Lista książek najbardziej rozchwytywanych

roz akad roz alcatraz roz call roz emeryt

roz gustaw roz mala roz maly roz zula

ekslibris
Szanowni Państwo

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W.S. Laskowskiego w Grójcu organizuje konkursy:

1. Konkurs Plastyczny „Barwy Niepodległości”
    Regulamin konkursu plastycznynego - Barwy Niepodległości .pdf >> POBIERZ
    Formularz zgłoszeniowy.docx>>POBIERZ
  2. Konkurs Plastyczny „Polskie Symbole Narodowe”
    Regulamin konkursu plastycznego - Polskie Symbole Narodowe.pdf >>POBIERZ
    Formularz zgłoszeniowy.docx>>POBIERZ
  3. Konkurs Literacki „100-lecie odzyskania Niepodległości”
    Regulamin konkursu literackiego - 100-lecie odzyskania Niepodległości.pdf>>POBIERZ
    Formularz zgłoszeniowy.docx>>POBIERZ
  4. Konkurs Fotograficzny „Grójec – 100 lat Niepodległości”
    Regulamin konkursu fotograficznego - Grójec - 100 lat Niepodległości.pdf>>POBIERZ
    Konkurs fotograficzny - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.doc>>POBIERZ

Konkursy odbywają się w ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918 r.

Celem konkursów jest popularyzacja wiedzy na temat tego wydarzenia, rozwijanie u uczniów i dorosłych wyobraźni oraz kreatywności.

Konkursy są skierowane dla dzieci, młodzieży oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych uczęszczających do placówek powiatu grójeckiego jak i też dla mieszkańców (konkurs fotograficzny jest przeznaczony również dla dorosłych).

Laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe.

Informacje o dokładnym terminie i miejscu wręczenia nagród zostanie podana po rozstrzygnięciu konkursów na stronie internetowej biblioteki.

Nowa forma pracy w grójeckiej Bibliotece

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu od grudnia tego roku zaplanowała ciekawe, cykliczne zajęcia dla uczniów młodzieży szkół średnich. Są to tzw. warsztaty biblioteczne zatytułowane "Święta w tradycji i obyczajach". A chodzi o święta doroczne, obecne w naszej kulturze "od zawsze". Pierwsze spotkania z młodzieżą z grójeckiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponagimnazjalnych dotyczyły Bożego Narodzenia. I tak młodzież mogła się dowiedzieć dlaczego w ogóle kościół wprowadził to święto do kalendarza liturgicznego - aby wyprzeć pogańskie święto narodzin Boga Słońca, jakie znaczenie ma Adwent i roraty - nabożeństwo odprawiane w tym czasie, jaka jest symbolika pustego miejsca przy stole, dlaczego 26 grudnia posypywano się poświęconym owsem, a także o tym jak psociła młodzież podczas pasterki (wlewając do kropielnic inkaust - atrament). Nie pominięto także sławnej tradycji obchodów z turoniem.

Przy czym wszystkie odpowiedzi można było znależć w dostępnych w bibliotece książkach i czasopismach. Jednak przedtem należało skorzystać z katalogu i określić w jakich działach księgozbioru mogą być informacje na ten temat oraz sporządzić notatki w oparciu o księgozbiór.

W prasie uczestnicy warsztatów znaleźli odpowiedzi na pytanie dlaczego Finowie nie idą na pasterkę - bo idą do sauny i tam się relaksują, jak obchodzone jest Boże Narodzenie w Afryce(wg. relacji misjonarzy), a jak w Indiach. Święta nie tylko w Polsce czy Europie, ale również na innych kontynentach były przedmiotem końcowej częsci warsztatów.

Te pracowite spotkania uczniów z biblioteką odbywały się w świątecznej atmosferze - przy choince i cichutko brzmiących kolędach, polskich i tych z innch krajów, np. z Hiszpanii, Włoch.

Aby zachęcić młodzież do częstszego "obcowania" z książką i czasopismem w czytelni ogłoszony został konkurs "Jak w dawnej Polsce kolędowano?" dla uczestników warsztatów.

Ostatnie warsztaty 14 grudnia kończą pierwszy etap cyklu.. Kolejne będą dotyczyć Wielkanocy i odbędą sie w następnym roku w marcu, bo Wielkanoc, czyli pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca wypada dość wcześnie.