Lista książek najbardziej rozchwytywanych

roz akad roz alcatraz roz call roz emeryt

roz gustaw roz mala roz maly roz zula

Nowa forma pracy w grójeckiej Bibliotece

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu od grudnia tego roku zaplanowała ciekawe, cykliczne zajęcia dla uczniów młodzieży szkół średnich. Są to tzw. warsztaty biblioteczne zatytułowane "Święta w tradycji i obyczajach". A chodzi o święta doroczne, obecne w naszej kulturze "od zawsze". Pierwsze spotkania z młodzieżą z grójeckiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponagimnazjalnych dotyczyły Bożego Narodzenia. I tak młodzież mogła się dowiedzieć dlaczego w ogóle kościół wprowadził to święto do kalendarza liturgicznego - aby wyprzeć pogańskie święto narodzin Boga Słońca, jakie znaczenie ma Adwent i roraty - nabożeństwo odprawiane w tym czasie, jaka jest symbolika pustego miejsca przy stole, dlaczego 26 grudnia posypywano się poświęconym owsem, a także o tym jak psociła młodzież podczas pasterki (wlewając do kropielnic inkaust - atrament). Nie pominięto także sławnej tradycji obchodów z turoniem.

Przy czym wszystkie odpowiedzi można było znależć w dostępnych w bibliotece książkach i czasopismach. Jednak przedtem należało skorzystać z katalogu i określić w jakich działach księgozbioru mogą być informacje na ten temat oraz sporządzić notatki w oparciu o księgozbiór.

W prasie uczestnicy warsztatów znaleźli odpowiedzi na pytanie dlaczego Finowie nie idą na pasterkę - bo idą do sauny i tam się relaksują, jak obchodzone jest Boże Narodzenie w Afryce(wg. relacji misjonarzy), a jak w Indiach. Święta nie tylko w Polsce czy Europie, ale również na innych kontynentach były przedmiotem końcowej częsci warsztatów.

Te pracowite spotkania uczniów z biblioteką odbywały się w świątecznej atmosferze - przy choince i cichutko brzmiących kolędach, polskich i tych z innch krajów, np. z Hiszpanii, Włoch.

Aby zachęcić młodzież do częstszego "obcowania" z książką i czasopismem w czytelni ogłoszony został konkurs "Jak w dawnej Polsce kolędowano?" dla uczestników warsztatów.

Ostatnie warsztaty 14 grudnia kończą pierwszy etap cyklu.. Kolejne będą dotyczyć Wielkanocy i odbędą sie w następnym roku w marcu, bo Wielkanoc, czyli pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca wypada dość wcześnie.