Katalogi, wypożyczenia, opracowanie księgozbioru- lekcja biblioteczna

W październikowy piątek Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Grójcu odwiedziła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Chynowie.  Najpierw autokar podjechał na ulicę Mszczonowską do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, a potem lekcja biblioteczna została dokończona na ulicy Piłsudskiego w Czytelni.

Pięćdziesięcioro uczestników wycieczki miało okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat komputerowego, a także kartkowego systemu wypożyczania książek oraz czasopism. Młodzież dowiedziała się, że w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży prowadzone są trzy kartoteki czasopism edukacyjnych, tj. Victor Junior, Victor Gimnazjalista i Cogito. Są to spisy zagadnieniowe, które są jednym z głównych elementów warsztatu informacyjnego biblioteki. Kartoteki zawierają materiały z różnych dziedzin wiedzy ułożonych według tematów (zagadnień) w porządku alfabetycznym. Wiadomości te wykorzystywane są przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Dowiedzieli się też, co trzeba zrobić żeby zapisać się do biblioteki i w jaki sposób przebiega proces wypożyczania książek z kartą magnetyczną oraz skąd biorą się książki w bibliotece, jak są wyszukiwane konkretne pozycje, jak są zamawiane, co dzieje się z książką zanim dotrze na półkę lub do rąk czytelnika.

Następnie zabraliśmy całą grupę do drugiego pomieszczenia biblioteki, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy-od spotkań autorskich po Mikołajki czy Andrzejki i tam został zorganizowany quiz związany z biblioteką i książkami.

Po wizycie w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży wszyscy udali się do Czytelni, gdzie Dyrektor MGBP pani Kinga Majewska zapoznała uczniów z katalogiem największych w okolicy zbiorów regionaliów i wycinków prasowych. Młodzież dowiedziała się min. że gromadzimy artykuły prasowe o regionie i to od 20 lat. Kartoteka kartkowa jest ułożona według nazw miejscowości. Dodatkowo każdy wycinek prasowy ma swoje hasło przedmiotowe.

Po wizycie w MGBP i po lekcji bibliotecznej młodzież ze Szkoły Podstawowej w Chynowie już zdaje sobie sprawę z tego, że biblioteka jest miejscem pracy, pogłębiania wiedzy poprzez atrakcyjne formy swoich działań, ale również i rozrywki.