MGBP w Grójcu Liderem Powiatu Grójeckiego ‘2011

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W. S. Laskowskiego w Grójcu –

 Liderem Powiatu Grójeckiego ‘2011

 

W organizowanym konkursie Lider Powiatu Grójeckiego przez Starostwo Powiatowe w Grójcu kapituła konkursu jednogłośnie pierwszym miejscem nagrodziła Bibliotekę grójecką w kategorii działalność kulturalna.

 

Tytuły Liderów wręczano za rok 2011 w 6 kategoriach. Do konkursu zgłoszono 50 firm. Uroczysta gala Konkursu odbyła się w malowniczo położonym Ośrodku Agroturystycznym Dwór Polski w Osieczku. Galę poprowadził dyrektor Dworku na Długiej w Warce- Andrzej Zaręba a dla gości zagrał i zaśpiewał, finalista telewizyjnego show X-Factor- Paweł Biba Binkiewicz.

Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna służy rozwijaniu i zaspakajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych miasta i gminy Grójec, upowszechnianiu wiedzy i nauki. Głównymi jej zadaniami jest m. in. zakup zbiorów, ich porządkowanie, opracowanie i udostępnianie. Prowadzi działalność kulturalno-oświatową, przywiązując szczególną wagę do upowszechniania wiedzy o regionie grójeckim i ludziach z nim związanych. Gromadzi wszelkie publikacje (książki, broszury, artykuły prasowe) na ten temat. Biblioteka jest miejscem, w którym można realizować bardzo różne potrzeby i zainteresowania niezależnie od wieku czy posiadanej wiedzy.

Nasza instytucja stwarza możliwość uczestnictwa Czytelnikom w różnorodnych działaniach podejmowanych przez Bibliotekę na rzecz środowiska lokalnego. Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki, ale jest to placówka, która ma ciekawe i urozmaicone propozycje nastawione na rozwój dzieci i młodzieży. Wspieramy dążenia i aspiracje użytkowników poprzez oferowanie dostępu do wiedzy, wykorzystanie nowoczesnych technologii przekazu informacji. Mamy nadzieję, że podejmując różnorodne inicjatywy, odpowiadając na społeczne, kulturalne, edukacyjne, potrzeby naszej społeczności wywieramy pozytywny wpływ w kreowaniu postaw obywatelskich i budowie społeczeństwa informacyjnego.

Poza wypożyczaniem książek oferuje m. in.: szkolenia użytkowników biblioteki, lekcje biblioteczne, akcje Zima i Lato w Bibliotece, Cała Polska Czyta Dzieciom, spotkania autorski, warsztaty edukacyjne oraz spotkania z osobistościami. Organizuje imprezy plenerowe np. z okazji Dnia Dziecka, wycieczki edukacyjne, uroczystości okazjonalne np. Noc z Andersenem, Mikołajki, Dzień Babci i Dziadka. Kultywuje konkurs wiedzy o regionie Grójbój oraz Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Laur Jabłoni. Integruje w powiecie grójeckim bibliotekarzy różnych sieci organizując corocznie Forum Bibliotekarzy w Grójeckiem w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Pozyskuje efektywnie sponsorów.

Zapewnia czytelnikom równie dobry dostęp do informacji, jaki mają czytelnicy w dużych miastach. Co roku składa również wniosek o udzielenie dofinansowania na zakup nowości wydawniczych ze środków MKiDN. Dlatego też, Biblioteka w powiecie grójeckim pod względem zakupów od kilku lat zajmuje I miejsce.

Nadmienić trzeba, że Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży otrzymała w kategorii działalność kulturalna tytuł Lidera Powiatu Grójeckiego’2010 i wyróżnienie Lidera Powiatu Grójeckiego ‘2009.