Konkursy o Skardze rozstrzygnięte

2, 3, 14 i 15 marca były szczególne dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Grójcu. Sześć osób przystąpiło do oceny prac konkursowych. Wśród nich byli: dyrektor Biblioteki - p. Kinga Majewska, dr nauk humanistycznych, współpracownik Biblioteki -  p. Remigiusz Matyjas, p. Daria Pelchen – plastyk ze Stowarzyszenia plastyków Ziemi Grójeckiej, panie: Mariola Skucińska i Elżbieta Więcławek – nauczyciele języka polskiego, informatyk - p. Rafał Markiewicz  oraz koordynator konkursów - p. Mirosława Krawczak.

Regulaminy konkursów udostępniono już w grudniu ubiegłego roku, a uczestnicy mogli się zgłaszać do 28 lutego tego roku. Wynikało to poniekąd z trudności tematyki.

Jednak Skarga nie okazał się aż tak trudny skoro w samym Konkursie Multimedialnym „Piotr Skarga – grójczanin, jezuita, pisarz, społecznik” wzięły udział 82 osoby, 26 z gimnazjów i 56 ze szkół ponadgimnazjalnych!  Przy wyborze najlepszych prezentacji brano pod uwagę treść, ikonografię, animacje oraz dźwięk.

W grupie: gimnazja I miejsce przyznano Rafałowi Stankiewiczowi z  Publicznego Gimnazjum w Dębnowoli,
II miejsce zdobył Michał Maciocha z Publicznego Gimnazjum w Jasieńcu,
Zuzanna Maria Jankowska
uczennica Niepublicznego  Gimnazjum w Wilkowie zdobyła III miejsce.
Wyróżniono w tej grupie prezentację Anety Adrianny Kępki
z Publicznego Gimnazjum w Goszczynie.

W grupie: szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce zdobyła Patrycja Maciocha,
 II miejsce Bartłomiej Bursa,
oboje z Liceum Ogólnokształcące w Grójcu, trzeciego miejsca Jury nie przyznało.
Wyróżnienia otrzymali:
Adrianna Kępka, Mateusz Kostrzewski,  Dominika Maciocha, Katarzyna Rzepkowska
 z grójeckiego Liceum Ogólnokształcące go oraz Patryk Muranowicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu.

Miło nam było że naszym konkursem zainteresował się Mateusz Kurniewicz z Gimnazjum w Lipinkach Łużyckich w woj. lubuskim.  Otrzymał on książkę. Niestety nasz konkurs obejmował zasięgiem powiat grójecki.

Popularny okazał się również  Konkurs literacko-plastyczny Dobro ojczyzny zawsze wyżej stoi. Metafora Polski jako tonącego okrętu w „Kazaniach sejmowych” Piotra Skargi.
W kategorii plastycznej komisja oceniła artystyczną interpretację 65 prac. Tyle właśnie wpłynęło do organizatorów. Przedmiotem oceny była forma, kolor i pomysłowość.  Oto wyniki:
Grupa gimnazja:
I miejsce – Emilia Zagaj z
Publicznego Gimnazjum w Błędowie,
II miejsce – Marianna Białek z Publicznego Gimnazjum w Jasieńcu
III miejsce – Marlena Ślusarczyk – Publiczne Gimnazjum w Goszczynie.
Wyróżnienia otrzymały:
Aleksandra Agnieszka Bińkowska  - Niepubliczne Gimnazjum w Wilkowie,
Natalia Grzywka – Publiczne Gimnazjum w Dębnowoli
oraz  uczennica grójeckiego gimnazjum - Aleksandra Nowak.

W grupie szkół ponadgimnazjalnych I miejsce przypadło Katarzynie Zwidryn,
a II miejsce Katarzynie Marii Wołukanis , obie uczą się w LO w Grójcu.
III miejsce zdobyła Weronika Zambrzycka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu.
Wyróżnienia otrzymało trzech uczniów miejscowego LO: Wiktoria Małachowska,
Kinga Rusinowska oraz  Szymon Zarzycki  - za kunszt wykonania i wiedzę z zakresu rysunku postaci. Pani Daria Pelchen zdecydowała się przyznać wyróżnienie specjalne  Annie Traczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Wsi.

W kategorii literackiej wpłynęło 28 prac. W grupie gimnazjum nie przyznano I miejsca. Dwa II miejsca otrzymały:
Gabriela Nowocień
- uczennica Publicznego Gimnazjum w Błędowie
oraz Martyna Świątkiewicz z Publicznego Gimnazjum w Chynowie
Za publicystyczne ujęcie tematu Jury wyróżniło Natalię Stępińską z Gimnazjum w Grójcu.

Komisja zgodziła się co do faktu, że prace gimnazjalistów okazały się ciekawsze od tych napisanych przez licealistów. Dlatego w tej grupie wyróżnienie otrzymała tylko Agata Matulka z Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu.

Do ostatniego konkursu „Obraz Kazanie Skargi jako element pesymistycznego nurtu malarstwa historycznego Jana Matejki” zgłosiło się 9 osób, przy czym wzięło w nim udział 7 uczniów. Konkurs uchodził za trudny.  Jury nie przyznało I miejsca. Przedmiotem jego była prezentacja ustna. Należało porównać obraz „Kazanie Skargi” z innym dziełem Jana Matejki, przy czym oba miały się mieścić w określonym kanonie. Najczęściej jako drugie dzieło wybierano „Rejtana” lub „Stańczyka”.
Tylko Katarzyna Zapalska z LO w Grójcu wybrała do porównania dzieło „Polonia. Zakuwana Polska”. Ona oraz Monika Łukasiak zajęły dwa równorzędne II miejsca.
III nagrodę przyznano Wiktorii Małachowskiej. Wszystkie trzy laureatki są uczennicami grójeckiego LO.

Teraz przed Biblioteką kolejne wyzwanie – zorganizowanie uroczystości, na której laureaci zostaną uhonorowani i otrzymają cenne nagrody. Będą się mogli także zapoznać z pracami innych uczestników. O dokładnym terminie tego wydarzenia, które nastąpi w kwietniu będziemy informować na naszej stronie internetowej.

Młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu grójeckiego chcemy również zaprosić do Turnieju „GRÓJBÓJ” oraz na Spacer Historyczny i Konkurs  „Pamięć o Skardze w rodzinnym mieście”.

Dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich nauczycielom,  którzy wzięli udział w naszych dotychczasowych przedsięwzięciach organizowanych w ramach obchodów Roku ks. Piotra Skargi.