Odwiedziny Basi w Bibliotece dla dzieci i Młodzieży

Basia jest małą dziewczynką, mieszka w Polsce i przyjaźni się z rówieśnikami.  Ma 5 lat,  brata Janka, młodszego Franka i żółwia Kajetana. Seria Basia to opowieści o zwykłej współczesnej dziewczynce, sympatycznej, choćnie idealnie grzecznej , o jej przeżyciach, radościach, a czasem także smutkach. Basia to bohaterka spotkania autorskiego z twórczyniami Zofią Stanecką i Marianną Oklejak.

 

Pani Zofia jest  znawczynią literatury dziecięcej i twórczości C.S. Lewisa. Autorka przygód Basi  a także licznych baśni, m.in. baśni z różnych stron świata zamieszczonych w atlasach wydawnictwa LektorKlett,  opowiadań i wierszyków zamieszczanych w podręcznikach. Pani Marianna zajmuje się ilustracją oraz projektowaniem graficznym. Zilustrowała przygody Basi a także autorską książkę: „Co okręt wiezie".

Obie Panie zabrały dzieci w podróż po świecie przygód małej ciekawskiej Basi i jej taty. Przedstawiły interaktywną bajkę, z której dzieci dowiedziały się jak można się świetnie bawić z rodzicem gdy nie ma telewizora. Całe przedstawienie zakończyło się wspólnie śpiewanymi piosenkami o warzywach.
Pani Zosia wytłumaczyła również dzieciom w jaki sposób powstają książki, a także skąd czerpała pomysły na śmieszne historie, które spotkały ich rówieśniczkę. Na zakończenie spotkania panie przeprowadziły warsztaty plastyczne. Każde dziecko musiało stworzyć nowe przygody Basi. Dzieci fantazja była ogromna. Wyszły przepiękne tomiki. Każdy z nich opowiadał o innym przeżyciu, innych zabawach i troskach. Dziecko, które skończyło swoją książeczkę mogło opowiedzieć wszystkim zebranym o nowych, wymyślonych przygodach Basi, a kto nie skończył swojego zadania zabrał swoje dzieło do domu. W spotkaniu uczestniczyły pięciolatki i sześciolatki z PSP nr 2 w Grójcu.