Finał akcji ”Ferie w Bibliotece”

Ferie zimowe to czas kiedy dzieci i młodzież myślą jak atrakcyjnie spędzić czas wolny od nauki. Z myślą o tych, którzy nigdzie nie wyjechali z inicjatywy pani dyrektor MGBP mgr Kingi Majewskiej pracownicy Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Grójcu (ul. Mszczonowska 23) Teresa Bednarska wraz z Anetą Wadełek zorganizowały ciekawy program. Codziennie od poniedziałku do soboty w bibliotece odbywały się gry, zabawy i konkursy.Na początek (11.02.2008r.) pierwszego dnia ferii zimowych odbył się konkurs na najciekawszą kartkę walentynkową wraz z życzeniami. Dzieci wymyślały różne kształty kart i rywalizowały ze sobą, która kartka walentynkowa będzie najbardziej oryginalna.
W tym konkursie nagrody zdobyli :
I. miejsce Patryk Wadełek
II. miejsce Kamila Kornet
III. miejsce Klaudia Orzechowska
Następnego dnia odbył się konkurs sztuki origami. Bibliotekarki udostępniły uczestnikom wzory kwiatów, ludzików i zwierząt. Dzieci poradziły sobie z tak trudnym wyzwaniem, powstały piękne świnki, kwiaty, kotki, solniczki i łódki.
W konkursie origami nagrody zdobyli
I. miejsce Kinga Kot i Aleksandra Szymańska
II. miejsce Weronika Zalewska
Trzeciego dnia odbył się turniej gier stolikowych. Pierwsze miejsce w turnieju zdobył najmłodszy uczestnik Kuba Kosiorek (lat 7). Po turnieju gier stolikowych odbył się konkurs na najpiękniejszą kolorowankę. Dzieci bardzo się starały aby wykazać się sprawnością kolorowania i dobierania kolorów.
W konkursie na najpiękniejszą kolorowankę nagrody zdobyli:
I. miejsce Antoś Jopek
II. miejsce Sandra Kornet
III. miejsce Malwina Organiściak i Asia Jaroszyńska
Następnego dnia odbyły się warsztaty plastyczne pt. ,,Jak spędzam ewentualnie jak chciałbym spędzić ferie zimowe? ‘’ . Uczestnicy dowolną techniką przedstawiały na papierze swoje marzenia na temat jak spędzają czas wolny podczas ferii. Wybitna pracę przedstawiły Klaudia Wadełek i Aneta Łach. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Ziółko. Najmłodsza uczestniczka tego konkursu (lat 4) zajęła trzecie miejsce.
18 lutego odbył się konkurs ,,Krzyżówki, rebusy, anagramy’’. Konkurs został podzielony na dwie grupy wiekowe I – IV klasa i V – I gimnazjum. Dzieci sprawnie odgadywali hasła i rebusy choć niektórzy mieli pewne kłopoty.
W konkursie ,,Krzyżówki, rebusy, anagramy’’ nagrody zdobyli:
I. miejsce Tomasz Zieliński
II. miejsce Rafał Pawlak
III. miejsce Tomasz Lorek
I tak w przemiłej atmosferze gier, zabaw i konkursów zakończył się pierwszy tydzień ferii zimowych w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży .
Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy spotkaniem z policją, strażą pożarną i strażą miejską, z cyklu ,,Poznajemy zawody’’. Goście bardzo profesjonalnie podeszli do spotkania z dziećmi, przedstawili krótkie charakterystyki swoich zawodów oraz zrobili pokaz sprzętu, którym się posługują przy ściganiu przestępców oraz przy ratowaniu ludzkiego życia. Jedną z większych atrakcji tego dnia był pies policyjny Cezar.
Następnego dnia odbyło się spotkanie z psychoterapeutą mgr Hanną Romecką. Tematem spotkania były ,, Konstruktywne sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami’’. Pani H. Romecka opowiadała dzieciom w jaki sposób można radzić sobie ze stresem i kłopotami w szkole. Dzieci bardzo chętnie brały udział w różnych ćwiczeniach odstresowujących oraz kontroli oddechu. Bardzo chętnie mówiły o swoich odczuciach. Po grupowym spotkaniu pani psychoterapeutka udzielała indywidualnych porad dzieciom oraz ich rodzicom.
W środę (20.02.2008r.) odbyło się spotkanie z lekarzem weterynarii panią Grażyną Walaszek. Była to krótka prelekcja na temat ,,Jak należy się opiekować naszymi zwierzątkami’’. Pani doktor opowiadała dzieciom jak dbać o zwierzęta jak je pielęgnować, odżywiać, leczyć oraz uświadamiała dzieciom jak bardzo ważne są profilaktyczne szczepienia. Dzieci na spotkaniu z panią doktor przyprowadziły ze sobą swoje domowe zwierzątka. Zainteresowanie tematem było ogromne, dzieci zadawały mnóstwo pytań. Następnego dnia odbył się quiz czytelniczy pt. „Czy znasz przeczytane książki”. Pani bibliotekarki czytały fragmenty wybranych utworów a dzieci na ich podstawie odgadywały tytuł książki i autora. Do trudniejszych fragmentów zadawane były również pytania pomocnicze. Dzieci bez większej trudności odgadywały swoje ulubione tytuły książek.
W quizie czytelniczym nagrodę zdobyli:
I. miejsce Barbara Bańkowska
II. miejsce Adrian Iwański
III. miejsce Natalia Orzechowska i Aleksandra Sierakowska
W ostatni dzień ferii odbył się konkurs „Ortografia na wesoło ‘’.Przygotowane zostały śmieszne teksty ortograficzne, które w wielkim skupieniu były rozwiązywane przez dzieci. Teksty były podzielone na dwa przedziały wiekowe I-III klasa i IV-VI.
W konkursie „Ortografia na wesoło” nagrody zdobyli: Sandra Szymańska, Aleksandra Jaroszyńska, Kinga Sierakowska.
Podsumowując, ferie zimowe 2008 w MGBP Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży cieszyły się bardzo wysoką frekwencją, dzieci były zadowolone. Każdy dzień przynosił im nowe doświadczenia. Co dzień dzieci częstowane były słodyczami od sponsorów. W piątek 22 Lutego o godzinie 15:00 dzieci odebrały nagrody książkowe za nagrodzone prace a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Nagrody wręczała pani Dyrektor Majewska. Ogółem we wszystkich spotkaniach wzięło udział ponad 300 dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym od 3 do 15 lat. Wierzymy, że uczestnicy spędzili ferie z nami ciekawie i wesoło.
MGBP Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży
Aneta Wadełek