W rajskiej dolinie z Jackiem Hugo-Baderem

W ramach realizacji projektu „Wesołe jest życie seniora – z Biblioteką” Wypożyczalnia dla Dorosłych zorganizowała spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem.

         Nasz gość Jacek Hugo-Bader jest reporterem Gazety Wyborczej. Zanim został dziennikarzem pracował jako nauczyciel, pedagog szkolny i socjoterapeuta, a także jako ładowacz na kolei, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, właściciel firmy kolportażowej i sprzedawca w sklepie spożywczym. Jak powiedział nie był to czas stracony. Wszystkie zdobyte doświadczenia pozwalają mu teraz inaczej spojrzeć na człowieka i jego problemy. Uważa wręcz, że tylko człowiek, który dużo przeżył może zrozumieć drugiego człowieka.

Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził kilka lat. Wyprawy te opisał w swoich książkach: Biała gorączka, Dzienniki kołymskie, W rajskiej dolinie wśród zielska.

Uczestnikom spotkania nasz gość opowiadał o początkach swojej pracy, o przygotowaniach do wypraw, o sposobach zdobywania informacji, gdzie czasem rozmowy trwały wiele godzin, często bez wódki się nie obeszło.

Dowiedzieliśmy się także o życiu codziennym ludzi, których poznał w czasie wypraw: mieszkańców Kołymy, Moskwy, Uzbeków, Mongołów.

Było pytanie o ostatnią wyprawę do Azji Średniej. Wrócił z niej rano dnia, w którym odbyło się spotkanie. Wrażenia, więc były „na gorąco”. Rozczarowała go Buchara i Samarkanda, „z których zrobili pic na drążku, przerobili na wesołe miasteczka dla turystów”.

Dwugodzinne spotkanie minęło niepostrzeżenie. Nasz gość nie tylko wspaniale pisze. Okazał się wspaniałym gawędziarzem z ogromnym poczuciem humoru. Z żalem żegnaliśmy się. Jeszcze tyle pytań nie zdążyliśmy zadać.

Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII”

Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez

Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie- Stowarzyszenie W.A.R.K.A.