„Syberia wzdłuż i wszerz” - spotkanie z Romualdem Koperskim

Wypożyczalnia dla Dorosłych, kontynuując cykl spotkań ze znanymi podróżnikami, zaprosiła tym razem  Romualda Koperskiego. Romuald Koperski to podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy, pisarz, dziennikarz, fotograf, nurek oraz muzyk pianista. Autor książek: "Pojedynek z Syberią", "Przez Syberię na gapę", ”Syberia Zimowa Odyseja”,"1001 Obrazów Syberii", wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.

Pomysłodawca oraz organizator czterech edycji rajdu samochodowego "Transsyberia", w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie "Transsyberia - Gigant 2004" Atlantyk - Pacyfik - Atlantyk, liczącego 30.000 km.

Odbył dziesiątki eksploracyjnych wypraw: m.in. Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Góry Czerskiego, Mamskie, Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, polarne rejony Syberii, Mongolia.

W 1998 roku odbył samotny spływ pontonowy po najdłuższej wschodniosyberyjskiej rzece Lenie. Za tę podróż otrzymał tytuł „Podróżnika Roku 1999”. O tej wyprawie napisał książkę „Przez Syberię na gapę”.

W styczniu 2010 roku wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 8 sekund. 10 marca 2010 roku Kapituła Księgi Rekordów Guinnessa, przyznała mu Certyfikat Nowego Rekordu Świata.

Prawie od dwudziestu lat podróżuje po Syberii. Jak mówi - „byłem na północy, południu, spłynąłem gumowym pontonem całą Syberię i pokonałem tysiące kilometrów. Ile razy tam byłem nie policzę, ale bywa, że spędzam tam pół roku i cały czas chcę wracać”. Syberia dla Romualda Koperskiego to piękny i wielokulturowy kraj. „Syberia jest niesamowitą krainą. Jest czymś, czego my nie mamy. Sama nazwa pochodzi z języka starych ludów syberyjskich i oznacza „śpiącą ziemię”. I rzeczywiście jest to taka śpiąca ziemia pełna przepięknych krajobrazów, gór, dolin, rzek. Jednak przede wszystkim są tam wspaniali ludzie. Syberię zamieszkuje aż sto narodowości, które żyją ze sobą w zgodzie i są niezwykle gościnne”. Opowiedział nam o jednym z tych ludów, o życiu Czukczów. Żyją oni w zgodzie żeby nie powiedzieć w symbiozie z naturą. Wiele emocji wśród słuchaczy wzbudziła opowieść o ich pożywieniu. Spożywają dużo rzeczy na surowo. Jak powiedział „treść żołądkowa renifera na surowo czy też jego mózg nie jest rzeczą smaczną, ale jak się zamknie oczy, i wypije sporo „wody mineralnej” to da się to zjeść”.

Dowiedzieliśmy się o Wierszynie. Jest to  wieś na Syberii i jedno z niewielu miejsc poza granicami Polski, w których niemal wszyscy mieszkańcy posługują się językiem polskim – są to potomkowie emigrantów. Romuald Koperski co rocznie pełni rolę Mikołaja i obdarowuje dzieci i najstarszych mieszkańców wsi prezentami.

Takich barwnych opowieści uczestnicy spotkania mogli usłyszeć w czasie dwugodzinnej prelekcji mnóstwo. Uzupełnieniem tych opowieści były wspaniałe zdjęcia, które mogliśmy obejrzeć a wykonane podczas wypraw.

Licznie zgromadzona publiczność, ponad 300 osób, na zakończenie nagrodziła naszego gościa gromkimi brawami.
Po prelekcji można było zakupić książki z własnoręcznym podpisem autora.

Kliknij na zdjęcie aby przejść do galerii.