje małego żydowskiego chłopca, który stracił matkę... Od tej chwili Irence grozi podwójne niebezpieczeństwo, związane zarówno z ukrywaniem Rembrandta, jak i żydowskiego dziecka.”
W książkę tę włożyła dużo pracy. Pisała ją dwa lata. Nawet pogodę starała się odtworzyć na podstawie ówczesnych zapisków.

Od 9 lat współpracuje z „Polityką”. Pisze biografie. Obecnie Oskara Kolberga.
Ponieważ jak powiedziała -pisanie jest to zajęcie samotne - poszła na historię sztuki. Stąd wzięła się książka Malarze Polscy napisana wspólnie ze Zbigniewem Zawadzkim i Dominiką Żukowską.

Wspólnie ze Zbigniewem Zawadzkim założyła agencję ZetZet. Początkowo zajmowali się wyszukiwaniem talentów. Teraz zajmują się również organizowaniem spotkań autorskich.

Jest jedną z organizatorek Festiwalu Literatury Kobiecej odbywającego się co roku w Siedlcach.
Obecnie będzie pracowała nad kontynuacją książki Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu . Właśnie podpisała umowę z wydawnictwem Prószyński. Akcja powieści będzie działa się już po wojnie. Zaplanowane są cztery tomy.
Na zakończenie pisarka odpowiadała na pytania czytelników: Jak wygląda jej dzień pracy, co czyta, czy da się z literatury wyżyć.
Prawie dwugodzinne spotkanie było bardzo interesujące i minęło w miłej atmosferze.