27 września 2010 roku młodzież grójeckiego Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w wykładzie dra Remigiusza Matyjasa p.t. Wrzesień 1939 roku na ziemi grójeckiej.
Prelekcja ta była kolejną w ramach cyklu Grójeckie Spotkania Regionalne, który od stycznia tego roku prowadzi Czytelnia Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej.
Stało się już tradycją, że Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki promuje swoje książki podczas wieczorów autorskich zorganizowanych przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Grójcu. We wtorek 21 września 2010 roku autor prezentował nową publikację wydaną przez Instytut Genealogii, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Grójcu. „REZYDENCJE… ziemiańskie siedziby w Grójeckiem” to trzecia książka z cyklu „Grójecczana”. Wcześniej ukazały się między innymi „GNIAZDA… pałace i dwory w Grójeckiem”, do których „REZYDENCJE…” nawiązują, jednakże tylko w pewnym zakresie. W najnowszej książce opisanych jest ponad 30 nowych obiektów architektonicznych oraz siedliska pałacowe i dworskie. Andrzej Z. Rola-Stężycki zamieścił też współczesne fotografie.
16 września 2010 roku młodzież z klas 4-6 szkół podstawowych w Częstoniewie, Bikówku i Lesznowoli miała okazję odwiedzić nowoczesne Muzeum Chopina w Warszawie. Podczas wycieczki zorganizowany został Konkurs A co ty wiesz o Chopinie?, w którym uczestnicy mogli wykorzystać swoją wiedzę przekazaną im wcześniej, podczas prezentacji postaci kompozytora, a także przewodnika wycieczki z Biura Turystycznego PTTK Trakt. Niektóre z nich potrafiły również wykorzystać informacje zdobyte podczas zajęć w szkołach, zorganizowanych w ramach obchodów 200-nej rocznicy narodzin Chopina.
Kategoria: Wypożyczalnia dla Dorosłych - Aktualności
Odsłony: 3125
MGBP- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Grojcu w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek organizuje konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych na Najpiękniejszą ilustracje do ulubionej książki Anny Onichimowskiej.
Cele konkursu: -pobudzenie wyobraźni i aktywności twórczej dzieci. -pogłębienie wiadomości na temat technik plastycznych. -prezentacja twórczości artystycznej dzieł. -kształtowanie u dzieci i młodzieży doznań estetycznych i wrażliwości na piękno. -uczestnictwo w obchodach Tygodnia Bibliotek. Warunki konkursu: 1. Konkurs przeprowadzany zostanie w 2 kategoriach wiekowych kat .I Kl. I-III kat. II Kl. IV-VI 2. Pozostawiamy dowolność w wyborze techniki prac/akwarele, farby plakatowe, kredki, wyrywani, itp. 3. Obowiązkowo format A3
4. Wykonana praca powinna być wykonana samodzielnie i opatrzona w metryczkę identyfikacyjną na odwrotnej stronie zawierającą:
-Tytuł książki -Imię i nazwisko -Wiek (klasa) -Nazwa placówki 5. Oceny prac dokona komisja powołana przez organizatorów 6. Prace należy złożyć do MGBP- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży ul. Mszczonowska 23 w terminie do 16.04.2010 r. (piątek) do godz. 14.00 7. Autorzy najlepszych prac otrzymają cenne nagrody oraz dyplomy 8. Nagrody wręczone zostaną dzieciom przez panią Annę Onichimowską, autorkę książek dla dzieci i młodzieży. 9. Wszystkie nadesłane prace pozostaną własnością organizatorów. 10. Prace nagrodzone zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej od dn. 4.05.2010 r. Życzymy powodzenia i zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie
Kategoria: Wypożyczalnia dla Dorosłych - Aktualności
Odsłony: 4413
31 marca 2010 roku tuż przed rozpoczęciem ferii wiosennych, młodzież licealna z Grójca miała okazję poznać organizacje społeczne, które działały w okolicy w latach 1918 -1939. Temat „Życie społeczne powiatu grójeckiego w okresie międzywojennym” zaprezentował w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu dr Remigiusz Matyjas. W okresie dwudziestolecia małe miasta o drewnianej zabudowie często nawiedzały pożary. Stąd zrodziła się potrzeba powołania Ochotniczych Straży Ogniowych, które poza funkcją ochrony przeciwpożarowej pełniły również rolę kulturotwórczą. W remizach strażackich odbywały się zabawy ludowe i przedstawienia teatralne. Strażacy ćwiczyli na tzw. wspinalniach, organizowali zawody i pokazy strażackie. Jeden z nich, z 1917 roku zgromadził w Grójcu prawie 300 druhów.